Cesmíny dotváří krásnou zahradu, uplatní se na slunci i ve stínu

Cesmíny jsou ozdobné listy, květy i plody, tedy ideální dekorativní dřeviny. Vyberte si z palety druhů a kultivarů a obohaťte svoji zahradu. Hodí se na živé ploty, atraktivní solitéry, prosvětlí stín.

cesmína ostrolistá (Illex aquifolium) Rubricaulis Aureacesmína ostrolistá (Illex aquifolium) Rubricaulis AureaAutor: Shutterstock.com / Oliver kite

Z cesmín na zahradě snadno vytvoříme neprostupné, stálezelené a velmi dekorativní živé ploty. Poslouží jako uklidňující zelené pozadí pro pestřejší výsadby, kultivary s panašovanými listy jsou však pestré samy o sobě. Lze je snadno tvarovat a krásně se vyjímají jako strážci cestičky, branky, loubí. Cesmín je na světě mnoho druhů. Některé jsou teplomilné, jiné mrazu odolávají a právě z nich si můžeme vybrat nové přírůstky pro naši zahradu.

Druhy a kultivary

cesmína ostrolistá (Illex aquifolium) Pyramidaliscesmína ostrolistá (Illex aquifolium) PyramidalisAutor: Shutterstock.com / Peter Turner Photography

Asi nejatraktivnější druh cesmíny, kterému se daří i u nás, je stálezelená cesmína ostrolistá (Illex aquifolium). Má krásně tvarované, tmavozelené, kožovité a lesklé listy s odstávajícími trny a výrazné červené plody. Listy mají tak výrazný lesk, že vypadají stále jako těsně po osvěžujícím dešti. Některé cesmíny jsou dvoudomé – aby z květů dozrály plody, musíme vedle samičích rostlin vysadit i samčí. U samosprašných kultivarů to nutné není. Patří mezi ně například Alaska, která pomalým tempem dorůstá až do tří metrů výšky. Roční přírustek činí okolo 20 cm.  Samosprašná drůda Pyramidalis dorůstá ve tvaru vysokého kuželu až šesti metrů a na vhodné místě ji lze pěstovat jako působivý solitér. Odrůda Rubricaulis aurea má tvavozelené listy zlatě lemované, Handsworth New Silver zase zdobí lemování zářivě bile.

cesmína ostrolistá (Illex aquifolium), Handsworth New Silvercesmína ostrolistá (Illex aquifolium), Handsworth New SilverAutor: Shutterstock.com / eelnosiva

Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata) bude vyhovovat všem, kdo nemají v lásce trnité keře. Vejčité listy, které se na podzim vybarvují žlutě až červeně, trny, na rozdíl od předchozího druhu, nemají. Na zimu však opadávají, na rostlině ovšem zůstanou malé. Jasně červené plody.

Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata)Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata)Autor: Shutterstock.com / damann

Nezvyklý vzhled má stálezelená a dokonale mrazuvzdorná cesmína vroubkovaná (Ilex crenata), jejíž listy se tvarem podobají zimostrázu, kterýá může úspěšně nazradit. Keříky zdobí nikoli červené, ale černé plody. Na slunci či v polostínu se svrchní lístky odrůdy typu Golden Rock vybarvují do zlata.

cesmína vroubkovaná (Ilex crenata) Golden Rockcesmína vroubkovaná (Ilex crenata) Golden RockAutor: Shutterstock.com / Wiert nieuman

Cesmíny se pěstují i jako kříženci rozmanitých druhů. Oblíbené jsou například tzv. modré cesmíny, (například Ilex x meserveae) jejichž stálezelené listy mají modrošedý nádech.

Ilex x meservae Blu boyModrá cesmína (Ilex x meservae), kultivar Blue boyAutor: Shutterstock.com / Christina Richards

Pěstování cesmíny

  • Cesmínám svědčí polostín. Kultivary se zelenými listy bez problémů snesou i slunce, rostliny s listy zdobenými bílým nebo žlutým panašováním je před ním třeba chránit. Ve stínu či polostínu pěkně vynikají, tmavší kouty prozáří.
  • Keřům svědčí nejen půdní, ale i vzdušná vlhkost. Bude se jim dařit pod stromy i ve skupinové výsadbě, kde si snáze vytvoří příznivé mikroklima.
  •  Půda by měla být kyprá a propustná, mírně vlhká, kyselá, nebo neutrální.
  • Keře lze podle potřeby tvarovat, ale většinou zachovávají pěkný kompaktní tvar i bez úprav.
  • Zvláště mladé sazenice je třeba chránit proti promrznutí kořenů mulčováním, pokrývkou z listí a chvojí.

Cesmínu lze množit řízkováním.

Laisser un commentaire