Nemusíte sahat hluboko do kapsy a přesto si splnit sen o sluncem prozářeném podkroví. Pokud si svá nová okna chcete užívat bez kletí ještě dlouhá desetiletí, zvažte, co přesně chcete a nebojte se ptát odborníků…
Zamyšlení 1.: Vážně je to romantika?
Než se pustíte do výběru konkrétních typů oken a začnete studovat jejich parametry, zeptejte se přátel, kteří střešní okna mají, zda jim vyhovují. Možná se dozvíte několik záporných argumentů, nad kterými by vás ani nenapadlo přemýšlet. A nemusí jít jen o stížnosti hospodyně nad složitou údržbou. Pokud jste žili celý život v domě či bytě s běžnými okny, jste obvykle zvyklí na výhled – ať už do města, či do přírody. Jenže ve střešním okně ve většině případů nevidíte nic – jen oblohu a mraky. Budete se divit, na kolik lidí tenhle výhled po čase začne působit depresivně.
Zamyšlení 2.: Je střecha připravena na takový zásah?
Myslíte i na zateplení?Autor: Archiv ireceptar.cz
Držíte v ruce plánek vysněné půdní vestavby, kterou plánujete osvětlovat střešním okny? Držíme palce, ať se stavba vydaří. Než se ale pustíte do zásahů na střeše, zkontrolujte, zda je v dobrém stavu. Zní to jako jasná věc, ale nebyli byste jediní, kdo nakonec místo pouhého „vsazení“ okna měnil celý krov. O takovém problému a navýšení investice i předpokládané doby rekonstrukce je dobré vědět předem.
Zamyšlení 3.: Jaký materiál bude vhodný?
Na výběr je ze tří variant. Dřevo, plast a takzvaně poplastovaná okna. Jde o kombinaci dřeva (uvnitř) a polyuretanu (na povrchu). Ohled musíte brát nejen na osobní preference, ale i na konkrétní střechu a místnost, do které okno
zasadíte. Plastová okna jsou obvykle jasnou volbou pro koupelny a kuchyně, či
koupelnaAutor: Archiv ireceptar.cz
jiné místnosti, kde je vyšší vlhkost. Mají jednoduchou údržbu, a pokud jsou správně instalována, dlouho vydrží. Pravdou však je, že v designově tradičně pojatém půdním prostotu mohou působit jako pověstná pěst na oko. Tento fakt obvykle nezvrátí ani povrchová úprava, která imituje dřevo.
Pokud se právě na takovou stavbu či rekonstrukci chystáte, poohlédněte se raději po dřevěných oknech. Ty se vyrábí z vícevrstého hranolu. Jednoznačně nejlepší volbou je borovice. Aby vám dřevěná okna dlouho vydržela, měla by mít dvojitý lakový nátěr. Alespoň jednou za rok si během mytí oken udělejte čas na jeho údržbu. Dřevěná okna jsou také dražší – v levnějším základu se bavíme o částce 6000 – 12 000 za kus, kdežto u plastových si vystačíte s 5000 – 8000 za kus.
Poplastovaná okna jsou méně častou volbou, ale nabízejí také velkou životnost a uživatelský komfort. Čistí se lépe, než dřevěná a o povrch se nemusíte tolik starat.
Střešní oknoAutor: Archiv ireceptar.cz
Zvolit si můžete i plechování a lemování. Nejčastějším materiálem je hliník, vidět můžete i měď či titanzinek. Pokud vám památkáři či osobní vkus nenadiktují něco jiného, přikloňte se k první variantě, zpravidla skýtá nejméně problémů.
I při dobře udělané montáži na vás může číhat strašák v podobě plísně. Nevyhnete se mu ani s plastovými okny. Například pokud není stavba včetně střechy zateplená. Nebojte se poradit s odborníky, důležité je neřešit okno jako jednotlivost, ale přemýšlet nad ním v kontextu celého domu.
Zamyšlení 4.: Sklo. Bude stačit obyčejné?
Střešní okno má oproti tomu běžnému značnou nevýhodu – je takříkajíc na ráně. Doléhají na něj intenzivněji vlivy prostředí. Poraďte se proto o vhodné tloušťce skla (v levnějších variantách si příliš podmínek beztak klást nelze) a zvažte následující parametry. Bydlíte-li například ve městě, je dobré informovat se o zvukově izolačních vlastnostech daného okna. Důležitější jsou však jeho tepelně izolační schopnosti. Těch se dosahuje precizním zasklením s využitím trojskel nebo, a to častěji, termoizolačních dvojskel. Prostor mezi skly pak vyplňuje plyn.
Na samostatnou kapitolu by vyšla bezpečnost skla, někdy kombinovaná s bezpečnostním oknem. Pokud se bojíte zlodějů nebo předmětů padajících přímo na vaši střechu, máte hned několik možností. Například použitím silnějšího skla opatřeného navíc folií. Zlodějům tak zatnete tipec a zároveň se nemusíte bát, že při opravě střechy někdo oknem propadne dovnitř.
Zamyšlení 5.: Jak ho budeme otvírat?
Pokud si v následujících desetiletích nechcete pravidelně rvát vlasy zlostí, dobře si promyslete systém otvírání oken, a to s ohledem nejen na větrání, ale i jejich mytí. Ty nejznámější střešní okna jsou kyvná. Mají pant uprostřed křídla
ČištěníAutor: Archiv ireceptar.cz
a přijdou vás na nejméně peněz. Řadu uživatelů ale rozčilují. Mezistupněm k vyššímu komfortu jsou okna výsuvně kyvná. S těmi snížíte pravděpodobnost, že se o hranu okna praštíte hlavou. Navíc se dají přetočit do mycí polohy. Nejlépe ze srovnání vycházejí výklopně kyvná okna. Máte volný přístup ke spodní hraně rámu, můžete si užívat výhled a snadno se myje.
Existují stavby, kde lze předpokládat, že se budete chtít někdy podívat na střechu. Pak stojí za úvahu pro střešní okna netypické boční otvírání. Anebo naopak, nepředpokládáte tímto oknem ani časté větrání. Pak, chcete-li si užít trochu designu, sledujte nabídku světlovodů. Nutno dodat, že ty levnější stojí stejně, jako dvě běžná plastová okna…
Zamyšlení 6.: Chceme rolety?
Je dobré, když vám doplňky na okna instaluje firma, která vám provádí jejich montáž. Budete chtít síť proti hmyzu? Dopředu si také rozmyslete, jak a zda vůbec budete okna stínit – zda roletou, žaluzií, nebo si vystačíte se závěsy. I tady je řada produktů na výběr – venkovní rolety a markýzy, zatemňující rolety, žaluzie, nebo světlopropustné rolety. Venkovní řešení bývá efektivní, ale když se vám porouchá, máte rozhodně větší problém, než s obyčejnou žaluzií. Na druhou stranu, máte-li okna na jih, venkovní rolety vám nabídnou lepší štít proti přehřívání.