Vysavač je skvělý pomocník pro každodenní úklid, který nevyžaduje náročnou údržbu. Přesto je dobré mu věnovat náležitou péči, aby sloužil dlouho, spolehlivě a jeho provoz byl co nejúspornější. Co vysavači prospívá nejvíce?
Prach, drobky, pavučiny, se vším si poradí vysavač. Tito užiteční pomocníci se používají již téměř sto let. Jejich historie je dlouhá a pestrá, o čemž svědčí i lidové označení vysavače – lux. I když většina lidí v dnešní době má v paměti vysavače původní české firmy, už před druhou světovou válkou u nás měla zastoupení firma Lux a díky tomu si přístroj vysloužil i další označení. Za tu dobu, co se vysavače používají, se vyvinuly v naprosto spolehlivého a nenáročného pomocníka v domácnosti, schopného pracovat po mnoho let, aniž by vyžadoval složitou údržbu. Přesto je vhodné brát ohled na několik základních úkonů, které zaručí, že budou sloužit dlouho a bez závad.
Vysavač vyřeší nejednu pohromuAutor: Shutterstock.com / Kulikov Aleksandr
Nejběžnější jsou vysavače sáčkové
Pokud hovoříme o vysavači, máme obvykle na mysli klasický sáčkový přístroj. Na trhu se vyskytují také bezsáčkové vysavače a jsou lidé, kteří na ně nedají dopustit. Přesto přináší tato koncepce s sebou i některé nevýhody. Někomu nevyhovuje komplikovanější použití, které vyžaduje nádobu s vodou, jiní se obávají menší efektivnosti úklidu a filtrace. Nejen z toho důvodu jsou klasické sáčkové vysavače stále nejrozšířenějším produktem na trhu. Jejich největší výhoda je v jednoduché obsluze při použití a lehké manipulaci při údržbě přístroje. U většiny výrobků je výměna sáčků relativně čistý a rychlý proces. Filtrace nasávaného vzduchu zvláště v kombinaci s tzv. HEPA filtry je natolik účinná, že úklid nečiní problémy ani alergikům. Navíc je v posledních letech patrná snaha výrobců o jistou unifikaci filtračních systémů a sáčků pro jednotlivé typy přístrojů od různých firem, což uživatelům usnadňuje orientaci v jejich nabídce. Dřív bylo nutné znát výrobce a přesný typ daného přístroje a nastala většinou zdlouhavá anabáze po prodejnách, než kupující narazil na konkrétní sáček vhodný do jeho stroje.
Pravidelná výměna sáčků
U klasických sáčkových vysavačů představuje jedinou
Výměna sáčkuAutor: Shutterstock.com / Georgy Dzyura
údržbu pravidelná výměna filtračního sáčku. Tu není vhodné odkládat až na dobu, kdy je sáček naplněn k prasknutí. Neznamená to, že by se měl vyměňovat poloprázdný, ale je třeba si uvědomit, že s postupným plněním sáčku nepořádkem vysavač ztrácí na výkonu a účinnosti. To znamená, že to co uživatel zdánlivě ušetří méně častou výměnou sáčku přináší na druhé straně vyšší náklady za elektrickou energii, nemluvě o ztraceném času, promrhané energii při vysávání a v součtu horšímu výsledku úklidu. Při provozování vysavače s plným sáčkem musí stroj pracovat na plný výkon s nižším průtokem vzduchu. Proto je motor více mechanicky i tepelně namáhán a to má negativní vliv na jeho životnost. Nutné je tedy nahradit plný sáček novým. Vysypávání a opětovné používání jednorázových filtračních sáčků je nešvar, který v dnešní době snad už nikdo nedělá.
Na místě je také připomenout, že existují situace, například stavební práce prováděné doma, při kterých vzniká jemný prach. Pak se může stát, že je sáček nutné vyměnit, i když zdaleka není plný. Drobné čátečky prachu ucpou póry v sáčku a díky tomu vysavač odvádí horší práci.
Zanesený filtr snižuje sací výkon
Většina výrobců v určitých intervalech doporučuje i výměnu dalších prvků filtračního systému (vstupní pachové a výstupní motorové filtry), která zvláště v případě HEPA filtrů může být dost nákladná.
Čisté filtry zlepší výkon vysavačeAutor: Shutterstock.com / Volga
Pravidelnou obměnu filtrů není dobré zanedbávat, protože nezachycené částice prachu škodí jak přístroji, tak i zatěžují prostředí v domácnosti. Celý filtrační systém vysavačů je od výrobců navržen velmi pečlivě s ohledem na maximální účinnost a odhlučnění. Při zachování všech jeho částí a jejich pravidelné údržbě se šetří přístroj, v domácnosti budete mít čistší vzduch a zároveň bude váš vysavač pracovat při nejnižší možné zvukové hladině. Pozor dejte na domácí čištění filtrů, některé typy HEPA filtrů je možno prát ve vodě, ale určitě si pečlivě prostudujte pokyny výrobce.