Po celý rok jsme se věnovali pěstování domácích osiv. Sklízeli a loupali jsme semenné rostliny, osiva čistili a vyfoukávali. Nyní je potřeba je dobře uložit, abychom je na jaře mohli stále kvalitní vysít.
Správné uložení osiv je předpokladem zachování jejich kvality až do výsevu. Většina druhů zeleniny si podržuje klíčivost po řadu let, takže osivo můžeme využít nejen následující jaro, ale po několik pěstitelských sezon.
Ve skleničkách máme o osivech dobrý přehledAutor: Archiv ireceptar.cz
Sucho, chladno, temno
Správné podmínky uložení osiv lze shrnout třemi slovy: sucho, chladno a temno. Sucho je potřebné, aby semena nezvlhla. Vlhká jsou vždy náchylnější na klíčení a především ve vlhku je často napadají plísně, které je mohou zcela zničit. V chladném prostředí se v semenech zpomalují životní pochody, upadají do stavu „spánku“, v němž pak mohou existovat po řadu let i desetiletí. Důležité je také, aby teplota nekolísala a byla pokud možno stálá.
V domácnosti lze semena ukládat na místa, která těmto požadavkům vyhovují. Může to být třeba chladná komora, kde máme uložené potraviny, studená chodba nebo nevyužívaná místnost, nejlépe s okny orientovanými na sever. Před světlem osiva uchráníme, když je dáme do krabic nebo do nádob nepropouštějících světlo, případně je uložíme do komory bez oken.
Obal semena ochrání
Pro uskladnění se osvědčily obaly, které nepropouštějí vlhkost, například plastové sáčky s uzávěrem, takzvaným zámkem, které v různých velikostech koupíme v papírnictví. Vhodné jsou také sklenice se šroubovacím uzávěrem, který těsní, využít lze i sklenice s klasickým gumovým těsněním. Výhodou sklenic je dobrá přehlednost, rychle vidíme množství i stav osiv. Nevhodné jsou naopak papírové nebo plátěné sáčky, které před vlhkostí nechrání. V nich lze semena ukládat pouze v zcela suchém prostředí.
Uskladňujeme vždy jen osiva s popisem: názvem druhu, odrůdy a roku sklizně. Například Fazole keříčková, Strakatá z Násedlovic, 2016. Můžeme také připojit místo pěstování a poznámku o osivu.
Větší množství osiv vyžaduje systém uloženíAutor: Archiv ireceptar.cz
Příprava semen
Před uložením je dobré semena dobře vyčistit a vysušit, protože nečistoty snadno poutají vzdušnou vlhkost a navíc zvětšují objem osiva. Semena můžeme dosušit uměle, u zdroje tepla. Čím budou sušší, tím déle si podrží klíčivost. Dosušování musí být šetrné a pozvolné, teplota by neměla přesáhnout 35 °C, aby právě klíčivost nepoškodila. Sušit můžeme na ploché dřevěné bedničce, na krabici vyložené papírem nebo i na plechu na pečení, sem tam semena prohrábneme. Občasnou kontrolou uložených osiv se přesvědčíme, zda jsou v pořádku a nenapadli je skladištními škůdci či choroby.
Semena fazolí, hrachu a dalších luskovin lze před uložením zmrazit (ochráníme je před brouky zrnokazy) v mrazničce při -18 °C. Důležité je, abychom mrazili jen dokonale vyschlá semena; pokud by byla vlhká, poškodí se klíčivost. Do mrazničky je dobře zabalíme, aby vlhkost nenatáhly z okolí. Pokud skladujeme domácí osiva v hospodářských stavbách, musíme dbát také na zabezpečení osiv před myšmi.