Odcházející vydýchaný vzduch z domu předá většinu tepla vzduchu, který do domu přichází – to je princip nuceného větrání s rekuperací tepla. Nejde jen o úsporu energie, ale především o naše zdraví.
„Lidé často nekvalitně jedí, málo se hýbou a nemyslí ani na větrání. Jenže když žijí
Rekuperační jednotku zakrývají dvířka z laminaAutor: Archiv ireceptar.cz
s nedostatkem čerstvého vzduchu a často i v přítomnosti plísní, není jim dobře, jsou unavení a nemocní. Větrat bychom měli alespoň každou hodinu na pět minut – i kdybych si vzpomněl přes den, jak budu otvírat okno ve spánku?“ ptal se Aleš Lhota. Proto svůj dům zásobuje čerstvým vzduchem neustále, a to pomocí nuceného větrání s rekuperací tepla.
„Cena rekuperační jednotky může leckoho odradit, a přijde mi skutečně zbytečně vysoká. A to je škoda, protože nedostatečné větrání má neblahý vliv na zdraví. Já osobně jsem si sestavil jednotku sám, ovšem koupil jsem již hotový protiproudý výměník, tedy srdce jednotky. Právě v něm odchozí vzduch předává teplo příchozímu. Je atestovaný, s tlakovou zkouškou – vzduch se ve výměníku nesmí míchat. Jednotku jsem dále opatřil dvěma EC ventilátory. Tělo je z bílého lamina a přední deska je též z lamina v imitaci dřeva. Přepážky jsou z polystyrenu, vzduchové filtry mi z metráže ušila maminka. Po třech měsících jsou pěkně špinavé, a to žiju na vesnici.“
Aleš Lhota si rekuperační jednotku sestavil sámAutor: Martin Hlaváček
Úspora energie a čerstvý vzduch
„Výrobci rekuperačních systémů uvádějí účinnost kolem 90 %, tedy že díky větrání s rekuperací ušetříte 30-50 % energie na vytápění. V praxi je to méně, moje jednotka udává účinnost okolo 75 %, ale i to je stále velký přínos. Za hlavní výhodu považuju dostatek čerstvého vzduchu v domě.
O nuceném větrání koluje řada mýtů, například že si nemůžete otevřít okna. Ale v létě, když si budu chtít otevřít francouzské dveře, stačí rekuperaci nastavit na minimum (není vhodné ji vypínat, trubkami by měl stále mírně proudit vzduch). »
Důležitá je i vlhkost vzduchu
„Zvláště v zimě může nucené větrání příliš snížit vlhkost vzduchu. Proto mám v plánu instalovat do jednotky zvlhčování. Trysku na vodní mlhu mám již připravenou, zbývá ji zapojit a naprogramovat. Vlhkost budu měřit na vzduchu odváděném z domu jako průměr z delšího časového úseku, aby hodnotu neovlivnila třeba nárazová vlhkost z právě odvětrávané koupelny.
Existují i entalpické výměníky, které většinu vlhkosti vracejí zpět do domu. Jenže formaldehydy a podobné neřády se ve vzdušné vlhkosti zachytí a můžete si je tak pozvat zpět domů. Navíc entalpický výměník je dražší a má nižší životnost, která se snižuje s intenzitou používání – a rekuperace je k tomu, aby byla používána neustále, ne pár hodin denně“ upozorňuje Aleš Lhota.
Rozvody z jednotky jsou vidět pouze v technické místnostiAutor: Martin Hlaváček
Jednotka, která se o vše postará?
„Mým snem je cenově dostupná, autonomní rekuperační jednotka, kterou bych jednou rád i vyráběl a prodával. Dnes je samozřejmostí ovládání přes IT technologie. U jednotky, jakou si představuji, bude vše možné nastavovat a sledovat přes webové rozhraní (třeba na tabletu nebo v mobilu). Jednotka dle zadaných parametrů o objemu vzduchu větraného domu, požadované teploty a vlhkosti a hodnot z čidel bude sama, bez řízení uživatelem, větrat a udržovat tepelnou pohodu jak v létě, tak v zimně. Zrovna tak by měla poznat, když příliš stoupne hladinu oxidu uhličitého čili je vydýchaný vzduch.“
Tato rekuperační jednotka vznikla svépomocí.Autor: Martin Hlaváček
Foto: Martin Hlaváček