Křen obsahuje hořčičnou silici, díky níž má nezaměnitelnou, štiplavou chuť a vůni. Podobně jako hořčice usnadní trávení těžších jídel, přitom se k nim výtečně hodí.
Samotný křen je pro mnoho strávníků až příliš ostrý. Ovšem když ho smícháte s jablkem, vznikne přiměřeně pikantní, lahodný, osvěžující a zdravý dip, studená omáčka, vhodná k nejrůznějším pokrmům.
Jablka a křen spolu vytvoří lahodnou studenou omáčkuAutor: Shutterstock.com / Jack Jelly
Jablečný křen pro okamžitou spotřebu
Jemně nastrouhaný křen dobře promísíme s rovněž co nejjemněji nastrouhanými, šťavnatými a raději kyselejšími jablky. Osvědčený poměr je 1:1, ale můžeme ho podle chuti upravit ve prospěch jablek nebo křenu. Vzniklou pastu ani není nutné solit, je výborná i bez dalšího dochucování, ostatně často slouží jako příloha k jídlům a pochutinám, které jsou slané až dost.
Jablečný křen do zásoby
- Jeden velký kořen oloupeme, nastrouháme najemno a v misce zasypeme vrstvičkou cukru krystal (pro lepší chuť použijeme nerafinovaný řepný nebo třtinový cukr).
- Litr vody smícháme s 1/2 dl kvasného, vinného nebo jablečného octa a pokud máme rádi kyselejší chuť, tak ještě se šťávou z jednoho citrónu.
- Šest jablek oloupeme, nastrouháme a ihned ponoříme do roztoku, aby nezhnědla.
- Křen s cukrem zalijeme vroucí vodou jen tak, aby byl těsně ponořený, a vše přikryjeme.
- Slijeme vodu z jablek a přiměřené množství vmícháme do křenu. Přidáme lžičku soli, promícháme a plníme do skleniček.
Jablečný křen můžeme uchovat i do zásobyAutor: Shutterstock.com / 5PH
Lžička přírodního léku stačí
Kromě toho, že prospívá trávení, křen také velmi účinně rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání při nachlazení a zánětech dýchacích cest. I když povzbuzuje trávení, ve větším množství může žaludek a střeva až příliš dráždit – lžíce strouhaného křenu na den postačí. Kromě jablečného křenu můžeme pro podporu vykašlávání třikrát denně po jídle užívat lžičku jemně strouhaného křenu smíchaného s medem.