Sklizeň jablek je v plném proudu. V kuchyni najdou využití v celé řadě moučníků, ale ani v jídlech nesladkých není třeba jablka vynechávat. Co třeba využít některý z následujících tipů na jablka „naslano“?
Vepřové špízy s jablky, hořčicí a zázvorem (4 porce)
Pečené maso na jablkách je celkem častou úpravou, pikantní příchuť zázvoru a hořčice vyváží karamelovou nasládlost. Je možné doplnit hořčicovou smetanou, ale není nutná, špízy chutnají i bez ní.
Vepřové špízy s jablkyAutor: Kamila Procházková / Foto
Špízy:
- vepřové maso, nejlépe krkovice nebo kýta 400 g
- jablka 500 g
- olej 1 lžíce
- mletý zázvor 1 lžička
- citronová šťáva 1 lžíce
- dijonská hořčice 2 lžičky
- hrubozrnná hořčice 1 lžička
- sůl
- špízové jehly nebo špejle
- Hořčicová smetana:
- smetana ke šlehání 100 ml
- dijonská hořčice 1 lžička
- hrubozrnná hořčice 1 lžička
-
vepřový špíz s jablkyAutor: Kamila Procházková / Foto
Vepřové maso nakrájíme na plátky, každý plátek potom rozdělíme na menší díly velikostí vhodné na špíz. Jablka omyjeme, vykrájíme jádřince a i se slupkou nakrájíme na osminy. V míse smícháme olej, zázvor, oba druhy hořčice, sůl a citronovou šťávu. Do této směsi vsypeme maso i jablka a promícháme, aby se vše rovnoměrně obalilo. Pak střídavě napichujeme maso a jablka na jehlu nebo špejli. Naskládáme do pekáče lehce vytřeného olejem nebo vyloženého papírem na pečení. Troubu předehřejeme na 190 ⁰C a upečeme doměkka (pokud je třeba, můžeme lehce podlít vodou). Trvá to přibližně 45 minut.
Na hořčicovou smetanu smícháme smetanu s hořčicí v hrnku a vidličkou chvíli prošleháme, smetana zhoustne.
Francouzský jablkový hrách (4 přílohové porce)
Máte rádi hrachovou kaši? Pak neváhejte vyzkoušet tuto méně hutnou a chuťově jemnější francouzskou verzi, hodící se jako doprovod k různým úpravám masa (na obrázku je použitý jako příloha k hovězímu na švestkách). Podávat lze i jako samostatné jídlo. Nejlepší bude ze zeleného hrachu, ten se ale u nás hůře shání, zejména v loupané verzi, použít lze i žlutý loupaný hrách.
Francouzský jablkový hráchAutor: Kamila Procházková / Foto
- hrách zelený (eventuálně žlutý) loupaný 300 g
- jablka 400 g
- tymián 2 snítky
- bobkový list 1 ks
- máslo 30 g
- sůl
- mletý pepř
Hrách namočíme alespoň na 3 hodiny do studené vody. Lépe ale už den předem. Vodu během máčení 1 – 2 x vyměníme.
Máčený hrách zalijeme čerstvou vodou, přidáme tymián a bobkový list (nejlépe v sítku na koření) a vaříme doměkka. Doba vaření závisí na použitém druhu hrachu, zelený loupaný by měl být měkký do 45 minut. Vaření můžeme urychlit v tlakovém hrnci. Vařený hrách slijeme, ale vodu z vaření uchováme.
Jablka oloupeme a nakrájíme na kostičky. Na másle je opečeme dozlatova. Přidáme vařený hrách a podle potřeby vodu z vaření hrachu. Rozmixujeme, společně krátce provaříme, ochutíme solí a pepřem.
Salát Deux pommes (4 přílohové porce)
Co znamená Deux pommes? V doslovném překladu z francouzštiny „dvě jablka“. Myšlena je tím směs jablek (pommes) a brambor (pommes de terre, tedy „zemních jablek). Výraz „zemní jablka“ se pro označení brambor používal kdysi i v Čechách, též se lze setkat s výrazem „erteple“, což je slovo vzniklé z německého Erdäpfel, v překladu znamenajícím taktéž „zemní jablka“.
Salát Deux pommesAutor: Kamila Procházková / Foto
Tento salát můžeme podávat samostatně, nebo ho lze použít jako přílohový místo českého bramborového salátu.
- brambory salátového typu 300 g
- jablka 300 g
- červená cibule 1 ks
- estragon 2 snítky
- citronová šťáva 2 lžíce
- smetana ke šlehání 150 ml
- mletý pepř
- sůl
Brambory předem uvaříme ve slupce a necháme vychladnout. Oloupeme a nakrájíme na plátky. Jablka omyjeme, podle chuti buď oloupeme, nebo slupku ponecháme. Zbavíme jádřinců a nakrájíme na tenké plátky, které smícháme s citronovou šťávou.
Cibuli oloupeme a nakrájíme na drobné kostičky. Estragon omyjeme, osušíme a jemně nasekáme.
Do salátové mísy dáme smetanu, estragon, sůl a pepř. Promícháme. Vsypeme brambory, jablka (i s citronovou šťávou) a cibuli a šetrně promícháme, aby se plátky brambor nepolámaly. Hotový salát necháme 15 minut odležet v chladničce.