Centrální vysavač a uživatelské zkušenosti z rodinného domu

„Pro centrální vysavač jsme se rozhodli už při stavbě rodinného domku. S dodavatelskou firmou jsme dohodli trasy vzduchovodů, umístění zásuvek a cenu,“ napsal Luděk Machát z Bučovic, aby se podělil o své zkušenosti se čtenáři Receptáře.

Instalace centrálního vysavače stála celkem 42 000 Kč, za samotný agregát – silnější model pro suché i mokré vysávání – zaplatil 26 700 Kč. Při hrubé stavbě firma položila potrubí a při dokončení domku nainstalovala zásuvky (vstupy do potrubí) a agregát.

Zásuvky a hadice

„V patře máme jednu zásuvku na chodbě a v přízemí tři zásuvky: na chodbě, v obýváku a pod kuchyňskou linkou, která má štěrbinový tvar, aby do ní bylo možné zametat třeba drobky. Jedna zásuvka je instalována venku v průjezdu. Trubka uložená ve zdi domku je vyvedena až na půdu, kde je nyní zaslepená, ale i tam lze přidat zásuvku.“ popisuje zařízení Luděk Machát.

centrální vysávánícentrální vysáváníAutor: Archiv ireceptar.cz

„Všechny zásuvky (mimo té štěrbinové) měla obsluhovat přenosná devítimetrová hadice, kterou se lze dostat do všech koutů domku. Ovšem nakonec jsme tuto hadici ponechali v patře. V přízemí používáme další hadici s vypínačem, tentokrát dlouhou 7,5 m.

Agregát je umístěn ve sklepě na stěně a výdechové potrubí ústí ven.“

Provoz

„Nejvíce oceňujeme, že vysavač veškerý nasátý vzduch, a tedy i jemné částečky, které nezachytí filtr, vyfukuje ven mimo objekt. Překvapila mě ale hlučnost, ne však agregátu, nýbrž šum a svistot proudícího vzduchu – televize se při vysávání sledovat dá, ale musí být zesílený zvuk.

Při objednávce hadice jsem navíc zapomněl na trubky a hubici, bez kterých není dost dobře možné vysávat. Naštěstí pasovaly ty ze starého klasického vysavače.

  • Přiobjednávaná hadice má však na rukojeti jen obyčejný kolébkový vypínač pro zapínání agregátu a občas se nám jej podaří nechtěně vypnout. Na originální hadici dodané s agregátem je vypínač posuvný, a ten je bez problémů. Nechtěnými starty zkracujeme životnost uhlíků v agregátu.

centrální vysávánícentrální vysáváníAutor: Archiv ireceptar.cz

Asi po dvou měsících používání jsem zkontroloval obsah sběrné nádoby. Podle návodu ji stačí vysypat po patnácti motohodinách, což je signalizováno blikající zelenou diodou. Dioda sice ještě neblikala, ale zdálo se mi, že dva měsíce jsou už dost dlouhá doba. V klasickém vysavači bychom měli za měsíc sáček plný až po okraj. V nádobě bylo i přes téměř denní vysávání jen několik centimetrů prachu.

Obsah jsem vysypal do popelnice a prázdnou nádobu jsem nasadil zpět na agregát. Poté jsem zmáčkl resetovací tlačítko a agregát začal počítat čas opět od nuly.
Od té doby vždy vyčkám, dokud dioda nezačne blikat a teprve pak nádobu vysypu.

Patnáct motohodin natočíme přibližně za čtyři měsíce. V patře, kde jsou všude koberce, vysáváme jednou za týden, ale v přízemí, kde je lamino, téměř denně. Na hladkém povrchu je totiž vidět každé smítko či vlas.

Ovšem štěrbinu v soklu kuchyňské linky nevyužíváme vůbec. Místo vytažení smetáku a zametání ke štěrbině raději manželka použije hadici s nástavcem a drobečky či vysypané neštěstí vysaje.“

šterbinová zásuvka pro zametání např. drobkůšterbinová zásuvka pro zametání např. drobkůAutor: Archiv ireceptar.cz

Výhody

„Proti starému klasickému vysavači má náš agregát větší výkon, který se projevuje nejen silným přisáním, ale hlavně množstvím nasávaného vzduchu, takže „vycucne“ smítka i ze všech koutů a mezírek. Výkon bych přirovnal k průmyslovému vysavači, který jsem si občas půjčoval ze zaměstnání.

Ale hlavně: sací výkon se časem nemění. U starého vysavače se již po krátké době na výkonu projevilo částečné zanesení papírového sáčku. Na starém vysavači jsem také několikrát opravoval elektrickou šňůru. U centrálu je hadice napojovaná do zásuvek stále bez problémů. S dlouhou hadicí je bohužel manipulace přibližně stejně komplikovaná jako s vysavačem na dlouhé šňůře. ¨

centrální vysavač ve sklepěcentrální vysavač ve sklepěAutor: Archiv ireceptar.cz

S dosavadní funkčností centrálního vysavače jsme nadmíru spokojeni a nelitujeme investovaných peněz. Navíc náš typ vysavače umožňuje i vysávání vody. A to buď plánovaně při šamponování koberců, kdy se předem z agregátu demontuje látkový filtr, anebo neplánovaně při nějaké ‚nehodě‘, kdy je potřeba rychle odstranit větší množství tekutiny například z lamina. Poté vysátou tekutinu vylijeme ze sběrné nádoby a textilní sáček vypereme a usušíme.“

Luděk Machát

Laisser un commentaire