Z tropické Afriky pochází krásně kvetoucí popínavá rostlina, která může vnést blaženost do našich domovů. Ozdobné jsou tmavé listy blahokeře čili klerodendronu, a především pak výjimečné květy.
Blahokeř Thomsonové (Clerodendrum thomsonie) můžeme v pokoji využít na více způsobů. Pokud mu poskytneme oporu, bude po ní ochotně šplhat až do výše dvou a půl metru. Navést ho můžeme i na drátěné kolo. Pokud ho vysadíme do závěsné nádoby, budou z ní šlahouny s tmavě zelenými, lesklými listy splývat v bohatých závěsech. A pokud rostlinu pravidelně zaštipujeme, lze ji pěstovat i jako kompaktní keřík.
klerodendron, Blahokeř Thomsonové (Clerodendrum thomsonie) Autor: Shutterstock.com / mizy
Kromě velmi dekorativních nápadně žilkovaných listů (u odrůdy Variegata navíc mramorovaných) jsou hlavní atrakcí rostliny bílé květy tvaru lampiónku, ze kterého vykukuje sytě červená korunka. Objevují se obvykle v době od jara do podzimu.
Pěstování
- Blahokeř vyžaduje rozptýlené světlo, přímému slunci ho nevystavujeme.
- Vyhovuje mu celoročně vyšší teplota, v rozmezí 17-29 °C.
- V době květu udržujeme substrát stále mírně vlhký a rostlinu ob týden přihnojujeme. V zimě, kdy je světla méně, zaléváme tak, aby substrát nevyschnul, ale nebyl ani příliš vlhký, a nehnojíme.
-
V sezóně blahokeři velmi prospějeme rosením vlažnou vodou.
-
Rostlinu dle přání tvarujeme v předjarním a jarním období tak, že jednotlivé výhony zkracujeme podle potřeby. Můžeme je využít jako stonkové řízky, v lehkém substrátu při vyšší vzdušné vlhkosti a teplotě zakoření.
klerodendron čili blahokeř výjimečně krásně kveteAutor: Shutterstock.com / saodaeng
Rostlinu každoročně přesazujeme do nádoby pouze o jedno číslo větší, starším rostlinám stačí vyměnit svrchní vrstvu zeminy. Pokud je květináč prorostlý kořeny, rostlina ochotněji kvete. Vhodný je substrát pro pokojové rostliny, nebo směs listovky a vyzrálého kompostu, s drenáží ze štěrku, keramzitu, perlitu či vermikulitu na dně nádoby.