Inspirace pro bydlení v podkroví

Bydlení v podkroví je trend. Mít možnost zabydlet se v podkroví se nepoštěstí každému. Pokud ale tuto skvělou možnost máte, existuje celá řada variant, jak si podkrovní bydlení zařídit k obrazu svému. Inspirujte se v naší fotogalerii.

Každé řešení, které má za úkol zvelebit a zabydlet podkroví, bude jistě řešením originálním. Jednak má každý jinou představu o svém podkroví, jednak tyto prostory nabízejí mnohé možnosti, z nichž některé mohou být velmi atraktivní a neobvyklé. Každá varianta, každé řešení přinese do tohoto prostoru jedinečnost, originalitu a svébytnou atmosféru. 

Jak zabydlet podkroví? Hlavně účelně a s ohledem na potřeby rodiny. Jak zabydlet podkroví? Hlavně účelně a s ohledem na potřeby rodiny. Autor: Shutterstock.com / alexandre zveiger

Podkroví jako plnohodnotný prostor k bydlení

Využití podkrovní plochy k samostatnému bydlení má svoje limity. Jednak je závislé na celkové ploše podkrovního prostoru a hlavně na tom, zda je možné zde vybudovat vše potřebné od koupelny až po kuchyň. Pokud však do podkroví není možné přivést topení, vodu, odpady atd., nelze zde počítat s trvalým bydlením. Pak nastupují nejrůznější alternativy, jak tento prostor využít nejen jako skladiště nebo sušárnu prádla.

Rozšíření obytné plochy

Přiznané trámy v podkroví vytvoří rustikální bydlení. Přiznané trámy v podkroví vytvoří rustikální bydlení. Autor: Shutterstock.com / Daniel Jedzura

Zcela jiná situace nastává, má-li sloužit podkroví pouze ke zvětšení obytné plochy bytu nacházejícího se níže. Možnosti využití jsou různorodé a povoleny jsou i experimenty. Vždy by se při využívání podkroví ale měl zohlednit jeho celkový charakter. Trámy a krokve poskytnou samy o sobě dostatek námětů na zařízení tohoto prostoru. Můžete je nechat přiznané, anebo mezi ně zakomponovat nábytek a další vybavení místnosti. Lze je ponechat v původní barvě anebo natřít na bílo. Zůstanou-li v původní podobě, získáte díky tomu rustikální prostor.

Nerozdělený prostor pro rodinné účely

Dobrým řešením se ukázal být nerozdělený prostor pro společnou rodinnou zábavu, ať už se zde vybuduje obývací pokoj, dětská herna, místnost s kulečníkem, herna stolního tenisu nebo dokonce domácí fitness, může se podkroví stát místem společného setkávání členů rodiny. Možností je dostatek na to, aby si každá rodina vybrala variantu podle svých preferencí.

Velkolepá ložnice s přiléhající koupelnou

Ložnice v podkroví je opravdový luxus. Ložnice v podkroví je opravdový luxus. Autor: Shutterstock.com / foamfoto

Koupelna v podkroví má dostatek přirozeného denního světla.
Koupelna v podkroví má dostatek přirozeného denního světla. Autor: Shutterstock.com / Wolfgang Zwanzger

Častým řešením půdních prostor je také výstavba ložnice. V náležitě velkém prostoru je možné zřídit doslova velkolepou ložnici. A pokud jsou zde přívody vody a zbudovány odpady, je snadné vybavit zde i takové náležitosti jako je toaleta a koupelna. Další výhodou ložnice v podkroví je jistá nepopiratelná romantika.

Nikým nerušený prostor pro práci

V podkroví vznikají naprosto okouzlující pracovny. Ideální řešení pro všechny, kteří pracují z domu anebo pro ty, kteří jsou z práce často uvolněni na home office. V klidu, nikým a ničím nerušeni tak mohou s výhledem z nejvyššího patra domu plnit zadané úkoly a kreativně spřádat své další plány. Prostor pro kvalitní pracovní stůl, počítač a kancelářskou židli se v podkroví vždycky najde, a to i pod zkosenou střechou.

Pracovna v podkroví nabízí klid na práci. Pracovna v podkroví nabízí klid na práci. Autor: Shutterstock.com / Photographee.eu

Dětský pokoj jako ideální řešení

Dětský pokoj v podkroví. Dětský pokoj v podkroví. Autor: Shutterstock.com / Photographee.eu

Ideálním způsobem využití podkroví se zdá být dětský pokoj. Dětem vadí zkosené zdi a omezená výška stropu přece jen méně, než nám dospělým. Ke snižujícím se stěnám nemají děti žádné výhrady a nábytek pro ně je v mnohém flexibilnější, tudíž i lépe vyhoví netradičním požadavkům na výšku anebo zkosené úhly stěn. Šikminu si může pro sebe zabrat školák se svým pracovním stolkem anebo se tam dá zřídit skvělý hrací koutek. Pokud je třeba důsledně využít nabízený prostor, dá se pod šikminu postavit i vestavěná skříňka.

Jak pracovat s prostředím

Při sjednocení odstínu stěn, nábytku a podlahy je možné docílit doslova optického nafouknutí prostoru. Obrovskou výhodou jsou střešní okna, díky nimž má podkroví dostatek přirozeného světla. Potřebujeme-li prostor podkroví více členit, využijeme vyvýšené pochozí plochy, případně stupínky, které od sebe oddělí jednotlivé funkčně odlišné plochy. Nabízí se i varianta oddělení pomocí příček, například ze sádrokartonu. Pochopitelně přitom nesmíme opominout umístění světlíku a střešních oken. Štít bez okna může být celý vyplněný skříní.

Další inspiraci pro využití podkroví k obytným účelům vám přinášíme na naší receptářové nástěnce Podkroví na Pinterestu.

Laisser un commentaire