Již v r. 1944 izolovali badatelé Wilkins a Harris z čirůvky fialové dvě sloučeniny, kyselinu nudovou A a B, s antibiotickými účinky proti některým druhům bakterií. A to byl pouze začátek…
Pozdější výzkumy prokázaly působení alkoholových výtažků čirůvky fialové (Lepista nuda) proti celé řadě bakterií, např. proti bakterii Pseudomonas aeruginosa, způsobující různé závažné infekce, zlatému stafylokoku (Staphylococcus aureus), ale také proti kvasince Candida albicans, časté příčině poševního výtoku u žen.
Léčivý houbový odvar
Jelikož antibakteriální účinky proti zlatému stafylokoku a této kvasince mají i vodné výtažky z této houby, je odvar čirůvky fialové někdy používán k ošetření abscesů a menších poranění nebo k potlačení infekce močových cest. Za tímto účelem vaříme 1 čajovou lžičku usušené a rozemleté houby ve 200 ml vody po dobu 10–15 minut, odvar scedíme, necháme vychladnout a pijeme 3x denně po dobu 3–5 dní.
čirůvka fialová (Lepista nuda)Autor: Archiv ireceptar.cz
Houba prospěná pro diabetiky
Jelikož čirůvka fialová snižuje hladinu cukru v krvi, je vhodnou houbou především pro diabetiky. V tomto případě můžeme používat čirůvku fialovou čerstvou (avšak dobře tepelně upravenou), sušenou anebo v podobě lihové tinktury. Pro snížení hladiny cukru užíváme po poradě s lékařem jednu čajovou lžičku lihové tinktury ráno a večer.