Rozházené věci, vylomené dveře nebo rozbité okno. Vyděšeným pohledem sčítáte škody. Co chybí? Našel zloděj i šperky po babičce schované za knížkami? Jen úklid bude trvat celou věčnost. Nemluvě o hrozném pocitu z narušení soukromí. Jak tomuhle předejít?
Pozlátko láká. Co vypadá na první pohled skromně, dokáže často odradit nenechavce. Ale ne pokaždé. Někomu mohou pomoci ochránit majetek pozorní sousedé nebo třeba spolehlivá „domovnice“. Ale i tihle lidé někdy spí, chodí na nákup nebo prostě ven. Lepším řešením je postarat je o bezpečí svého majetku sám. Na výběr jsou v podstatě dvě základní možnosti „ochrany“. Anebo jejich kombinace. Můžete sáhnout po elektronické nebo mechanické formě.
Nezapomeňte si nastudovat postup, pokud spletete heslo, nebo ho zapomenete.Autor: Shutterstock.com / Brian A Jackson
Avízo na policejní služebnu
Elektronické řešení staromilce možná (negativně) překvapí. Dobrý poplašný systém narušitele zaregistruje již ve fázi, kdy se snaží do domu či bytu dostat – obvykle přes dveře či okno. Primární funkcí tohoto ochránce není – na rozdíl od mechanického zabezpečení – pachateli zabránit v tom, aby se dovnitř dostal. S nadsázkou se dá říct, že chce poslat zlodějíčka rovnou před soud. Dobrý systém je napojený na policii nebo některou bezpečnostní službu. Mechanický systém vám v ideálním případě ochrání věci, ale lupič bude o pár hodin později loupit jinde. Anebo to, pokud jste na dovolené déle, zkusí zase u vás s lepším vybavením.
Za závorou číhá alarm
Ruka zákona potřebuje k dojetí na místo čas. I proto je nejlepším řešením kombinace obou způsobů. Zkušený zloděj prolomí laciné dveře, než řeknete švec, a pokud nejste člověk s bujnou fantazií v ukrývání všeho zpeněžitelného, máte byt vybílený dřív, než za pět minut. Neopomeňte proto pořízení bezpečnostních dveří. Samozřejmostí by měla být ocelová konstrukce a rám, pancéřování, bezpečnostní zámek a závorový uzamykací systém. Pokud v sobě mají dveře navíc minerální vlnu, poskytnou také tepelnou a akustickou izolaci. Důležitým údajem při volbě dveří jsou také jistící body – Čím více jich dveře mají, tím lépe. Zárubeň by měla být zalita betonem.
Vyspělý alarm ovládáte odkudkoliv přes telefon či tablet. Autor: Shutterstock.com / REDPIXEL.PL
Když sklo, tak bezpečnostní
Pokud jste pro novostavbu či rekonstrukci plánovali prosklené dveře, neznamená to, že se musíte vzdát svého snu. Jen počítejte s tím, že cena trochu naroste, protože sklo musí být bezpečnostní. Bezpečnostní dveře mají šest tříd, pro běžný byt stačí obvykle dvojka, pokud doma přechováváte vzácnější věci či by mohl být důvod, že by se lupiči „profíci“ zaměřili právě na vás, raději si pořiďte dveře třídy čtyři. Nezapomeňte se také zeptat na drobný detail: Co dělat, pokud si omylem zabouchnete klíče.
Elegantní řešení? Fólie…
Kamarádovi nedávno vykradli byt. Zřejmě šli najisto – doma měl hezkou zásobu drahých počítačových komponentů. A protože si toho byl vědom, pořídil si bezpečnostní dveře. Okna neřešil – vždyť bydlí v pátém patře sedmipatrového paneláku. Jenže to je osudná chyba. Zloději jsou drzí a vynalézaví. Neváhají se slanit ze střechy – i přes více pater! Základní poučka je jednoduchá: Když jdete pryč, okna zavírejte. Jednak nikdy nevíte, kdy přijde bouřka, jednak nevíte, kdy nečekaná „návštěva“. Obvyklým řešením ochrany oken jsou mříže. Jenže ty řada lidí nechce, nebo je ani v rámci celkové vhledu domu mít nemohou. Skvělou službu udělá i ochranná fólie. Ani o ní nevíte a ona přesto zabrání nenechavcům v rozbití skla a vniknutí do bytu.
Dveře, okna… a co vrata do garáže?
Garážová vrata bývají častý cíl. Staré vám dům neochrání. Autor: Shutterstock.com / Mike Focus
Bydlíte-li v domku, nezapomeňte krom dveří a oken i na garážová vrata. Novostavby mají obvykle vystaráno, starší domky mohou mít bezpečnostní problém. Nejjednodušší je vyměnit stará vrata za nová. I zde můžete volit bezpečnostní úroveň. Každé dveře mají ovladač s unikátním kódem, jištění je tak plně elektronické. Ano, i tenhle systém se dá překonat, ale upřímně si řekněme, že většina zlodějíčků netuší jak, a vynaložený čas na rozlousknutí tohoto rébusu se obvykle nevyplatí.
Podívejte se domů – odkudkoli
A pokud si myslíte, že vaše domácnost ukrývá skvosty, které zaujmou lupičskou špičku s hackerskou podporou, pak se jistě vyplatí nezůstat jen u jednoduchého zabezpečení vstupů, ale instalovat komplexní alarm s dálkovým přístupem, který můžete kontrolovat přes telefon či tablet, a to včetně obrazu. Obvykle nechybí kamerový systém a senzory pohybu. Jen pozor na jejich citlivost. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že není nic příjemného, když vás alarm stále burcuje proto, že jste na dovolené a před jedním ze senzorů si udělal pavouk pavučinu…
Kamerový systém, senzory, dobrý software, který zvládnou ovládat všichni členové rodiny. I takový alarm můžete mít. Autor: Shutterstock.com / Andrey_Popov