Jak předejít nejčastějším chorobám rajčat: plísni bramborové, černi, skvrnitosti

Listy i stonky rajčat hnědnou a usychají, skvrny se objevují i na znehodnocených plodech. Houbové choroby rajčat trápí v posledních letech skoro všechny pěstitele. Jak se proti nim účinně bránit?

Plíseň rajčat (plíseň bramborová), kterou způsobuje houba Phytophthora infestans je nejnebezpečnější choroba rajčat napadající zejména venkovní porosty, která v některých letech může zničit větší část úrody.

Na plodech se objevují malá šedozelená místa, která se rychle zvětšují, nemocné pletivo hnědne a povrch je vrásčitý. Pletivo pod skvrnami je rovněž tmavé. Obdobně jako u brambor vznikají na listech neohraničené vodnaté, později hnědé skvrny, které se rychle šíří.

Plíseň bují za deštivého počasí

  • Houba přezimuje v bramborových hlízách a napadených rostlinných zbytcích.
  • Výskyt choroby podporuje větší vzdušná vlhkost nebo vydatnější srážky a blízkost vodních zdrojů.
  • Optimální teploty pro šíření infekce jsou 12–13 °C a časté střídání teplot
  • Výskyt podporuje nedostatečné vzdušné proudění a místa s nedostatečným osluněním.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Ošetření

Při prvním výskytu choroby je porosty rajčat je nutno podle stupně ohrožení opakovaně ošetřit povolenými přípravky např. Acrobat MZ, Bravo 500, Dithane DG Neotec, Ortiva,

Při ošetření platí obdobné zásady jako při ošetřování brambor. Aby bylo ošetření dostatečně účinné, nesmíme šetřit vodou a musíme ošetřit zejména spodní části rostlin.

Při trvajícím infekčním tlaku a podmínkách vhodných pro rozvoj choroby je vhodné postřik opakovat. Je však třeba počítat s tím, že aplikace povolených měďnatých přípravků (Kuprikol 50, Champion 50 WP aj.) zpomaluje dozrávání plodů. Nutné je samozřejmě důsledně dodržovat stanovené ochranné lhůty.

Chemickou ochranu stačí zahájit při zjištění prvních příznaků choroby, jako prevence je zbytečná. Pro prevenci je možné použít i přírodní přípravky na bázi olejů (např Biool).

Porosty rajčat (listy, stonky) mohou být napadeny i dalšími houbovými chorobami – septoriovou skvrnitostí rajčat, černí rajčatovou a hnědou (alternariovou) skvrnitostí, která napadá také plody, kde způsobuje tmavé, vpadlé skvrny. Všechny tyto choroby však také potlačují přípravky účinné proti plísni rajčat.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Prevence

Nejdůležitější je včasná preventivní ochrana:

  • Venku je výhodné je pěstování rajčat u zdi či pod stříškou, kde jsou chráněna před deštěm.

     Přibližně od druhé poloviny června rostliny pravidelně důkladně prohlížíme.

  • Při slabším napadení se doporučuje mechanické odstraňování již napadených listů, aby se z porostu aspoň částečně odstranily zdroje infekce.
  • Při silném napadení je vhodné odstranit celé rostliny. To platí zejména pro venkovní porosty.
  • Při zalévání nikdy nenamáčejte listy a stonky rostlin.

Při pěstování rajčat ve sklenících či fóliovnících a sklenících se dá výskytu choroby předejít vhodnou zálivkou a zabráněním orosení listů (spory houby vyklíčí pouze v kapce vody). Skleník tedy dostatečně větráme a rostliny nezaléváme na noc, kdy jsou listy dlouho ovlhčené.

Laisser un commentaire