Pokud topíte dřevem nebo vlastníte krbová kamna, určitě nechcete štípat dřevo sekerou. Malý štípač dřeva je nedoceněný pomocník pro dům i chalupu. Podle čeho si jej v obchodě vybrat a jak ho používat?
Kontrolní a provozní prvky jsou výborně dostupnéAutor: Jaromír Malich / Foto
Základ horizontálního štípače dřeva tvoří dutý nosník obdélníkového průřezu. V něm se skrývá srdce stroje, které tvoří jednofázový motor o příkonu v rozmezí 1,5-2,2 kW a hydraulická soustava se zubovým čerpadlem. Ta vyvíjí tlak na píst v pracovním válci. Štípaný materiál tlačí ocelová deska proti masivnímu kovanému klínu. Základní klín ve tvaru písmene V lze osadit speciálním typem, díky kterému je štípání ještě snadnější. Dřevo je pak rozděleno na čtyři kusy.
Před koupí určitě neprohloupíme, když si zařízení osaháme, zjistíme, jak jsou koncipovány ovládací prvky. Výrobek si prověříme také na internetu, recenze na nezávislých serverech jsou zárukou toho, že si vybereme správně. Při nákupu se vyhýbáme řetězcům a snažíme se nakupovat u menších prodejců, kteří jsou féroví, ochotně odpoví na naše dotazy a zajistí prvotřídní servis. Největší riziko se skrývá u neznámých produktů na internetu. Ty dostaneme za nízkou cenu, ale v případě poruchy se může dostavit zklamání v podobě nefungujícího servisu či nedostupných náhradních dílů.
Křížový klín pro štípaní na čtvrtkyAutor: Jaromír Malich / Foto
Jako volitelné příslušenství je pro všechny typy horizontálních štípačů k dispozici stojan pro zvýšení výšky stroje. Umožňuje práci ve vzpřímené poloze. Je koncipován jako stavebnice z několika ocelových profilů. Nechybí čepy pro kolečka, která se odmontují ze stroje a připevní na stojan. Některé modely mají tento stojan v základním vybavení, podobně to bývá i se čtvrtícím klínem. Při nákupu štípačky nezapomínáme ani na doporučený typ hydraulického oleje. Jeho specifikace je uvedena v návodu k obsluze.
Potichu a bezpečně
Štípač v kompletu se stojanemAutor: Jaromír Malich / Foto
Jednou z obrovských výhod malých hydraulických štípačů je tichý chod a snadná manipulace. S přemístěním tohoto zařízení si poradí i ženy, hmotnost celého kompletu i se stojanem činí zhruba 45 kg.
Před každým začátkem práce zkontrolujeme dotažení všech šroubů a správnost chodu ovládacích prvků. Také přívodní šňůra nesmí vykazovat jakékoliv poškození. Minimálně 2x ročně zkontrolujeme hladinu oleje: překlopíme stroj na bok a demontujeme kontrolní šroub. Jeho nedílnou součástí je měřicí tyčka s ryskou minimální hladiny náplně oleje.
Za standartní prvky pro bezpečnou práci považujeme ochranné brýle, rukavice, dlouhé kalhoty a pevnou obuv. Při štípání proschlého dřeva může vznikat v materiálu pnutí, které může vymrštit kus dřeva proti obsluhující osobě. Proto bychom ochranu opravdu neměli podceňovat. Především se máme na pozoru při dělení sukovitých kusů. Ty nikdy neštípáme na čtyři kusy, ale přídavný klín sejmeme a ke štípání použijeme základní klínem. Pokud potřebujeme práci co nejvíce urychlit, nejprve rozštípeme všechny kusy dřeva bez suků přídavným klínem, teprve nakonec zpracujeme sukovitý materiál.
Až o desítky procent může pracovní dobu zkrátit systém Vario a to díky řešení s fixačním šroubem, který brání navrácení pracovního pístu do koncové polohy. Díky tomu rozštípeme i kratší polena, která zbývají po rozřezání dlouhých kmenů.
Stojan výrazně usnadňuje a zpříjemňuje práci, samozřejmostí by však měly být i ochranné brýle.Autor: Jaromír Malich / Foto
Časté chyby při používání štípače
- Hlučnější chod zařízení způsobuje nedostatek hydraulického oleje. To bývá způsobeno bublinami vzduchu, které se do nasávaného oleje dostanou. Chod pístu může vykazovat trhavý pohyb. Pokud tyto projevy ignorujeme, problém vyústí až v poškození čerpadla.
- Před spuštěním štípačky nesmíme zapomenout otevřít odvzdušňovací ventilek na pravém boku štípače. Stálé utažení tohoto prvku může poškodit vlivem přetlaku těsnění. Po ukončení práce a před delší odstávkou vždy tento šroub dotáhneme, zabráníme tím průniku vzdušné vlhkosti do olejové náplně.