Dopřejte semínkům lázeň v mléce či heřmánku, posílí je před výsevem

Semena vyklíčí rychleji, semenáčky budou vitální a zdravé. Jednoduché a léty ověřené recepty našich předků se opět vracejí na výsluní. Až budete sít hrášek, cukety, dýně, nebo okurky, můžete je vyzkoušet.

Zvláště větším semenům s tvrdou slupkou se vyplatí před zasetím dopřát malé lázně. Musí totiž cítit trvalý přísun vláhy, aby se probudila – to je pojistka, aby nevyklíčila při prvním deštíku a poté v citlivé a zranitelné fázi klíčení nezaschla. Vláha postupně odplavuje inhibitory klíčení, které mají tuto pojistku na starosti.

Semena můžete máčet před výsevem na záhony i do sadbovače pro předpěstování sazenicSemena můžete máčet před výsevem na záhony i do sadbovače pro předpěstování sazenicAutor: Archiv ireceptar.cz

Bylinné a mléčné lázně pro semínka

Semínka můžete máčet ve vodě, nejlépe měkké, dešťové a vlahé. Máčení lze také spojit s další užitečnou procedurou – nejen lidem, ale i semenům se líbí voňavá koupel. Látky z lázně prostoupí slupkami a při klíčení pomohou chránit semenáček proti chorobám, posilují ho. Drobná semena máčejte den, velká i tři dny – nálev je však třeba nejméně jednou denně měnit.

Máčení v bylinkovém nálevu či mléce semena posílí a urychlí klíčeníMáčení v bylinkovém nálevu či mléce semena posílí a urychlí klíčeníAutor: Archiv ireceptar.cz

Květy heřmánku pomáhají při řadě nejrůznějších potíží – obsahují množství rozmanitých látek, které působí protizánětlivě, hojivě, dezinfekčně. Lázeň semínek v heřmánku je prevencí proti houbovým chorobám a prospívá především luštěninám – fazolkám, hrachu, bobu. Dopřát ho však můžete i dalším druhům zeleniny a květin. Nálev je třeba připravit silný, aby účinkoval – dvě polévkové lžíce květů zalijte šálkem vroucí vody a nechejte luhovat až půl dne.

Nať přesličky je nejlepší přírodní zásobárnou křemíku. Ten posiluje nejen naše nehty, pleť a vlasy, ale dodá odolnost i klíčícím rostlinkám. Zabudují si křemík do svých pletiv, budou silnější i odolnější vůči plísním. Přeslička rolní je na zahradách často považována za plevel, ovšem velmi užitečný – její natě si můžete nasušit do zásoby. Nálev se připravuje stejně, jako u heřmánku.

Semenům dýní propsívá lázeň v nepasterovaném mléceSemenům dýní propsívá lázeň v nepasterovaném mléceAutor: Archiv ireceptar.cz

Mléko je nejlepší ve své přírodní, nepasterované formě – pak obsahuje prospěšnou mikroflóru. K dostání je v mlékomatech nebo přímo od farmářů. Vyzkoušet můžete i domácí kefír z tibetské houby  – i ten prospívá jak lidem, tak semínkům. Mléčná lázeň je ideální pro dýně, cukety, melouny a okurky. Podobně funguje kvásková voda, na užitečné mikroorganismy rovněž velmi bohatá.  

Foto: autorka

Laisser un commentaire