Trpíte od podzimu do jara suchou pokožkou, vysušenými vlasy, tmavými kruhy pod očima, jste celkově více unavení, zimomřiví a máte velký problém se soustředěním? Nemusí za tím být nic složitého. Možná, že nedostatečně pijete nebo volíte nevhodné nápoje.
Pokud jste zmíněné obtíže dávali za příčinu pouze počasí, zamyslete se, kolik neperlivé neslazené vody jste dnes vypili. Voda tvoří přes 80 % lidského těla, má na starost regulaci tělesné teploty, funguje také jako pohon pro správné trávení a odvádění škodlivých látek z těla.
Nepijete, nezhubnete
Kohoutková voda je to nejlepší, co můžete svému tělu dopřát.Autor: Shutterstock.com
/ AR PhotosHut
Během zimních měsíců je riziko dehydratace na stejné úrovni jako v těch největších letních vedrech, protože pocit žízně není tak silný. Navíc se pohybujeme nejčastěji v přetopených místnostech se suchým vzduchem. Začínající dehydrataci můžete zpozorovat už jen třeba při svírajícím pocitu sucha v ústech a suché pokožce. Ženské pokolení by jistě neměla nechávat klidným informace, že nedostatečný pitný režim stojí za vznikem a prohlubováním nevzhledné celulitidy nebo znečištěné pleti.
V případě, že málo pijete, tělo spustí obranný mechanismus a vodu zadržuje, můžete se tak snažit sebevíc, ale uspokojivých výsledků se nedočkáte. Jinými slovy – nezhubnete. Pokročilejší stavy dehydratace přímo ohrožují zdraví, mohou vést ke vzniku ledvinových kamenů, mdlobám, u žen mohou zvyšovat riziko vzniku zánětu močového měchýře, nebo může vést dokonce až k nebezpečnému zánětu ledvin.
Sport v zimě
Sport v zimě vám nedělá dobře? Jedním z důvodů může být i nedostatečná hydratace. Funkční sportovní oblečení, které odvede většinu potu, může ve vás vyvolat dojem, že se vlastně tolik nepotíte. Při sportování v zimě nebo v chladném počasí přijatý vzduch tělo ohřívá a zvlhčuje, aby vaše tělo vzduch mohlo dobře využít – a vám jdou z úst jdou obláčky bělavé páry – jedině tak může tělo dobře využít přijatý suchý mrazivý vzduch. Pokud se tedy příště rozhodnete pro sportovní aktivitu, je důležité myslet dopředu. Doplňujte tekutiny v průběhu celého dne už od rána. Přijmete-li velké množství těsně předtím, jen zatížíte své ledviny a močový měchýř a kvalitní hydratace vám stejně bude na hony vzdálená.
Čemu se vyhýbat?
Během zimy ušetřete tělo velkých teplotních šoků. V mrazivém ledovém počasí nepijte vroucí nebo velmi horké nápoje, ale ani studené, chlazené či mražené. Nejenže zatížíte své tělo a trávení, protože na vyrovnání teploty přijaté tekutiny a teploty vašeho vlastního těla vynaloží spoustu energie navíc. Ale co jste možná ani netušili, teplotní šok není dobrý ani pro vaši sliznici v ústech a krku, dojde tak k jejímu oslabení a je náchylnější k nakažení viry a bakteriemi. Zkrátka ulehčíte nástup chřipce a rýmě.
Káva ani čaj
Černý čaj vás sice zahřeje, ale odvede velkou část vody z těla.Autor: Shutterstock.com
/ yositar tanrath
Jakkoli to je pro mnohé zklamání, do pitného režimu se nepočítá káva, která přispívá k dehydrataci, ani mléko nebo kakao, rozhodně tam pak nepatří alkohol a pro mnohé možná překvapivě i černý ani zelený čaj. Posledně jmenovanému čaji byste se měli v průběhu zimního období spíše vyhýbat, je prokázáno, že má výrazně ochlazující účinky na organismus. Černý čaj má sice účinky opačné, kvůli množství theinu, příbuzné látky kofeinu, se ale také nedá zařadit do ideálního pitného režimu. Tam zařazujte spíše čaje ovocné nebo bylinkové.
A co mám tedy pít?
Množství tekutin, jaké by měl dospělý člověk vypít za den, se pohybuje kolem 2 litrů za den. Záleží ale na váze a povaze aktivit daného člověka. S mírně menším množstvím bude spokojená například žena s váhou kolem 60 kilogramů, která pracuje vsedě v kanceláři. S vyšším množstvím by měla počítat žena s váhou kolem 80 kilogramů, jejíž práce zahrnuje chození nebo manuální činnosti.
Voda je základním stavebním kamenem lidského těla, proto je hned na prvním místě tekutin, které byste měli denně pít. Zcela v pořádku je takzvaná kohoutková voda, čas od času si můžete zpestřit mineralizovanou vodou, vždy byste ale měli volit varianty „bez bublinek“, tedy bez oxidu uhličitého. Co se týká teploty, jako nejvhodnější se osvědčily nápoje vlažné, tedy s teplotou kolem 20 °C.
Ovocné šťávy a polévky
Přestože roční období ovoci nepřeje, vhodným doplněním pitného režimu jsou i ovocné šťávy. Takzvané „fresh“ nápoje, kdy si pomocí odšťavňovače vyrobíte vlastní směs, se doporučuje mírně naředit vodou kvůli množství přirozených cukrů. Ředit jedna ku jedné by se měly i jablečné nebo jiné mošty, které jsou dobrou alternativou v případě nedostupnosti čerstvého ovoce. Vynikající jsou i polévky. Doplní potřebné tekutiny, nadto v nich však získáte skvělý zdroj energie, kterou vaše tělo spotřebovává na ohřívání v zimním počasí. Nikdy neuděláte chybu, pokud si dáte poctivý masový vývar se zeleninou či masem.