Byt v paneláku: Co vás čeká při rekonstrukci?

V dnešní době až strašidelně vypadající umakartová koupelna, okna, kterými táhne a nemožná dispozice, kterou spojuje nepraktická chodba. Všude dveře, útulnost nikde. Vítejte ve standardním paneláku.

Koupili jste nepříliš udržovaný byt v paneláku a čeká vás rekonstrukce? Nebo vám odrostly děti a chcete si upravit bydlení podle svého? Nebo je zkrátka stav vašeho bytu tak žalostný, že vám nic jiného než jeho úprava ani nezbývá? Důvodů je více, cíl jediný: Vysněné bydlení limitované obvykle poměrně malým prostorem

Dům není zateplený? Panelák se dá teoreticky zateplit i zevnitř. Přijdete tím ale o velký kus prostoru. Dům není zateplený? Panelák se dá teoreticky zateplit i zevnitř. Přijdete tím ale o velký kus prostoru. Autor: Shutterstock.com / 360b

panelákového bytu, a často i poměrně útlým rozpočtem. Možností, jak dojít cíle, máte několik: Můžete se pustit do rekonstrukce sami, ale prodloužíte tím její dobu. Leda by vám pomáhal houf stavbami prověřených kamarádů. Nebo si najmete firmu. Její výběr je kumšt. Bez referencí to nepůjde, a samozřejmě to bude dražší. Mnoho lidí tak volí kompromis. Lehčí věci udělají sami, ty odborné svěří jednotlivým profesím. A na kolik taková rekonstrukce přijde? Vysypat z rukávu cifru samozřejmě nejde, záleží, jak nákladné řešení zvolíte, co zvládnete sami, a jak radikální proměna to bude. Obecně se částky nepříliš náročných obyvatel pohybují mezi 250 000 až 550 000 korunami.

Požadavky jsou jasné - méně příček, více místa.Požadavky jsou jasné – méně příček, více místa.Autor: Shutterstock.com / in4mal

Když hoří umakart 

Jaké hlavní problémy na vás v paneláku mohou čekat? Pokud není zateplený, je o trabl číslo jedna postaráno. Paneláky sice většinou měly sendvičovou izolaci, ale ta nebyla moc platná. Situaci nezlepšil ani dlouhý seznam tepelných mostů. Druhým trablem jsou okna. Pokud máte v bytě stále ta stará dřevěná, budou se muset vyměnit. Třetí příčku zabírá hluk. Ano, v mnoha novostavbách to není o moc lepší. Ale mohlo by být. Akustická izolace na podlahu vyřeší mnoho, horší to je s hlukem od výtahů. K demolici je určeno také umakartové jádro. Pokud by nedej bože začalo hořet, zaručí vám silně toxický kouř. Rozvody ve starých panelácích na tom nebývají o moc lépe. Proti ohni se často používal azbest, například coby azbestocementové potrubí. A azbest je karcinogen. Pokud je potrubí ve špatném stavu, do likvidace se raději sami nepouštějte a přizvěte specializovanou firmu.

Československé paneláky se zrodily zřejmě roku 1940, a to díky firmě Baťa. První paneláky ale stály v Holandsku brzy po konci první světové války. Baťovské závody experimentovaly s domkem z litého betonu. O 13 let později vyvinul Ústav montovaných staveb v Praze celopanelový dům. Pokud si koupíte (či tam již bydlíte) panelákový byt v Praze 4 na Zelené lišce, máte první panelové „vlaštovky“ tohoto druhu u nás. Několik let byla tendence paneláky „zlidštit“ – zdobit je mozaikou a dalšími prvky. 

Zvládnete to s pouhým kombíkem 

A jaké praktické rady pro nás mají ti, kteří již mají rekonstrukci zdárně za sebou? Ti manuálně zruční se shodují, že lze rekonstrukci zvládnout svépomocně. Jediné, co nechali profíkům, byly nové rozvody plynu a jeho zapojení. Obvykle se mění i rozvody elektřiny a často též vody. Někdy se upravuje vzduchotechnika. Velkým zásahem je bourání umakartového jádra. „Zní to hrozně, ale to jsme zvládli za tři dny. Mám kamaráda, kterému na to stačil s pomocníky jeden den. Horší je ale poté všechen ten nepořádek odklidit a odvézt,“ líčí 35letý Petr. Na celou rekonstrukci a odvoz sutě si vystačil se svým autem – vše se do něj vešlo. Nutno dodat, že jde o kombíka.

Zmizet musela i stará kuchyně...Zmizet musela i stará kuchyně…Autor: Shutterstock.com / Yury Stroykin

Chceme víc místa – a světla  

To, jak má byt po rekonstrukci vypadat, je věc osobního vkusu, přesto lze dnes vysledovat obecné trendy. Obvykle je zájem o větší koupelnu, samozřejmě vyzděnou. V bytech, které připomínají spíše bludiště, padnou některé příčky. Ty tvoří hlavně části nepraktických chodbiček. Ruší se komory, aby bylo více místa například v kuchyni. Ta se připojuje k obýváku, který je tím pádem i jídelnou. Zvětšením koupelny si mnozí splní sen, a mají v ní kromě pračky a umyvadla zároveň vanu a sprchový kout. Mnoho lidí dá kvůli úspoře místa přednost posuvným dveřím. Výměnu zaslouží též podlahová krytina (zvažte kompletní rekonstrukci podlahy se zvukovou izolací), a samozřejmě kuchyňská linka. Stěnám se dopřeje nový štuk, koupelně obklady. Je křivý strop? Lze jej srovnat sádrokartonovým podhledem. I zde můžete myslet na akustiku.

Pokud by vás zajímaly dva panelákové rekordy, oba najdete v Praze. Nejvyšší panelový dům u nás stojí od roku 1980 na Jižním Městě a měří 81 metrů, nejdelší je v Bohnicích v Zelenohorské ulici. Je z roku 1975, na délku má 300 metrů a krčí se v něm 18 vchodů.

 

Laisser un commentaire