Listy pokojových rostlin nemusí být jen zelené. Mezi pokojovkami, které celoročně nabízí nevšední barvy, aniž by kvetly, vyniká temně barevná iresine. Je až půl metru vysoká, podobá se keříku.
Zelené barvivo k životu nutně potřebuje každá rostlina, a iresine není výjimkou. Chlorofyl je ovšem překryt dalšími pigmenty, čímž na listech vznikají syté a působivé obrazce.
Iresine trojbarevná (Iresine herbstii)Autor: Shutterstock.com / ANUCHID.L
Irezína trojbarevná (Iresine herbstii), známá též pod českými názvy oplsteň, oploteň, pochází z tropické Brazílie. V teplém pokoji ji proto lze pěstovat po celý rok, nevyžaduje zimování v chladu. V létě ji můžeme umístit na zahradu, ovšem na závětrné místo, kam slunce svítí dopoledne nebo večer, ale je chráněné před poledním žárem. Ozdobit může i balkón a terasu.
Pěstování iresine
- Pokud má rostlina naplno rozvinout svou barevnou krásu, potřebuje dostatek světla. Prospěje jí i přímé slunce, mimo toho nejostřejšího letního.
- Teplota v místnosti, ve které ji pěstujeme, by neměla klesnout pod 13 °C.
- Množství listů vypařuje hodně vody. Substrát proto od jara do podzimu udržujeme stále mírně vlhký. Drenáž na dně nádoby (štěrk, perlit, vermikulit, keramzit) poslouží jako prevence přemokření. Rostlině svědčí též vyšší vzdušná vlhkost, tedy rosení a blízkost odpařovačů. V zimě, pokud rostlině nepřisvěcujeme, zálivku omezíme – její aktivita klesá.
- Jednou za dva týdny přidáváme do zálivky tekuté hnojivo pro pokojovky okrasné listem, nebo silně naředěný kopřivový výluh.
- Mladé výhonky zde mohou napadnout mšice – použijeme na ně insekticid na bázi olejů, který jim zalepí dýchací otvory, ale není nebezpečný pro ostatní organismy včetně nás samých.
Iresine trojbarevná (Iresine herbstii)Autor: Shutterstock.com / ANUCHID.L
Pokud výhony na jaře zaštípneme, udržíme rostlinu kompaktní a košatou. Vrcholové řízky pak můžeme použít k množení.