Budujeme kuchyň: Co je dobré promyslet předem?

Chceme prakticky zařízené, prostorné funkční místo, které splní i základní estetické požadavky. Víte, jak neudělat rozhodnutí, kterého budete dalších deset let litovat?

Možná jen projdete obchodem, pootvíráte pár skříněk, podíváte se na velikost nabízené kuchyňské linky a její cenu – a o dva dny později již doma se šroubovákem v ruce triumfálně dokončíte své nové kuchyňské zázemí. A možná budete dalších dvacet let se svou pomalu stárnoucí kuchyní navýsost spokojeni. Pokud ale řešíte sebemenší specifické požadavky, či místnost vyhrazená pro kuchyň rozměrově úplně nepasuje na nabízené sestavy, čeká vás večer plný rozmýšlení. Přinášíme vám inspirací několik otázek, které není dobré v rámci těchto úvah vynechat.

Zamyšlení první: Ideální šířka a výška linky

kuchyňská linkakuchyňská linkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokud plánujete kuchyň na míru, můžete ji přizpůsobit samozřejmě přesně své konstituci. Obecné zásady praví, že pracovní plocha linky by měla být široká alespoň 60 cm, s užší variantou se nevaří zrovna dobře. Délka se pak odvíjí z násobků šířky – obvykle tedy 120, 180 a 240 cm. Záleží však na prostoru, kam chcete či potřebujete kuchyň vměstnat. Nejvíce variabilní je výška linky, respektive výška umístění pracovní plochy. Tu byste ideálně měli mít 18-20 centimetrů pod svými lokty. Nebudete se díky tomu muset hrbit.

Zamyšlení druhé: Prostorová orientace

plán kuchyněplán kuchyněAutor: Archiv ireceptar.cz

Máte v hlavě přesnou vizi své kuchyně, ale má to několik háčků, respektive kohoutků? Představa je jedna věc, „napasování“ na stávající rozvody druhá. Obvykle není problém posunout zásuvky a dokonce ani vodovodní koleno, pokud si však plánujete dřez či plynový sporák na opačném konci místnosti, zvažte, zda je kopání zdí či tažení trubek venkem – ať již skrytě za linkou nebo volně po zdech – menším zlem, než jiné dispoziční řešení.

Nad kuchyní se při jejím plánování vyplatí přemýšlet ve třech množinách. První je místo, kde jídlo nachystáte, druhé, kde ho uvaříte a třetí, kde umyjete nádobí. Poslední dvě jmenované není vhodné dávat vedle sebe, stejně, jako třeba ledničku se sporákem. Výjimkou může být lednice hned vedle indukční plotny.

Zamyšlení třetí: Jak budeme otvírat?

Lidé se v řadě problémů dělí na dva tábory. A u otvírání kuchyňských linek tomu není jinak. Jedni preferují otvírání klasické, jako třeba u šatní skříně, další nedají dopustit na horní výklopná dvířka. Na někoho tato dnes tak populární inovace nepůsobí dobře – roli hraje podvědomý strach, že dvířka spadnou. Dalším u klasického otvírání zase vadí, že se o otevřenou skříňku pravidelně bouchnou do hlavy. V tomto případě je vše na vašem pohledu. Jediné zásadnější doporučení tak zní, že horní otvírání s postupujícími lety skutečně může přestat fungovat – tato závada je ale věcí levnějších linek. Podobné tábory lze vidět i spodních skříněk. Tady jsou pro změnu odpůrci a příznivci velkých šuplíků.

Zamyšlení čtvrté: Vejdeme se s nádobím?

nádobínádobíAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokud měníte starou linku za novou, rozmyslete si dispozici s ohledem na svou již zařízenou domácnost. Vejdete se dobře s nádobím? Nebo potřebujete víc
místa? Linku na zakázku můžete „hnát“ i do výšky a získat tak skladovací prostor na méně používané kusy. Zjistěte si také vnitřní dispozice skříněk a šuplíků. Pokud se například šuplíky dodávají ve stejné velikosti, jakou máte teď, ujistěte se, zda jde o dole zkosenou či rovnou variantu. Jinak se vám stane, že příbory s příborníkem najednou nemohou být tak, jako dřív, ba se přímo nevejdou – a to jste vše předem změřili.

Nadpis sice říká „s nádobím“, nicméně někam musí patřit i jídlo. Pokud nemáte spižírnu, myslete na spížní skříň a její umístění.

Zamyšlení páté: Které elektrospotřebiče chceme?            

Budete si kupovat i nové spotřebiče, nebo si necháte ty staré? A pokud nové, nestálo by za hřích využít jejich vestavěnou variantu, která z kuchyně udělá jeden designový celek? A opět jsme u dispozice – budete si přát myčku? U moderních typů jde překvapivě o ekologičtější mytí, než když myjete ve dřezu. A co sporák? A jaký sporák a troubu? Elektrický sporák je obecně nejhorší variantou, pokud na něj nejste vyloženě zvyklí, plynu zřejmě není co vytknout, sklokeramika je skvělá, ale rychle se ničí.

kuchyňkuchyňAutor: Archiv ireceptar.cz

Ve výčtu chybí ještě stále populárnější indukce. Pokud se na ní naučíte vařit, je skvělým a energeticky šetrným pomocníkem. Ovšem pozor na elektřinu – indukce má vysoký okamžitý výkon a možná kvůli ní budete muset navyšovat hodnotu jističe. Ani to ale nemusí být vždycky možné – někdy je potřeba celá nová elektroinstalace, či výměna hlavního jističe, pokud má nižší hodnotu. Doporučuje se mít na indukci vlastní okruh. Někteří elektrikáři doporučují pro větší počet plotýnek i napojení na třífázový proud.

Zvýšené nároky na přípojky může mít i nová lednice. Například, pokud se rozhodnete pro americkou variantu a budete chtít, aby vám vyráběla led. Pokud nemáte hned u linky skvělou možnost větrání, pořiďte si digestoř. Umisťuje se do výšky 75 cm nad plynový sporák a 65 cm nad další varianty. Obecně platí, že s cenou digestoří klesá hluk, který vydává.

Zamyšlení šesté: Co se mi líbí?

kuchyň by měla i dobře vypadatkuchyň by měla i dobře vypadatAutor: Archiv ireceptar.cz

Dobrá kuchyň dokáže najít průřez mezi vysokou praktičností a estetikou. Řiďte se samozřejmě svým vkusem, ale zamyslete se, zda je stabilní, či se v toku let mění. Kuchyň nestřídáme s každou pětiletkou, a pokud se vám letos líbí rustikální styl, bude tomu tak i za deset let? Vlastním nápadům se meze nekladou, přesto je dobré někdy přibrzdit. Dát designové linoleum nejen na zem, ale i za linku místo dlaždiček? Skvělý nápad – pokud není moc světlé a nedej bože porézní a měkké. Nebo ho nemáte moc a jste ochotni ho každý půlrok měnit.

Kuchyň by měla být dobře omyvatelná. Pokud bude mít dezén, přiděláte si práci. Pozor na moderní lesklé nerezové a jim podobné sestavy. Jsou krásné, ale každá kapička přímo bije do očí. Pokud jste pořádkumilovní, můžete si dopřát bílou kuchyň. Jinak je lepší třeba dekor dřeva. Na piedestal designu se nyní staví černo-šedé linky či zářivě rudé. Dejte si pozor na podvědomé působení barev, černá optimismu nepřidá a červená vás u vaření zrovna neuklidní.

Kromě barev vybíráte i materiál. Ten je důležitý zejména, pokud jde o pracovní desku. Zvolte co nejtvrdší, z barvivům odolného materiálu. U dražších linek je možné volit i materiál dřezu (a samozřejmě jeho variace – dvoudřez či dřez s přidanou malou vaničkou).

Zamyšlení sedmé: Budiž světlo!

Příprava některých jídel vyžaduje dobré osvětlení. To zajišťuje jednak hlavní světlo, jednak malé osvětlení linky.  I zde je z čeho vybírat. Pracovní plochu můžete klasicky osvětlit malou žárovkou, ale i bodovými světly nebo diodami. Na poslední jmenované se názory zatím různí, od vychvalování až po sprosté nadávky – možná se ještě vyplatí pár let počkat na lepší technologie.                                                                                                         

 

Laisser un commentaire