Zimní oblečení vyžaduje zvláštní údržbu, praní i skladování. Nesprávným zacházením tyto kousky snadno ztrácí svoje jedinečné funkční vlastnosti, za které jste draze zaplatili. Přitom stačí dodržet několik základních rad a postupů a zimní výbava vám bude sloužit ještě léta.
Jaro je tu a je čas uložit zimní kousky, které nás poslední měsíce hřály a chránily před nepříznivým počasím. Věnujte jim potřebnou péči, abyste je na podzim vytáhli v co nejlepším stavu. Jak správně vyčistit, uložit a uskladnit zimní výbavu?
Jarní úklid šatníkuAutor: Shutterstock.com / RomeoLu
Nečistoty musí pryč
Outdorové, ale i běžné zimní oblečení často využívá funkčních materiálů, které dodávají oblečení prodyšnost a zároveň nepromokavost. Nevhodným praním však můžete jedinečné vlastnosti použitých materiálů nenávratně zhatit. Určitě je však potřeba oblečení špíny zbavovat, prach, pot i nečistoty materiál zanášejí a poškozují, snižuje se jeho prodyšnost i odolnost. Četnost údržby se odvíjí od intenzity používání, pokud máte bundu na každodenní běhání, perte ji zhruba každých deset dní. Při běžném denním nošení stačí vyprat daný kus jednou za dva měsíce nebo dle individuální potřeby. Před praním zavřete všechny zipy, jinak můžou poškodit další oblečení v pračce. Pro praní citlivých svršků použijte prací pytle. Oblečení otočte naruby, předejte tak vzniku žmolků a zkontrolujte obsah kapes. Pračku naplňte jen do poloviny.
Prát či neprat?
Informace na cedulce jsou důležitéAutor: Shutterstock.com / TonelloPhotography
Každý kousek oblečení si nese na štítku informaci, zda lze prát v pračce či je nutno ho nechat odborně vyčistit. Tyto instrukce nezanedbávejte, už při prvním praní se často nenávratně poškodí funkční membrány v oděvu, tím pádem ztratí voděodolnost a stane se z něj jen nepotřebný kus hadru. Pro praní outdorových a funkčních oděvů zvolte k tomu určený prací prášek (k dostání v obchodech se sportovním zbožím) a nikdy nepoužívejte aviváž nebo změkčovače vody, narušily by strukturu vláken, snížily pevnost materiálu a ohrozily jeho prodyšnost a voděodolnost.
Pro praní vlněných svetrů, šál i čepic volte šetrný program a jemný prací prostředek, případně perte v ruce. Vždy se ujistěte, zda konkrétní kousek lze prát v pračce.
Choulostivé materiály nesušte v sušičce. Po praní nechte pračku pouze odsát vodu, maximálně krátce vyždímejte. Vlněné oblečení nevěšte, nechte je schnout vleže na ručníku, jinak se nevzhledně vytáhne.
Šup s tím do skříně
Aby se pečlivě vyprané oblečení dočkalo v pořádku další sezóny, nepomačkalo se, nezatuchlo, nestalo se obětí škůdců a nezaneslo se prachem, je nutné ho i správně uskladnit.
Přestože zimní oblečení zabírá spoustu místa, necpěte je do skříně ani vakuových pytlů, nesnáší muchlání a stlačování. Vyprané a nainpregnované oblečení
Na ramínka nebo do policAutor: Shutterstock.com / conejota
(ošetření impregnačním prostředkem provádějte u outdorové výbavy po každých třech až čtyřech praních) pověste volně do skříně, aby mohl materiál dýchat, uložit je můžete i do ochranné fólie nebo vaku na oblečení. Vlněné oblečení opatrně naskládejte do krabic nebo polic, ani pro ně není dobrý pobyt ve vakuovém pytli. Hlavně vlněné a bavlněné svršky se během uskladnění mohou stát kořistí hladových molů. Zimní výbavu zabezpečte proti nezvaným škůdcům, ať už pomocí vonných pasti na moli, pytlíčků s levandulí nebo ramínek z cedrového dřeva, které tyto malé škodiče odpuzuje. Jak vyzrát na šatní moly?