Z této zdravé luštěniny jemné chuti vykouzlíte nespočet lahodných receptů. Jen musíte cizrnu nejprve dostatečně dlouho máčet a vařit, aby změkla. Bude lepší a levnější než ta z konzervy.
Recept na hummus
250 g cizrny, 150 ml pasty tahini, 3 stroužky česneku, 6 lžic citronové šťávy, sůl, olivový olej, mletá sladká paprika, nasekaná čerstvá petrželka
- Cizrnu namočíme přes noc, scedíme, propláchneme, zalijeme studenou vodou, a pod pokličkou ji na mírném ohni uvaříme doměkka (90-120 minut).
- Scedíme ji a asi 300 ml vývaru z ní si uchováme pro další potřebu.
- Cizrnu rozmixujeme, přidáme pastu tahini, prolisovaný česnek, citronovou šťávu a tolik vývaru z cizrny tak, abychom získali krémovitou hmotu.
- Podle chuti ji osolíme a opepříme, vyklopíme do mělké servírovací mísy, zakapeme olivovým olejem smíchaným s mletou paprikou a posypeme sekanou čerstvou petrželkou.
- Podáváme s čerstvým pečivem.
Recept zaslala Olga Štěpničková z Prahy
Jogurt se k cizrně hodí. Můžeme toho využít i v salátech a slaných dezertechAutor: Alena_Kos / Shutterstock.com
Cizrna v jogurtu
175 g cizrny, sůl, 4 lžičky rostlinného oleje, 1 lžička mletého koriandru, 150 ml bílého jogurtu, 1/4 lžičky mletého pepře
- Cizrnu přes noc namočíme ve dvojnásobném množství vody, scedíme, necháme okapat a vložíme do středně velkého hrnce.
- Zalijeme ji vodou, aby cizrnu překrývala asi o 7,5 cm, přidáme půl lžičky soli a vaříme ji 10 minut, přičemž z hladiny sbíráme tvořící se pěnu.
- Poté hrnec zakryjeme, snížíme oheň na minimum a cizrnu uvaříme doměkka. Občas zkontrolujeme, zda se voda nevyvařila a cizrna se nepřipéká ke dnu hrnce.
- Měkkou cizrnu slijeme a necháme důkladně okapat.
- Na středním plameni rozehřejeme v hrnci olej, přidáme koriandr, kratince jej promícháme, ihned přidáme okapanou cizrnu a za stálého promíchávání vařečkou ji smažíme 8-10 minut.
- Když se na ní začnou tvořit malé hnědé skvrny, hrnec odstavíme z ohně a do cizrny vmícháme jogurt.
- Směs dosolíme, opepříme a podáváme ještě horkou.
Recept zaslal Gerhard Schikora z Ostravy-Zábřehu
Zapečená cizrna
500 g cizrny, 2 středně velké cibule, 4 lžíce olivového oleje, 1 hrst nasekané petrželové natě, 1 lžička majoránky, 100 g nivy, 4 stroužky česneku, sůl
- Cizrnu propláchneme, namočíme přes noc ve dvojnásobném objemu vody, slijeme ji, v čerstvé vodě uvaříme doměkka a necháme okapat na cedníku.
- Nakrájenou cibuli osmahneme na oleji dorůžova, přidáme uvařenou cizrnu, majoránku, nadrobno nastrouhanou nivu, prolisovaný česnek, sůl podle chuti a vše dobře promícháme.
- Směs rozetřeme na vymazaný plech a upečeme ve středně vyhřáté troubě dozlatova.
Recept zaslal Vladimír Dropčo-Člupko z Banské Bystrice
Cizrna na houbách
2 větší čerstvé hříbky nebo hrst sušených a předem namočených hub, 1 hrnek uvařené cizrny, 1 hrnek odvaru z cizrny, 1 cibule, 1/2 pórku, 1 mrkev, 1 lžíce mleté sladké papriky, 1 lžička mletého kmínu, olej, 1 lžíce sójové omáčky, ocet, sůl
- Na oleji orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme na kostičky nakrájené čerstvé nebo máčené houby, okmínujeme je a vše chvíli restujeme.
- Poté přidáme na kostičky nakrájenou mrkev, na kolečka nakrájený pórek, sladkou papriku a vše dále restujeme.
- Nakonec přidáme sójovou omáčku, uvařenou cizrnu, odvar z cizrny a vše vaříme, až zelenina změkne. Pokrm podle chuti osolíme a okyselíme troškou octa.
Recept zaslala Milena Novotná z Olešnice
Falafel bude chutnat i těm, kteří zdravé stravě a luštěninám neholdujíAutor: Viktoria Hodos / Shutterstock.com
Falafel aneb křupavé cizrnové placičky
250 g cizrny, 1 šalotka, 3 stroužky česneku, 1 feferonka, 1 lžíce sezamové pasty, 1 lžíce jemně nastrouhané mrkve, po 2 lžičkách podrceného koriandru a kmínu, sůl, mletý pepř, 1 vejce, strouhanka, olej na smažení; příloha: obilné placky, zakysaná smetana, limetka nebo citron, zeleninový salát
- Cizrnu den předem namočíme, slijeme a uvaříme v čerstvé vodě doměkka (1–2 hodiny). Slijeme ji a umeleme v mlýnku na maso spolu s nakrájenou šalotkou, česnekem a feferonkou.
- Poté mletou směs dobře promícháme se sezamovou pastou, strouhanou mrkví, podrceným kmínem a koriandrem, solí a pepřem.
- Ze vzniklého těsta vytvarujeme malé placičky, obalíme je v rozšlehaném vejci a strouhance a osmažíme z obou stran dozlatova v pánvi na trošce oleje.
- Z hotových placiček odsajeme tuk na papírové utěrce a podáváme je samotné nebo v obilných plackách, doplněné zakysanou smetanou nebo jiným dipem a zeleninou.
Recept zaslala Blanka Poláčková z Křivoklátu