Úspory jsou tématem, které hýbe naším světem a životy hlavně na podzim a v zimě. Na každém kroku vidíme únik energií a plýtvání penězi. Naopak si často neuvědomíme, že šetřit můžeme i díky zdánlivým maličkostem. A znáte to: korunka ke korunce a máte za rok třeba na novou lednici.
Chovat se úsporně ještě neznamená doma mrznout, nebo šidit hygienu. Uspořit můžeme i díky mnoha maličkostem, u nichž si v našem uspěchaném životě ani tuto možnost příliš neuvědomujeme. Existuje spousta vychytávek, které vám mohou pomoci spořit v domácnosti takřka denně.
V ložnici vystačíte s mnohem nižší teplotou než v obývacím pokoji. Autor: Shutterstock.com / Photographee.eu
1. Svůj domov nepřetápějte
Víte, že ideální teplota v obytných prostorách se pohybuje mezi 19 až 22 °C? Na kolik stupňů vytápíte vy své bydlení? V ložnici na spaní je dostačující teplota 17-19 °C. Jestliže se v noci pravidelně probouzíte, může to být způsobeno právě tím, že tuto místnost přetápíte. Dbejte na to, abyste na každém z topných těles měli funkční ventily. Na noc můžete teplotu snížit. Topení ale nevypínejte. Vytopit zcela vychladlou místnost by vás stálo mnoho energie. Důležité je také nezakrývat topná tělesa závěsy anebo před ně nestavět nábytek.
2. Nenechávejte spotřebiče v pohotovostním režimu
Takzvaný stand-by režim je tichým zlodějem v našich domácnostech. Jedná se o pohotovostní režim, kdy máme aktuálně nevyužívané přístroje neustále napojené na zdroj elektrické energie. Je prokázáno, že spotřeba elektronických přístrojů ponechaných v pohotovostním režimu se pohybuje mezi 3-5 Wh. Při součtu veškerých takto ponechaných přístrojů se částka za rok rázem vyhoupne do nechtěně vysokých čísel.
Využijte drobné tiky při vaření. Autor: Shutterstock.com / lenetstan
3. Pár užitečných triků do kuchyně
Vaříte na indukční varné desce? Že ne? Možná byste měli začít. S indukční varnou deskou ušetříte až 40 % na energiích ve srovnání se sklokeramickou deskou. Už jste slyšeli o varné vložce? Jedná se o skvělou vychytávku, díky níž můžete vařit hned několik surovin najednou. Ušetříte energii i čas, nebude nutné mytí tolika hrnců. Naučte se používat při vaření vždy pokličky. Na vaření brambor, rýže nebo těstovin používejte vodu ohřátou v rychlovarné konvici. Při omývání ovoce a zeleniny zachytávejte vodu, a tu pak použijte k zalévání květin nebo k mytí podlahy. Na pokojové květiny se nejlépe hodí zálivka v podobě dešťové vody, tak si nějakou nachytejte do zásoby.
4. Pořiďte si dobíječku na baterie
Dobíjení baterií šetří nejen vaši kapsu, ale i životní prostředí. Autor: Shutterstock.com / art_photo_sib
Využívá vaše domácnost baterie v mnoha zařízeních a vybaveních, například v PC myši, kuchyňské váze, rádiu nebo v noční svítilně? Pak se vám jistě vyplatí pořídit si dobíječku baterií. Náklady na její pořízení se vám brzy vrátí a navíc vás může hřát dobrý pocit, že jste udělali něco pro životní prostředí. Nezapomeňte recyklovat baterie, které se nedají nabíjet.
5. Používejte LED zdroje se stmívačem
Na osvětlení se dá běžně uspořit až 20 % z celkové spotřeby elektrické energie. Vsaďte při osvětlování vaší domácnosti na LED zdroje. Ty dokážou ušetřit až 85 % energie ve srovnání s klasickými žárovkami. Co se životnosti týče, vydrží až 25x déle. A jejich další výhodou je to, že se u nich dá regulovat intenzita osvětlení. Když necháte nutné pracovní činnosti na dobu s denním přirozeným světlem, můžete pak navečer využívat stmívače. Díky nim znovu ušetříte a navíc doma připravíte příjemnou atmosféru. Na zahradě využívejte solární lampičky, energie ze slunce vás nebude nic stát.
LED zdroje se stmívači ušetří náklady na osvětlení. Autor: Shutterstock.com / Prasit Rodphan
6. Termoizolační stěrky a interiérové nátěry
Profesionální malíři by vám jistě na vymalování domácnosti doporučili speciální termoizolační malířskou barvu a pod ni stěrku, které vám pomohou rovněž s vylepšením tepelné pohody u vás doma. Mikrokuličky obsažené v nátěru zajistí odraz tepla zpět do místnosti. Stěna zůstává pocitově teplá, i když odráží teplo zpět do místnosti.
7. Šetřete i v koupelně i na toaletě
Spotřeba vody je stále aktuálnější téma. Autor: Shutterstock.com / NATTHAPONG SUNTORNDECH
Každá osoba u nás spotřebuje v průměru 150 litrů vody denně. Zdá se vám to moc? Naštěstí i v tomhle směru lze vydatně šetřit. Začněte u drobností. Kontrolujte pravidelně kohoutky, jestli nekapou, za měsíc jimi může protéct až 170 litrů vody zbytečně. Nainstalujte si na všechny kohoutky perlátor, řešte včas protékající toaletu a využívejte regulaci splachování. Perlátory promíchávají vodu se vzduchem a šetří tak spotřebu vody až o půlku. V současné nabídce koupelnového vybavení jsou již i speciální úsporné hlavice a baterie do sprch, které dokážou snížit spotřebu vody i o 30 %.
8. A+++ spotřebiče
A na závěr jsme si nechali radu, která není sice finančně nenáročná, ale o to víc peněz vaší domácnosti ušetří v budoucnu. Až se vám pokazí lednice, mraznička nebo jiný elektrospotřebič, který často používáte, nebo je dokonce v provozu nepřetržitě, pořiďte si jako jeho náhradu spotřebič v některé z vyšších energetických tříd. Zvlášť u lednic s mrazničkou se vyplatí vsadit na energetickou třídu A++ a vyšší.