Jak na bazalku. Zajistěte si bohatou úrodu

Bazalka patří k nejznámějším bylinkám vůbec. Pěstovat se ji snaží snad úplně každý, kdo jen trochu koketuje s vařením. Podívejte se, jak si zajistit pravidelnou úrodu po co nejdelší dobu.

Kupovat při každém vaření novou rostlinu bazalky v supermarketu se brzy omrzí. I proto patří bazalka k těm vůbec nejpopulárnějším rostlinám v truhlících za našimi okny. Na pěstování není zase tak náročná, základem je ale pořídit si kvalitní rostlinu. Na ty ze supermarketu rovnou zapomeňte, ty se opravdu hodí jen pro přímou spotřebu.

Královna kuchyně

Bazalky existuje velké množství různých druhů. Pěstovat můžeme širokolistou odrůdu, stejně tak ale můžeme mít rostlinku s lístky fialovými či různými roztodivnými tvary. „Jedna z odrůd tvoří krabaté listy, které trochu připomínají kadeřavou petržel. Když si pak takovou bazalkou posypeme rajčata, vypadá to na talíři opravdu úžasně,“ usmívá se při představě zdravého salátu spolupracovník časopisu Receptář Vlastimil Šindelář. Jednotlivé odrůdy se mohou lišit také intenzitou vůně, dokonce se dají koupit i bazalky vonící po skořici, tzv. citronové bazalky a mnoho dalších, záleží jen na tom, co máme rádi.

iReceptářTV: Jak pěstovat bazalku


Relativně nedávno se na českém trhu objevila i odrůda bazalky, kterou lze doma v truhlíku pěstovat celoročně. Roste totiž jako trvalka. I když někteří puristé tvrdí, že není tak výrazná jako jednoletá, ve své domovině hraje důležitou roli. „Tato bazalka pochází z jihovýchodní Asie a je zde považována za posvátnou bylinu. Odtud také pochází její jméno – bazalka posvátná – a domorodci ji využívají i při náboženských obřadech, například pro vykuřování místnosti. Rádi z ní ale také vaří čaj,“ vysvětluje Vlastimil Šindelář.

Novou bazalku rychle rozsadit

Bazalka - jak vypěstovat bohatou úrodu listůBazalka – jak vypěstovat bohatou úrodu listůAutor: Archiv ireceptar.cz

Jen málokomu se chce pěstovat bazalku ze semínek, proto si nejčastěji pořizujeme rostlinky v květináči. Častokrát se ale stane, že pokud takto koupenou bazalku poprvé ostříháme, tak uhyne. „Je to proto, že v květináči bývá zasazeno obvykle několik rostlinek a bazalka tak nemá dost prostoru. Proto bychom ji měli hned po přinesení domů co nejdříve rozsadit. Na první úrodu budeme si čekat o něco déle, ale zato rostlina přežije a bude možné ji sklízet delší dobu,“ radí Vlastimil Šindelář. Z jediného květináče tak lze získat celý truhlík bazalky. „Pokud bazalka vytvořila delší kořeny, můžeme je zkrátit. Tím donutíme rostlinu vytvořit větší množství postranních kořenů a lépe potom zakoření,“ doplňuje Vlastimil Šindelář.

Jakmile dostanou rostlinky bazalky prostor, začnou rychle růst a tvořit skutečné bohaté listoví. Ale pozor, nesmíme zapomenout ji pravidelně zalévat. Na rozdíl od některých středomořských rostlin potřebuje bazalka poměrně velké množství

Bazalka - jak vypěstovat bohatou úrodu listůBazalka – jak vypěstovat bohatou úrodu listůAutor: Archiv ireceptar.cz

vody a pravidelnou zálivku. „I proto bychom měli truhlík umístit na místo, kam nedopadá přímé polední slunce. Tam se jí bude dařit mnohem lépe,“ vyvrací častou pověru o tom, že bazalka patří na sluníčko, Vlastimil Šindelář.

Pozor na květy

Většina odrůd bazalky jsou jednoletky. To znamená, že je můžeme pěstovat přesně jednu sezónu. „Proto je potřeba dávat pozor, aby bazalka nevykvetla,“ upozorňuje Vlastimil Šindelář a pokračuje: „Rostlina se tím nejen vysiluje, ale zároveň tím pro ni končí vegetační cyklus a odumře. Proto je potřeba květy pravidelně zaštipovat.“ Jako známý propagátor bylinkového vaření neopomene Vlastimil Šindelář podotknout, že i takto utržené květy lze nadrobno nasekat a použít v kuchyni, podobně jako listy. Zaštipování květů bazalky má na rostlinu navíc velmi pozitivní vliv. Místo, aby rostla do výšky, začne se totiž větvit od spodu. „Díky tomu nám vznikne košatý keřík s velkým množství listů,“ poznamenává Vlastimil Šindelář.

Laisser un commentaire