Většina z nás vítá jaro s velkým nadšením. Těšíme se jak na svěží zeleň probouzející se v našem okolí, tak na lepší počasí a přibývající počet slunečných a teplých dnů. Někdy už se nám zdá zima nekonečná, a tak se snažíme jaro doslova přitahovat všemi možnými způsoby. Jedním z nich je vlastnoruční výroba jarní květinové dekorace z přírodních materiálů.
K tvorbě půvabných květinových dekorací je vždy nejlepší využít přírodní materiály. Ideálně ty, ze svého okolí. Velikost dekorace zvolíme podle možností interiéru. Máme-li dostatek prostoru k jejímu vystavení, může být dekorace opravdu velká. My vám dnes přinášíme návod na dekoraci ve tvaru loďky splétané z větviček kroucené vrby a vyplněné právě rozkvétajícími narcisy a tulipány. Dle chuti a možností můžete vámi vyráběnou dekoraci různě obměňovat.
Hotové jarní aranžmá v konstrukci z vrbového proutí a z květin. Autor: Archiv ireceptar.cz
Nářadí a pomůcky
- zahradnické nůžky na stříhání keřů
- tavná lepicí pistole a náplně do ní
- vázací drátky
- plastová miska
- aranžovací hmota pro živé rostliny
- zelené nebo béžové lýko
Klasické pomůcky k přípravě vypichovaného květinového aranžmá. Autor: Archiv ireceptar.cz
Vhodný přírodní materiál
V prvé řadě budeme potřebovat dostatečné množství mladých dobře ohebných větviček kroucené vrby. Nemáme-li k dispozici kroucenou vrbu, můžeme použít buďto větvičky kroucené lísky anebo si v lese nasbírat větvičky z modřínu, které již samy přirozeně kopírují tvar do obloučku. Pro dekoraci větších rozměrů si připravíme větší květiny, jako jsou tulipány a narcisy. Pro tvorbu naší dekorace jsme použili dva svazky červených tulipánů po 10 kusech a tři svazky narcisů po 10 kusech. Pokud bychom chtěli spíše menší a ne, tak rozměrnou dekoraci, můžeme využít rozkvétající modřence, bledule, sněženky, prvosenky, nebo macešky. Pro zpestření přidáváme šlahouny břečťanu a na pokrytí okrajů misky budeme potřebovat kousky mechu.
Rostlinný materiál, který využijeme k tvorbě aranžmá musí být čerstvý. Autor: Archiv ireceptar.cz
Proplétání kostry z proutí
Jako základ celé dekorace poslouží větve a větvičky kroucené vrby splétané do tvaru loďky. Proto potřebujeme alespoň dvě delší větve s pevným dlouhým koncem. Ty položíme na sebe v protisměru tak, aby na každé straně byl jeden silný konec větve. K tomuto základu budeme postupně přidávat další, vždy o něco kratší větve. Na koncích si je stáhneme zeleným aranžovacím drátkem. Ten na závěr překryjeme lýkem.
Aby nám konstrukce držela v zaobleném tvaru, můžeme si pomoci tak, že ji tvarujeme v bedýnce, nebo v krabici. Snažíme se důkladně proplétat větvičky mezi sebou. K tomu využíváme hlavně jejich nejměkčí části, které jsou velmi pružné. Postupujeme, jako bychom splétali hnízdo. Jakmile máme základ vytvořený, stáhneme jej středem vedeným drátkem z jedné strany na druhou. Tak si zajistíme stabilitu konstrukce v obloukovitém tvaru. Drátek následně obmotáme drobnými větvičkami. Při aranžování květin do středu jej nakonec zcela skryjeme. Nakonec si ověříme, že hotová konstrukce bude dobře stát na podložce bez jakékoli opory. Pokud nestojí vyváženě, podpoříme její spodní část propletením další vhodné větvičky.
Jako základ aranžmá nám poslouží vrbová konstrukce, která vznikla proplétáním jednotlivých větví . Autor: Archiv ireceptar.cz
Příprava výplně
Do středu dekorace budeme vkládat misku, ideálně obdélníkového tvaru a do ní vkládat zelenou hmotu pro aranžování živých květin. Tu musíme nejprve namočit v kyblíku s vodou, aby dostatečně nasákla a květinám pak poskytovala dlouhodobě zásobu vody. Misku připravenou pro aranžovací hmotu vlepíme do středu konstrukce vyplétané z větví pomocí tavné lepicí pistole. Nasáknutou zelenou aranžovací hmotu vložíme do misky a ponecháme u hmoty přesah na výšku. Přesahující okraje misky, které by mohly zůstat viditelné, oblepíme mechem.
Aranžování živých květů
Nejprve vypichujeme kolem okrajů misky listy břečťanu tak, aby misku zvnějšku zakryly. Potom začneme s vypichováním nejvyšších květů tulipánů do středu aranžmá. Pokud by bylo třeba, je možné si některé květiny nadrátkovat, aby lépe držely tvar. U dutých stonků narcisl to jde velmi snadno. Jakmile máme všechny tulipány ve hmotě, pokračujeme s vypichováním narcisů. Snažíme se postupovat opět od těch nejvyšších rostlin s největšími květy ve středu až k okrajům, které zaplňujeme nižšími květy. Směrem k okrajům se má výška rostlin snižovat. Jakmile jsme rovnoměrně zaplnili celé aranžmá, přidáme do něj ještě několik snítek břečťanu, aby zaplnil volná místa. Nakonec se přesvědčíme, že není vidět miska vložená ve středu aranžmá.
Hotové aranžmá vystavíme v interiéru na dostatečně velkém prostoru.Autor: Archiv ireceptar.cz
Do aranžmá musíme pravidelně doplňovat vodu, aby květiny brzy neuschly, nejlépe každý den 2x. Jakmile některé květy v aranžmá odkvetou, můžeme je nahradit květinami z vlastní zahrady anebo celé aranžmá obměnit a použít do něj třeba hrnkové rostliny.
Tip redakce: Pokud si takové aranžmá připravíme jako velikonoční výzdobu, stačí do něj přidat několik zápichů se zvířátky, vajíčky, nebo kraslicemi anebo dekoraci nakombinovat s čistě bílými vejdumky.