Bramborové nočky, které k nám pronikly z italské kuchyně, jsou už běžnou součástí jídelníčku. Ty dýňové ještě tak často k vidění nebývají. Jejich oranžová barva krásně oživí talíř v počínajícím podzimu a jistě vám zachutnají.
Dýňové nočky s parmazánem
-
Dýňové nočkyAutor: Kamila Procházková / Foto
dýně hokkaido 500 g očištěné, tj. cca 700 g hrubé váhy
- polohrubá mouka 140 – 200 g
- parmazán 30 g
- vejce 1 ks
- muškátový oříšek 5 strouhnutí
- sůl
- mouka na podsypání
Pokud máte menší dýni, můžete část hmotnosti dýně nahradit vařenými prolisovanými či nastrouhanými bramborami.
Příprava dýňových nokůAutor: Kamila Procházková / Foto
Dýni omyjeme, vydlabeme semena a nakrájíme ji na 3 – 4 cm široké klínky. Naskládáme je na plech pokrytý papírem na pečení, pokapeme olivovým olejem a při 180 ⁰C pečeme do měkka, trvá to asi 30 minut. Nenecháme je zhnědnout, podle potřeby snížíme teplotu.
Měkkou dýni hladce rozšťoucháme nebo rozmixujeme na husté pyré. Místo pečení můžeme dýni dusit, ale potom si zachová víc vody a pyré je potřeba částečně odpařit, aby zhoustlo. Dýňové pyré můžeme jako polotovar naplnit do sáčků či krabiček a zamrazit.
Parmazán nastrouháme. Dýni smícháme s parmazánem, vejcem, strouhneme muškát a osolíme (pozor, parmazán je dost slaný). Přidáme nejprve menší množství mouky a podle potřeby přidáváme. Číme je dýně vyzrálejší, tím méně vody obsahuje a tím méně mouky spotřebujeme. Nedozrálé dýně jsou vodnaté a „nasají“ mouky více.
Dýňové nokyAutor: Kamila Procházková / Foto
Vypracujeme hladké těsto. Na pomoučeném prkénku válíme do 2 cm silného válečku a krájíme na 3 cm kousky. Můžete použít tvořítko na gnocchi, popř nočky ozdobit přitlačením vidličky. Nočky zavaříme do vroucí osolené vody. Když vyplavou na hladinu, tak je vaříme ještě 3 – 5 minut. Vařené rovnou promícháme buď s máslem nebo olejem (a pak jíme posypané parmazánem), nebo si během vaření připravíme šalvějové máslo, nebo k nokům použijeme libovolnou omáčku, např. rajčatovou či hříbkovou.
Hotové nočky můžeme také zmrazit: Plochý tác pokryjeme papírem na pečení, lehce pomoučíme a rozložíme syrové nočky. Dáme zmrazit. Zmrzlé nočky naplníme do sáčku a krabičky. Při přípravě vhodíme do vroucí osolené vody zmrzlé nočky, když vyplavou na hladinu, vaříme 4-6 minut.
Šalvějové máslo
-
Dýňové nokyAutor: Kamila Procházková / Foto
máslo podle chuti
- čerstvé lístky šalvěje – cca 3 listy na osobu
V rendlíku rozpustíme máslo a když začne vonět, vhodíme šalvějové lístky a smažíme je do křupava.
Nočky polijeme máslem aromatizovaným šalvějí a ozdobíme křupavými šalvějovými chipsy.
ŠalvějAutor: Shutterstock.com / leonori
Šalvěj lékařská je sice oblíbenou bylinkou, ale při použití většího množství bychom měli mít na paměti, že obsahuje v malém množství jedovatý glykosid thujon. Proto by ji neměly konzumovat těhotné ženy a malé děti.