5 věcí co si ohlídat, když vybíráte řemeslníka

Pokud jste se rozhodli, že rekonstrukci koupelny svěříte odborné firmě, vybírejte pečlivě. Což se snadno řekne… Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Bere vám telefony? Když slíbí, že zavolá, udělá to? Reaguje na nepřijatý hovor? Vybírejte řemeslníky podle jejich referencí od předchozích zákazníků na webu NejŘemeslníci.cz a informace o kvalitě odváděné práce budete mít z první ruky.

[Komerční prezentace] 

Aby to dobře dopadloAby to dobře dopadloAutor: Archiv ireceptar.cz

Možná se to nezdá, ale výběr správného řemeslníka je v rámci celé akce to nejdůležitější. Zde je 5 zásadních bodů, na které musíte myslet, abyste vybrali toho pravého.

  1. Cena, rychlost nebo kvalita
  2. Reference
  3. Smlouva
  4. Záloha
  5. Oprávnění

Odpovědi na tato témata připravil odborný server Nejřemeslníci.cz

1.  Cena, rychlost nebo kvalita?

Řemeslníci.Řemeslníci.Autor: Archiv ireceptar.cz

Nejvyšší cena neznamená nutně nejlepší kvalitu a nejrychlejší realizaci.  Pokud si zvolíte jako prioritu cenu nejnižší, na kvalitě provedení se to pravděpodobně ale projeví. Čím větší zakázka, tím je rozdíl markantnější.

U větších zakázek víme ze zkušenosti, že nejnižší cena s sebou mnohdy přináší riziko problematické komunikace a také méně kvalitních materiálů a provedení prací.

Pokud se do realizace chcete pustit poprvé, mohl by se vám hodit přehled průměrných cen zakázek, který byly realizovány přes NejŘemeslníky.

Rychlost realizace zakázky je dalším důležitým faktorem. Pro zakázku většího rozsahu, o které už delší dobu přemýšlíte nebo víte, že bude potřeba ji udělat, doporučujeme začít shánět řemeslníka s dostatečným předstihem. U větších projektů, jako je nová střecha nebo celková rekonstrukce, i více než půl roku dopředu.

Řemeslníků je sice spousta, ale ti opravdu šikovní a spolehliví mají kalendáře plné i na více než rok dopředu. Pokud neseženete dodavatele ve vašem okolí, můžete zkusit z větší vzdálenosti. Většina řemeslníků, pokud mají volnou kapacitu, nemá problém za zakázkou dojet. Musíte počítat ale s tím, že ať bude řemeslník na zakázku dojíždět z domova nebo se ubytuje ve vašem okolí, poznáte to na faktuře.

Zpět na začátek ↑

2. Ukázal vám řemeslník reference?

ReferenceReferenceAutor: Archiv ireceptar.cz

Reference jsou při výběru řemeslníka jednou z nejdůležitějších věcí. Na řemeslníka, který má doložené, kvalitní reference a rád vám je ukáže, se většinou vyplatí počkat, až bude mít čas a případně si za jeho služby i připlatit.

Naopak u řemeslníka, který není schopen ukázat jedinou fotku nebo hodnocení, doporučujeme volit opatrný přístup. Mohlo by se stát, že budete velmi nemile překvapeni. Pokud vybíráte řemeslníka na doporučení od přátel nebo známých, chtějte vždy i tak vidět práce, které realizoval na jiných zakázkách.

Ať už vybíráte na doporučení i v případě, že hledáte řemeslníka sami, se vždy pokuste získat o firmě předem co nejvíce informací. Nejjednodušší je si firmu ověřit na portálu NejŘemeslníci.cz, kde si můžete konkrétní firmu dohledat a podívat se, jakou zkušenost měli ostatní zákazníci.

Zpět na začátek ↑

SmlouvaSmlouvaAutor: Archiv ireceptar.cz

3. Mám trvat na smlouvě?

Ano. To je v tomhle případě jediná správná odpověď. Chráníte tím sami sebe a svoje peníze. Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.

Zpět na začátek ↑

4. Mám souhlasit se zálohou předem?

Většina firem chce zálohu předem. Jestli řemeslníkovi zálohu dát, je tedy na vás. Záleží to především na důvěře, kterou ve vás řemeslník/firma vzbuzuje, sepsání kvalitní smlouvy a referencích.

Ideálně se dohodněte, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.

Zpět na začátek ↑

5. Má řemeslník na potřebnou činnost oprávnění (certifikát)?

Pro některou činnost je třeba oprávnění (certifikát).Pro některou činnost je třeba oprávnění (certifikát).Autor: Archiv ireceptar.cz

Některé obory vyžadují, aby řemeslník byl opravdovým odborníkem. Určitě byste nechtěli, aby vám instalatérské, elektrikářské nebo topenářské práce dělal někdo, kdo sice říká, že to umí, ale nemá na to, takříkajíc, žádný důkaz.

V dnešní době snadno dostupných informací bychom doporučovali ověření výpisu ze živnostenského listu. Ten je veřejně dostupný na internetu a zjistíte, na jaké živnosti má řemeslník oprávnění. Na tento krok nezapomínejte minimálně u vysoce odborných činností – jako jsou zmiňovaní elektrikáři, instalatéři a topenáři.

Slušný a poctivý řemeslník, který je skutečným odborníkem na svoje řemeslo, by zároveň neměl mít problém doložit vám aktuální certifikáty o proškolení na specializované činnosti.

Zpět na začátek ↑

KuchyněKuchyněAutor: Archiv ireceptar.cz

Jaká oprávnění byste měli chtít u jednotlivých profesí vidět?

Elektrikáři

Samostatně pracující elektrikář musí mít osvědčení z Vyhlášky 50/1978 sbírka Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu ze dne 19. května 1978 o odborné způsobilosti v elektrotechnice. To, kterou konkrétní činnost může takový elektrikář vykonávat určuje paragraf, na který má osvědčení.

Elektrikář, od kterého si chcete nechat udělat novou elektroinstalaci v bytě/domě nebo hromosvod, by měl mít vyhlášku 50 a minimálně §6 (zaměstnanec s dozorem), lépe §7 nebo §8. Pokud potřebujete udělat revizi elektroinstalace nebo hromosvodu, tak by řemeslník, kterého si vyberete, měl mít konkrétně vyhlášku 50, §9.

Plynaři

Plynaři podléhají vyhlášce č. 85/1975 Sb., která stanovuje oprávnění osob a charakteristiku činností u plynových zařízení a ČSN 38 6405 „Plynová zařízení. Zásady provozu“. Vyhláška se vztahuje na organizace, které vyrábějí, montují, provozují, opravují, udržují plynová zařízení nebo provádějí jejich revize (§1 odst. 1 vyhlášky). Mezi ně patří například rozvody plynů či zařízení na spotřebu plynů spalováním (§ 1 odst. 2 písm. f) a g) vyhlášky).

Instalatéři, topenáři

Pro živnost “instalatér, topenář” je třeba odborného vzdělání a alespoň 3 let praxe v oboru pod dohledem odborníka. Zároveň se na topenářství vztahují normy ČSN EN 12170 (Tepelné soustavy (otopné soustavy) v budovách – Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání – Tepelné soustavy (otopné soustavy) vyžadující kvalifikovanou obsluhu) a ČSN EN 12171 (Tepelné soustavy (otopné soustavy) v budovách – Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání – Tepelné soustavy (otopné soustavy) nevyžadující kvalifikovanou obsluhu) a na instalatérské práce normy ČSN 75 5409 a ČSN 75 5410.

KoupelnaKoupelnaAutor: Archiv ireceptar.cz

Ostatní profese

Existují živnosti, které jsou zahrnuty do tzv. Volných živností. Pokud ale vybíráte řemeslníka, od kterého chcete postavit dům, měl by mít v živnostenském listě víc, než jen oprávnění na “Přípravné a dokončovací práce a specializované stavební činnosti”. Tuto živnost může získat v podstatě kdokoli, i bez odborného vzdělání. Naopak, pokud má vybraný řemeslník v živnostenskému listě uvedeny živnosti s názvem “zedník”, “truhlářství a podlahářství” atd., musel řemeslník doložit při vzniku oprávnění doklad o odborném vzdělání v oboru a alespoň 3 leté praxi pod dohledem.

Neříkáme, že řemeslník, který nemá odbornou živnost není šikovný nebo je automaticky podvodník. Doporučujeme ale chtít pak po řemeslníkovi reference a ukázky jeho prací. Ty vám ostatně prozradí nejvíce.

Laisser un commentaire