Vůně má až překvapivou moc – dovede vmžiku navodit pocit pohody, zútulnit bydlení, povzbudit nebo naopak uklidnit. Jak provonět každou místnost v domě nebo bytě, aby na nás dýchla, jakmile otevřeme dveře?
Jak provonět kuchyň?
Pečení a vařen, zvláště to nadcházející sváteční, šíří libé vůně, které pronikají i do dalších místností. Po čase však vyvanou, i když bychom si vůni vanilky, skořice a hřebíčku rádi dopřáli déle. Oblíbené koření můžeme na keramické mističce položit přímo na topení, kde bude vonět jemně, ale neustále.
- Intenzivnější zážitek poskytne, pokud je položíme na plotnu kamen nebo plotýnku vařiče (pokud není indukční) a necháme zahřívat tak, až téměř začne doutnat.
- Kousek koření, podobně jako snítku rozmarýnky, můžeme vložit do trouby při pečení.
- Sušené vonné bylinky lze také zašít do kuchyňských chňapek – kdykoli je používáme a bylinky se tudíž dostanou do kontaktu s horkým předmětem, rozvoní se.
- Využít lze také rostlinné silice – k dostání je například skořicová, hřebíčková, jalovcová, svátečně a výjimečně voní kardamom, santal či kadidlo.
Vůně kávy je neskonale příjemnáAutor: Shutterstock.com / Giovanni Di Lorenzo
Nejen pro milovníky kávy
Vůně kávy bývá příjemná i těm, kdo nápoji neholdují. A pro milovníky proslulého nápoje z pražených plodů kávovníku je pak jedna z nejlibějších. Arabica (káva pocházející z keřů Coffea arabica), je aromatická odrůda kávy, obsahující méně kofeinu, avšak vynikající plnou chutí i vůní. Samotná příprava, například v mokka konvičce, provoní kuchyni na dlouhou dobu. Zrnka také můžeme, podobně jako koření, položit na talířku na topení, kde se mírně rozvoní. Pokud do nádobky se zrnky vsuneme svíčku, poslouží jako dekorativní stojánek, který bude vydávat velmi jemnou kávovou vůni.
Rychlé, snadné, přesto přírodní
Celé místnosti dovedou velmi rychle provonět rostlinné silice, éterické oleje. V dostání jsou dnes čisté silice z mnoha druhů rostlin. Pročistí a osvěží vzduch, mají i léčivé účinky, navodí pocit pohody. Můžeme si vybrat povzbuzující a osvěžující (borovice, rozmarýn, eukalyptus, jedle, jalovec, cedr, cypřiš aj.)), nebo sladce uklidňující, ideální do ložnice (levandule, heřmánek, růžové dřevo aj.) či silice dražší, ale výjimečné svou vůní i příznivými účinky na psychiku (neroli-citrusové květy, jasmín, růže, santal, kadidlo). Při výběru si k silici vždy přičichneme – ne každá je příjemná všem, vybíráme především podle toho, zda nám skutečně voní.
Designový podsvícený difuzér plní svou funkci a navíc je ozdobou pokojeAutor: Shutetrstock.com / : Nita Yuko
- Silice v sobě skrývají koncentrovanou sílu rostlin, k provonění pokoje stačí pár kapek. Jak je použít?
- Nakapeme je do aromalampy spolu s vodou – vybíráme takovou lampu, jejíž nádobka na vodu je dostatečně prostorná a vzdálená od svíčky, aby se silice nepřepalovala.
- Můžeme využít i elektrické difuzéry nebo silici přidat do zvlhčovače vzduchu či pokojové fontánky, z níž se bude šířit s jemnou mlhou.
- Silice nakapeme do mističky s vodou a umístíme ji nad topení, nebo jimi napustíme pórézní, neglazovanou keramiku.
- Rostlinnou silicí pokapeme potpourri, vůni směsi tím oživíme, zintenzivníme a prodloužíme.