Jak užívat léčivé bylinky, aby skutečně pomáhaly?

Příprava čaje, přesněji nálevu z léčivých rostlin, má svá pravidla. U některých léčivek může být účinnější odvar nebo macerát, skvělým doplňkem je pak bylinková koupel.

Jak připravit nálev?

Léčivé látky z rostlin nejčastěji přijímáme v podobě bylinkového čaje. Obvykle příjemné chutná i voní. Dané množství natě, květů nebo listů (obvykle čajovou lžičku) zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechejte luhovat 10-15 minut

  • Důležité je nádobu přikrýt, aby těkavé silice neunikaly.
  • Výhodné je zalévat bylinku podrcenou či nasekanou, aby účinné látky lépe uvolňovala.
  • Nálev by se neměl dostat do styku s kovem, který může rovněž jeho kvalitu ovlivňovat.

Nálev popíjejte vždy teplý a čerstvý. Léčivé je i vdechování jeho vůně.

Bylinkový nálev uleví při řadě obtížíBylinkový nálev uleví při řadě obtížíAutor: Shutterstock.com / natalia bulatova

Jak uvařit odvar?

Tvrdé části rostlin, jako jsou kořeny, kůra či semena, potřebují k uvolnění léčivých látek razantnější postup. Nasekané či rozmělněné se vloží se do studené vody, zahřívají a nechají krátce povařit, a poté ještě čtvrt hodiny vyluhovat. Odvar užívejte čerstvý a teplý.

Co je to macerát?

Nejméně obvyklý způsob přípravy využívaný u rostlin obsahujících škroby a slizové látky (například lněné semeno, oman, květy slézu), které by horká voda poničila, je macerování. Části rostlin se luhují ve studené vodě při běžné pokojové teplotě, a to několik hodin až dní. Tento postup je výhodný i u podrcených šípků – vznikne co do chuti, vůně i účinků překvapivě silný nápoj.

Bylinky připravujte v porcelánu, skle nebo kamenině, ne v kovovém nádobíBylinky připravujte v porcelánu, skle nebo kamenině, ne v kovovém nádobíAutor: Shutterstock.com / Comaniciu Dan

Všeho dobrého s mírou

Léčivé rostliny opravdu účinkují. Z toho plyne, že většinu z nich nelze užívat neomezeně a za všech okolností jako „neškodnou bylinkovou medicínu“. I přírodní látky musí zpracovat játra a ledviny. Vhodná doba je obvykle 14 dnů pravidelného užívání (obvykle 2-3x denně), nejvýše 3 týdny. Pokud je třeba kůru opakovat, je vhodná alespoň týdenní pauza. Za kratší dobu se naopak účinky nemusí projevit – i když například při nachlazení pomáhají bylinky takřka okamžitě. Předávkování hrozí především při užívání jednotlivých rostlin, nežli směsí. Zvláštní opatrnosti je třeba v těhotenství, kdy mohou být některé rostliny nebezpečné (například prokrvující rozmarýna).

Levandule je jednou z nejoblíbenějších koupelových bylinekLevandule je jednou z nejoblíbenějších koupelových bylinekAutor: Shutterstock.com / Irina Burakova

Koupel, která voní jako rozkvetlá louka

Léčivé látky, jako jsou silice, se vstřebávají i pokožkou. Proto mohou být bylinné koupele nejen velmi příjemné, ale i účinné. Do vany se vlévá silný nálev, který by měl být připraven alespoň ze 100 g sušené rostliny nebo směsi. V teplé bylinné koupeli je pak třeba odpočívat alespoň čtvrt hodiny, protože pokožka začíná látky z ní vstřebávat až po deseti minutách. Bylinky můžete zkombinovat i se solí.

Laisser un commentaire