Jaro se velmi rychle blíží. Jakmile se oteplí, můžeme vyrazit na zahradu a zkontrolovat zdravotní stav trávníku. Po zimě bychom mu měli věnovat základní péči: prořezat a přihnojit.
V předjaří je zapotřebí provést řádnou vertikutaci. Jedná se o prořezání pomocí nožů, umístěných ve speciálním stroji na vodorovné otočné hřídeli. Jejich břity zajistí rozrušení neprodyšné vrstvy na povrchu trávníku. Část nečistot se tak dostane z plochy pryč a díky tomu bude trávník lépe přijímat vláhu, živiny a vzduch.
Malý stroj s výměnnými válciAutor: Jaromír Malich / Foto
Neprořezaný trávník, navíc ještě silně znečištěný travní plstí, vypadá nejen nevábně, ale často je po zimním tání napaden plísní sněžnou, která tvoří nehezké bílošedé povlaky. Používání postřiků je zbytečné, stačí trávník řádně udržovat a bude po problému.
Elektřina nebo benzin?
Pro malé zahrádky se hodí nejmenší elektrické provzdušňovací stroje s příkonem motoru kolem jednoho kilowattu. Jejich plastové šasí a jednoduchá konstrukce znamená především výbornou obratnost, nízkou váhu a také menší rozměry, díky kterým můžeme stroj například zavěsit na zeď v kůlně nebo uklidit na půdu. Ke standartu patří již neodmyslitelně centrální nastavení pracovní hloubky, odnímatelné madlo pro snadnou přepravu v osobním automobilu nebo sběrací koš, vyrobený z tkaniny nebo termoplastu. Vyměnitelné pracovní válce umožňují střídat provzdušňování nebo prořezávku podle potřeby.
Sběr nečistot šetří náš časAutor: Jaromír Malich / Foto
Benzinový pohon je určen náročnějším uživatelům, kteří touží především po velmi výkonném stroji, jež využijí na velkých plochách, kde přijde vhod nezávislost na přívodním kabelu elektrické energie. Stroje se spalovacím pohonem se nabízí v provedení s jedním kombinovaným válcem nebo dvěma hřídeli, které je možno měnit a provádět tak provzdušňování na podzim nebo jarní vertikutaci. Hnací benzinové motory silných strojů mají profesionální konstrukci – zdvojený filtr vzduchu, klikovou hřídel uloženou do valivých ložisek a ocelovou vložku válce.
Určitě se vyplatí, pokud uvažujeme o stroji na čištění trávníků, pořídit raději dražší, ale kvalitněji provedený stroj s dostupnými náhradními díly, než neznačkový produkt, u kterého mohou vlivem ošizené konstrukce přijít problémy už velmi brzy po záruční době. Solidní elektrický stroj vyjde přibližně na tři tisícovky, špičkově vybavený benzinový pak až na čtyřnásobek.
Přihnojení trávníku po zimě
Ruční rozmetač hnojivaAutor: Shutterstock.com / Bochkarev Photography
Po vertikutaci trávník přihnojíme. Místo umělých hnojiv se můžeme zcela spolehnout na drobný prosítovaný kompost, obsahující nejdůležitější živiny. Pokud je plocha hrbolatá, poškozená chodbičkami od drobných hlodavců nebo krtkem, pak je nejlepší trávník dosít a utužit válcem, který je buď ručně tažený nebo spojitelný s jedno nebo dvouosým traktůrkem.