Dva v jednom – jak snadno, moderně a účelně rozdělit pokoj

Ceny bytů jsou zvláště ve větších městech vysoké, není tedy divu, že lidé šetří na jejich velikosti. Často potom jeden pokoj plní funkci dvou. Někdy dokonce nezbude, než aby byl jeden pokoj zároveň ložnicí, obývacím pokojem a pracovnou a druhý pokojem dětským pro dvě děti. Ale i ve velkém domě může nastat potřeba rozdělit pokoj.

Hitem současnosti jsou nejrůznější pevně ukotvené, často posuvné dělicí stěny. Vyrábějí se z lehkých materiálů (hliník, odlehčené sklo, lamino, polykarbonáty, kompozity). Velkou výhodou dělících stěn je široká nabídka. Pokud nechcete místnost rozdělit stavebním zásahem, nabízejí tyto dělicí stěny také největší možnou míru soukromí v jednotlivých částech pokoje.

Samostatně stojící pohledová dělící stěna se může stát nejvýraznějším prvkem pokoje.Samostatně stojící pohledová dělící stěna se může stát nejvýraznějším prvkem pokoje.Autor: Shutterstock.com / Wilm Ihlenfeld

Nejčastější nástrahy

  • Okna – potíže může přinést absence okna v oddělované části. Zatímco např. dětský pokoj se bez okna neobejde, protože pracovní stůl dětí vyžaduje přímý zdroj denního světla, ložnice za určitých okolností ano. Například pokud máte světlý, velký obývák, ve kterém potřebujete jednu část oddělit pro spaní, můžete tak většinou učinit pomocí lehké dělící stěny nebo stěn, které co nejvíce propouští světlo. Pokud v odděleném prostoru míníte skutečně jen spát a probouzet se, bude vám světlo dostačovat.
  • Podlahové topení – vrtáním by se mohly poškodit trubky v podlaze, proto není možné do podlahy nic kotvit. Naštěstí je mnoho dělících systémů, které využívají ukotvení svrchu, zvládnou dokonce i sádrokarton na stropě.
  • Nerovnosti – pomocí dělicích stěn můžete rozdělit prostor „neideálním“ způsobem, tedy jinak než prostým přepažením jednou stěnou. Specializované firmy dovedou navrhnout řešení na míru, kdy využijí kombinace stěn, které není limitováno ani rovnoběžností se stěnami klasickými, ani (třeba v případě luxfer) pravými úhly. Jen je třeba počítat s vyššími výdaji.

Spací kout oddělený lehkým závěsem, který neruší.Spací kout oddělený lehkým závěsem, který neruší.Autor: Shutterstock.com / Zastolskiy Victor

Japonská stěna – řešení lehké a moderní

Pokud chcete jít s dobou a rozdělení pokoje mít o něco méně masivní a zároveň výrazně levnější, stále ještě nemusíte sklouznout k dříve oblíbeným závěsům. Zkuste například jejich praktičtější variantu – japonské posuvné stěny. Jsou vlastně jakousi moderní alternativou vertikálních žaluzií: jsou lehoučké, vyrobené z pevných textilií, propouští poměrně dost světla a vypadají skvěle. Seženete je v takřka jakékoliv barvě, dobře na nich vyniknou i vzory, tedy se nabízí jako ideální designový interiérový doplněk. Pořídit je můžete v jednoduché formě v nejbližším hobbymarketu, případně se poohlédnout po specializované firmě, která obvykle nabízí i jejich instalaci. Výhodou japonských stěn je možnost shrnutí na stranu. Proto se velmi hodí pro dětské pokoje. Když je potřeba, aby bylo rovnoměrné světlo v celém pokoji, nebo mají děti společenskou náladu, stěna snadno „zmizí“. Pokud ale chtějí mít ratolesti svůj klid, kompletním zatažením stěny dosáhnou pocitu soukromí.

Japonské rolety Japonské rolety můžete využít i k předělení místnosti.Autor: Archiv ireceptar.cz

Jak zakrýt rušivý kout?

Zatímco výše uvedené možnosti využije ten, kdo rozděluje prostor kvůli většímu či menšímu soukromí v jednotlivých částech, může se naskytnout i potřeba rozdělit prostor pouze pohledově. Například zakrýt rušivý kout, rozdělit větší prostor opticky na část společenskou a část na spaní. Klasické paravány ze dřeva už neletí, používají se jejich moderní, designové verze. Samostatně stojící dělící stěnu si můžete vyrobit sami nebo si ji nechat vyrobit z nejrůznějších dekoračních materiálů.

Paravány z moderního interiéru zcela nevymizely, designově by měly ladit se zbytkem pokoje. Paravány z moderního interiéru zcela nevymizely, designově by měly ladit se zbytkem pokoje. Autor: Shutterstock.com / Africa Studio

Laisser un commentaire