I při zachování co nejlepších podmínek má uskladněné ovoce a zelenina jen omezenou životnost. Jak zpracovat poslední nálož loňské úrody, která se ještě krčí v bedýnkách?
Ovoce a zeleninu rychle zpracujte.Autor: Shutterstock.com / Forster Forest
S blížícím se jarem je potřeba zlikvidovat poslední zbytky uskladněné zeleniny a ovoce. Ve sklípku čekají naklíčené brambory, svrkávající se jablka, vadnoucí mrkev i poslední dýně. Nabízíme vám 3 recepty, jak zpracovat zbytky úrody, kterou jste s takovou námahou vypěstovali a uchovali.
Gratinované brambory
Kromě obligátních příloh a bramborových jídel můžete připravit smetanově lahodné gratinované brambory. Výborné jsou jako příloha, se zeleninovým salátem obstojí i jako lehčí oběd nebo večeře.
-
Gratinované bramboryAutor: Shutterstock.com / Elena Shashkina
1,5 kg brambor
- 0,5 l mléka
- 0,5 l smetany ke šlehání
- 50 g másla
- 3 stroužky česneku
- strouhaný muškátový oříšek, sůl, pepř
Brambory oloupejte a nakrájejte nebo nastrouhejte na co nejtenčí plátky. Smíchejte smetanu a mléko, vhoďte stroužky česneku a zahřívejte k bodu varu, poté odstavte. Přimíchejte muškátový oříšek, sůl a pepř. Zapékací misku vymažte máslem, vyskládejte plátky brambor a zalijte smetanovou směsí, navrch položte plátky másla. Dejte do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte asi 45 minut dozlatova. Do gratinovaných brambor lze přidat i sýr, pokrájenou cibuli nebo bylinky.
Nepečený jablkový dort
Uskladněná jablka se kontrolují každý týden nebo alespoň jednou za čtrnáct dní. Ta napadená hnilobou je nutno vyhodit a zralá zpracovat. Jestli už chcete vyklidit sklípek nebo se vám jablka rychle kazí, můžete nasušit křížaly, jablka nastrouhat a zavařit a nachystat si tak náplň do štrúdlu. Z přebytků jablek ovšem dokážete vykouzlit lahodný jablečno-pudinkový dort, hotový je za chvilku a chutnat bude všem.
- 1 kg oloupaných a pokrájených jablek
- 600 ml vody
- 2 vanilkové pudinky
- 6 lžic cukru
- piškoty
- citrónová šťáva z ½ citrónu
Jablka oloupejte a pokrájejte klidně na větší kousky. Vložte do hrnce a zalijte 500 ml vody s citrónovou šťávou, přiveďte k varu. Vařte několik minut, pak jablka rozšťouchejte, menší kousky ve vzniklém pyré nevadí. Ve zbylé vodě rozmíchejte pudinkové prášky s cukrem, lijte do směsi a provařte, podle chuti doslaďte. Do dortové formy dejte vždy vrstvu piškotů a vrstvu jablečného pyré, nechte ztuhnout.
Dýňové noky
Sdílíte nadšení pro dýně, ale vaši rodinu už nebaví dýňová polévka? Zkuste dýňové noky, jejich příprava není vůbec složitá a chutnají třeba se sladkým tvarohem nebo se sýrovou omáčkou a masem.
-
Noky snadno a rychleAutor: Shutterstock.com / AS Food studio
- 1 kg dýně Hokkaido
- 250 g mouky
- 1 vejce
- sůl
Dýni očistěte a vydlabejte, nakrájejte na kousky a pečte v troubě při 200 °C doměkka. Nechte vychladnout a umixujte hladké pyré. Přidejte mouku, osolte a vypracujte měkké a mírně lepkavé těsto. V případě potřeby přidejte mouku. Z těsta vyválejte válečky, odřízněte špalíčky a vhazujte do osolené vroucí vody, vařte několik minut, něž noky vyplavou na povrch.
Směs na polévkuAutor: Shutterstock.com / BW Folsom
Zbylá zelenina poslouží do polévky
Ze zbytků kořenové zeleniny si usušte polévkovou směs, kterou budete mít vždy při ruce k dochucení polévek a omáček. Zeleninu nakrájejte na drobné a tenké kousky a sušte nejlépe v domácí sušičce na ovoce a zeleninu.
Pozor na jedovatý solanin v bramborách
Během dlouhé doby uskladnění se v bramborách zvyšuje hladina jedovatého solaninu. Nejvíce je ho v bramborách naklíčených a zelených, velká koncentrace této látky je pod slupkou a v okolí klíčků. Před zpracováním z brambor odstraňte klíčky a oloupejte silnější vrstvu slupky. Více o solaninu v článku Jsou brambory jedovaté?