Čím osadit zahradu pro alergiky

Máte pylovou alergii, a přesto byste si rádi založili zahradu? Nebo zahradu už máte, ale pylovou alergii vám zjistili až později? Nebuďte nešťastní. Při výběru zahradních rostlin máte celou řadu možností. Poradíme vám, jaké rostliny vysadit, a kterým se raději vyhnout.

Rostlinné pyly patří k významným alergenům. O množství pylu v rostlinách nejčastěji rozhoduje způsob opylování. Nejvíce pylu mívají rostliny, které jsou opylovány větrem, zatímco ty rostliny, o jejichž opylení se stará hmyz, mají pylová zrnka uzavřená uvnitř květu. A právě tento typ rostlin je pro alergiky méně nebezpečný. Je-li u vás potvrzena alergie na jednu konkrétní rostlinu, znamená to pro vás, že byste se měli rovněž vyhýbat i dalším rostlinám z téže čeledi.

Ibišek syrský je vhodný pro výsadbu do zahrad pro alergiky, Ibišek syrský je vhodný pro výsadbu do zahrad pro alergiky, Autor: Shutterstock.com / Victoria Tucholka

Čemu se v zahradě vyhnout

Jste-li alergici, nemusíte se obávat ani nádherných pivoněk. Jste-li alergici, nemusíte se obávat ani nádherných pivoněk. Autor: Shutterstock,com / Oleg1824

V případě pylových alergií je dobré se vyhnout zahradám, které jsou pojaté jako kvetoucí louky. Jejich podstatou je bohaté kvetení a velká plocha, podobně je tomu i u přírodních biotopů. I ty tedy vynechejte ze svých plánů na osazení zahrady. Doporučit bohužel nelze ani trávníky, a to jakéhokoli typu, byť byste se o ně pravidelně starali a nenechali je vykvést. V trávnících se totiž hromadí prach a pyl z celého okolí. Když pak na trávník vyjedete se sekačkou, vše z něj rozvíříte do okolního vzduchu. Vyhnout byste se měli rovněž silně vonícím rostlinným druhům, ke kterým patří například pustoryl, jasmín, komule, šeříky i magnolie. U těchto rostlin mohou být jejich vůně silně dráždivé.

Nedoporučujeme ani pořizovat si na terasy zakrslé dřeviny na kmínku. Pokud se vedle nich usadíte, jejich korunu budete mít přímo v úrovni hlavy. Jakmile taková okrasná vrba nebo líska na jaře začnou kvést, výrazně to zhorší vaše alergické problémy. Ani prérijní druhy rostlin pro vaši zahradu nejsou dobrá volba. Třapatkovky, krásnoočka, zápleváky nebo monardy, jsou druhy rostlin, které nejen, že mají spoustu květů, ale obvykle je opyluje právě vítr. Ze stejného důvodu jsou pro vás nebezpečné i slunečnice, kopretiny, měsíček lékařský, astry, rmen a sedmikrásky.

Z jakých druhů rostlin vybírat

Rostliny okrasné listem a půdopokryvné rostliny

Kapradiny nezpůsobují žádné alergie. Kapradiny nezpůsobují žádné alergie. Autor: Shutterstock.com / Samo Trebizan

Volbou číslo jedna jsou tedy rostliny okrasné listem. Aby ovšem vaše zahrada nevypadala nudně, nenechávejte si ji pokrýt pouze jedním dvěma druhy, ale pátrejte také po půdopokryvných rostlinách, které nabídnou svěží zeleň a pestré tvary listů. Vyzkoušejte například břečťan, přísavníky, kapradiny, bedrničky, tlustonitník, barvínek a skalník.

Trvalky a trvalkové keře

Zlatice, nesprávně nazývaná jako zlatý déšť. Zlatice, nesprávně nazývaná jako zlatý déšť. Autor: Shutterstock.com / V J Matthew

Z dřevin, které jsou vhodné do zahrad pro alergiky, vybírejte z následujících druhů: kdouloň, muchovník, kalina, zlatice, syrský ibišek, vajgélie, tavolník a hortenzie (latnatá a velkolistá).    

Hortenzie řapíkatá. Hortenzie řapíkatá. Autor: Shutterstock.com / Anna Gratys

Z trvalkových rostlin jsou vhodné tyto druhy: pivoňky, plamenky, zvonky, orlíčky, denivky, ostrožky, dračíky, chrpy, levandule, kakosty, rozrazily, máta.

Chrpy jsou krásné a vděčné květiny vhodné i do zahrad pro alergiky. Chrpy jsou krásné a vděčné květiny vhodné i do zahrad pro alergiky. Autor: Shuttersrtock.com / Nick Pecker

Letničky a dvouletky

Co se týče letniček a dvouletek, zde máte na výběr z lobelek, pomněnek, macešek, sporýšů, petúnií, lichořeřišnic a zahradních máků.

Nádherně modré pomněnky. Nádherně modré pomněnky. Autor: Shutterstock.com / Real Moment

Rostliny nízkého růstu, skalničky

Při výběru rostlin na skalku není třeba se příliš omezovat. Budete-li volit rostliny s výškou okolo 10 cm, pyl z jejich květů se k vašemu dýchacímu ústrojí dostane jen těžko.

Rostliny nízkého vzrůstu, jako jsou například lobelky, vás svým pylem neohrozí. Rostliny nízkého vzrůstu, jako jsou například lobelky, vás svým pylem neohrozí. Autor: Shutterstock.com / Nick Pecker

Samičí dvojdomé rostliny

U dvojdomých rostlin je to sázka na jistotu, vyberete-li samičí rostliny, nemusíte se pylu obávat. U dvojdomých rostlin pyl produkují pouze samčí rostliny. Je tedy třeba umět toto rozlišit. Pak můžete volit mezi rakytníky, tisy nebo skimiemi.

Krušpánek nebo také buxus. Krušpánek nebo také buxus. Autor: Shutterstock.com / J Need

Dřeviny, které můžete tvarovat

I když jste pyloví alergici, můžete si klidně dovolit vysadit na své zahradě živý křovitý plot. Jediným předpokladem je, vždy jej včas ostříhat, to znamená ještě před nasazením na květ. Pak si poradíte jistě i s bujně rostoucími druhy. Na výběr máte mezi mahonem, zimostrázem a brslenem. Velký výběr máte i mezi jehličnany: tuje, tisy, jalovce.

Plody tisu. Plody tisu. Autor: Shutterstock.com / Peter Kniez

Snažili jsme se vám přiblížit poměrně široké spektrum rostlin, jejichž výskytu se na své zahradě nemusíte obávat ani v případě, že jste prokazatelně alergičtí na pyl. Tak směle do toho!

Laisser un commentaire