5 jednoduchých způsobů, jak ušetřit za energie

Na podzim a v zimě spotřebují domácnosti až o 70 % energií více. Přečtěte si o účinných způsobech, kterými zajistíte co nejmenší úniky energií.

Zvolte kvalitní okna a zateplení

Jak ušetřit energieJak ušetřit energieAutor: Archiv ireceptar.cz

Zásadní roli hraje zateplení celého domu. To ušetří 50–70 % nákladů na vytápění a dnes jej, především díky dotacím, nemají převážně už jen staré budovy. Účinnost oken se ale pořád opomíjí. Důkladně termoizolující okna udržují v interiéru ideální poměr vlhkosti a teploty a při správném způsobu větrání zamezují zbytečným únikům. A jak správně větrat?

  • Větrejte několikrát denně, nejlépe ráno, po příchodu z práce či ze školy a před spaním.
  • V zimě větrejte krátce, ale intenzivně – nikoli na tzv. větračku, kdy se okno pouze vyklopí. V takovém případě se místnost důkladně nevyvětrá a v okolí okna se akorát kumuluje vlhkost.
  • Udělejte průvan – otevřete okno či dveře na obou stranách domu či bytu, ať může vzduch proudit.

Využívejte úsporné spotřebiče

Zvažte výměnu starých spotřebičů za nové, úspornější. Při jejich výběru se řiďte energetickými štítky, které vám napoví, do jaké kategorie dané zařízení spadá. Štítky v sobě koncentrují veškerou energetickou stopu, kterou spotřebiče, ale také budovy, vyprodukují. Nejlepší označení je A+++, poté A++, A+, A, B, C a nejhorší je D.

Vařte úsporně

Vaření je obecně úspornější na plynu, ten je však na ústupu, je proto důležité naučit se šetřit energií také u vaření na elektrických spotřebičích. Především byste měli dodržovat velikost plotýnky a hrnce nebo pánve, kterou na ni dáváte. Nezapomínejte na pokličku, která značně proces ohřívání a vaření urychlí. Úplně nejrychlejší variantou pro pokrmy, které se musejí vařit dlouho, je papiňák, díky němuž je jídlo navíc vždy chutnější.

Zkuste jídlo také víc plánovat. Pokud si o víkendu nakoupíte a navaříte jídlo dohromady na celý týden nebo alespoň na jeho část, ušetříte značné množství energie z neustálého zapínání a vypínání spotřebičů.

Nepřetápějte

Klíčem k úspornému nakládání s energiemi je udržování konstantní teploty. Ta by v obytných prostorách neměla přesáhnout 21 oC, které jsou ideální teplotou pro soustředění a běžné denní úkony. Na noc by teplota v ložnici měla klesnout na 18 oC. Zvažte využití programovatelného termostatu, na kterém si nastavíte automatické vypínání a zapínání vytápění podle toho, kdy jste a kdy nejste doma.

Vyberte si výhodného poskytovatele energií

Neplaťte zbytečně více jen proto, že se vám nechce přecházet. Celý proces vám značně zjednoduší internetové srovnávače energií ePojištění.cz nebo Srovnejto.cz, které vám porovnají veškeré nabídky podle vašich preferencí a následně si můžete novou smlouvu jednoduše sjednat online.

A co nás čeká v blízké budoucnosti na poli pojišťovnictví? To se dozvíte v článku zaměřeném na vývoj pojišťovacího trhu

Laisser un commentaire