Co sníh provede s vaším domem? A jak tomu zabránit?

Běloskvoucí sněhová pokrývka vykouzlí úsměv na tváři lyžařů a přidělá pár vrásek na čele majitelům domů. Dokáže totiž nadělat pěknou paseku…

Sníh je skvělá izolace, která ochrání dobře postavený dům před ničivými účinky mrazu a větru. A to je, kromě malebnosti zasněžené krajiny s chaloupkami, asi tak vše, co je pro majitele domu na sněhové nadílce pozitivní. Sněhu stačí skutečně málo, aby se proměnil v úhlavního nepřítele. A nemusí jít o lavinu – stačí pár titěrných netěsností ve střeše a nad hlavou se vám s oblevou usídlí vlhko. První rok možná nic nepoznáte. Maximálně ucítíte jemně štiplavý pach plísně, jehož zdroj budete marně hledat. Za pár dalších let ale s hrůzou zjistíte, že jsou trámy a další dřevěné části podkroví na místech, kam běžně nevidíte, poškozené. V extrémním případě budete muset měnit krov či jeho části.

Pražská Čertovka. V metropolích obvykle není nutné příliš řešit statiku střechy s ohledem na sníh. Pražská Čertovka. V metropolích obvykle není nutné příliš řešit statiku střechy s ohledem na sníh. Autor: Shutterstock.com / kajano

Bazén pod taškami 

Sníh na střeše se chová tak, že s vyšší teplotou pomalu klesá ke kraji, ale není-li ještě obleva, zastaví se před koncem střechy a zledovatí, protože kraje střech mají nižší teplotu než domem alespoň trochu vyhřívaný střed krovu. Na kraji střechy se tak tvoří ledový val, který neslibuje nic dobrého. Zadržuje vodu, čímž může poškodit střechu. Máte-li ji ze skládané krytiny, z „bazénku“ část proteče pod taškami. Nahromadí-li se sněhu a ledu hodně, nemusí kraj střechy extrémní zátěž vydržet. A nejde jen o střechu. Ledová nadílka se může posunout a padnout k zemi. U rodinného domku to nemusíte řešit, ale pokud vlastníte čtyřpodlažní činžák, může jít o život.

Pozor na mansardy i jednopláště 

I zamrzlé žlaby mají moderní řešení...I zamrzlé žlaby mají moderní řešení…Autor: Shutterstock.com / Astrid Gast

Které střechy jsou nejrizikovější? Jednoplášťové, do kterých snadno zateče. Do míst s tuhými zimami a častým sněžením nejsou vhodné ani střechy mansardové, tedy ty s dvojím sklonem, aby se pod ně dalo vbudovat pohodlné podkroví. Tající a zase mrznoucí kapky vody si rády pohrají i se složitými střechami plnými vikýřů a dalších prvků, které zvyšují riziko chyby při konstrukci či údržbě a poté zatékání. A trochu paradoxně, tento problém se týká hodně strmých střech s mohutnými sněhovými zábranami.  

Lokalita hraje roli 

Pokud se budete chystat rekonstruovat či stavět střechu, myslete u toho i na zimu. Zatímco například v centru Prahy není nutné počítat s extrémní zátěží sněhu na střechu, v Krkonoších je to více než vhodné. Nevyplatí se zanedbat vyjádření statika. Vždyť sněhová nadílka může dosáhnout do rekordních 800 kilogramů váhy na metr čtvereční. S takovou pokrývkou by se odporoučela řada českých střech. Přihlédnutí ke klimatickým podmínkám se vyplatí. A rezerva v počtech jakbysmet. Zapomínat nesmíme ani na kvalitní tepelnou izolaci. Do hor rozhodně potřebujete víceplášťovou střechu.

Romantika? A také starost, zda sníh a mráz s větrem nezpůsobí škody na domě. Romantika? A také starost, zda sníh a mráz s větrem nezpůsobí škody na domě. Autor: Shutterstock.com / Taiga

Kouzlo jménem odporový drát 

Sněhu v jeho cestě ze střechy musíme pomoci, aby se nekumuloval. Pokud vám kolem střechy či přes ni vede potrubí, jde o jasnou překážku. Střechu také můžeme zčásti orientovat na jih, případně, víme-li, kterým směrem v dané lokalitě nejčastěji fouká vítr, můžeme započítat i pomoc v rozfoukávání sněhu. Překážku na sněhové stezce ze střechy může představovat okapový žlab. Sníh ho může poškodit. Větším nepřítelem mu je ale led. Jak s ním bojovat? Okap můžete vybavit speciálním odporovým drátem, který je v něm napevno umístěný a ke slovu se dostane jen v mrazivých měsících. Majitelé menších domků problém se žlaby v zimě řeší i tak, že je demontují.

Potenciální hrozba? Rampouchy

Již byla řeč o nepříjemné situaci na krajích střech. I zde se dá uplatnit postup,

Za likvidaci rampouchů odpovídá majitel domu.Za likvidaci rampouchů odpovídá majitel domu.Autor: Shutterstock.com / Yuriy Boyko

jako by šlo o žlab. Namísto rovně taženého odporového drátu lze aplikovat „cik-cak“ natažený odporový drát na kraj střechy. Můžete také zkusit sněhové zábrany – například sněhový hák, do kterého zachytíte zábranu. Ty je dobré instalovat po celé střeše, ne jen na její konec.

Se sněhem souvisí ještě jeden problém kraje střech – rampouchy. Děti je rády cumlají místo nanuka, v odrážejících se slunečních paprscích jde o nádhernou podívanou. Ale opět – pokud rampouchy ční ze střechy nad rušnou ulicí, schyluje se k neštěstí. Za vyřešení tohoto problému zodpovídá majitel domu. Vyplatí se umístit na chodník upozornění na možné nebezpečí. Odborná likvidace rampouchů vyjde sice draho, ale někdy není jiné řešení. Firma po povolení radnice učiní zábor chodníku a strhne rampouchy i sníh. Někdy jsou akci přítomni i příslušníci městské policie – to v případě, že jde o rušné místo a hrozí, že někdo záběrem proběhne či projede nebezpečným úsekem auto.

Vypéct vás může i vjezd do garáže či k domu, pokud jste jej nechali postavit příliš strmý. V zimě lehce namrzne. Co s tím? Stejně, jako u střech a okapů, i příjezdová rampa může být vyhřívaná.

 

Laisser un commentaire