Deset osvědčených rad k odvodnění a postupnému odvlhčování zatopeného nebo vyplaveného domu. Kdy a jak odčerpávat vodu ze sklepa, co dělat s omítkami, podlahami i venkovním terénem. Jak vlhké zdi izolovat, když se blíží zima a mráz.
Zaprvé: Zbavte se mokrých omítek
Nejprve se zbavíme vlhkých omítek, které otlučeme, a mokrých podlah a podlahových krytin, které vytrháme či vykopeme.
Zadruhé: Odčerpejte vodu ze sklepů
Odčerpáme případnou vodu ze sklepů, ovšem pozor, lze tak učinit teprve poté, až klesne hladina podzemní vody pod úroveň podlahy sklepa nebo na svůj původní stav. Podzemní voda spolu se zátopovou vytváří jakousi nádrž, ve které dům svým způsobem plave. Odčerpání vody by vyvolalo tlaky, které by mohly narušit statiku nebo způsobit vyboulení či zvednutí sklepních podlah.
Prostory po zatopeníAutor: Archiv ireceptar.cz
Zatřetí: Intenzivně větrejte
Intenzivně větráme. Právě průvan může vlhkost dostat z domu. Tam, kde dostatečné proudění vzduchu nemáme, třeba ve sklepě, vybouráme menší otvory na protilehlých zdech.
Začtvrté: Topte, vysoušejte a odvlhčujte
Pokud je to možné, v domě topíme a současně ho vysoušíme zprvu elektrickým horkovzdušným nebo tepelným agregátem, posléze také odvlhčovačem. Příliš intenzivní vysoušení však dobré není, zdi by mohly začít praskat.
Zapáté: Kontrolujte spodní vodu
Pokud zdi přes veškerou naši snahu nevysychají dostatečně rychle, ověříme si, zda v nich nedochází ke vzlínání spodní vody. Její množství po velkých či dlouhodobých záplavách často stoupne.
vzlínání spodní vodyAutor: Archiv ireceptar.cz
- V tom případě se doporučuje vykopat jímka − studna, do níž se spodní voda stahuje a ze které vodu průběžně odčerpáváme. (Mimochodem jde o způsob, který často pomáhá i v případě, že máme ve sklepě vlhko bez povodně a marně se ho pokoušíme zbavit.)
Zašesté: Nezapomeňte na neprodyšné nátěry
Zdi stále nevysychají? Pak musí jít pryč další omítka, kterou jsme ponechali v naději, že vyschne. Bývá hutnější než zdivo, a tak se to málokdy podaří. Zmizet musí i veškeré latexové nátěry apod.
Zasedmé: Dbejte na oboustranné vysoušení zdí
Ačkoliv jinde stěny vysychají, na jedné straně ústup vody vázne? A není to zeď, kterou sousedíme s vedlejším domem? Pokud soused neodstranil na své straně vlhkou omítku nebo tam třeba ponechal nějaký obklad či latexový nátěr, je jasné, co brání vysoušení. Je nutné se domluvit a postupovat společně.
Vysoušení zdíAutor: Archiv ireceptar.cz
Zaosmé: Opravte hydroizolaci domu
Ukáže-li se, že spodní voda se dostala do domu i vinou špatné hydroizolace, je nutné ji opravit.
- Takovým zákrokem je například podříznutí zdiva řetězovou pilou. Do vzniklého řezu se vsunou izolační fólie s obvodoovou tloušťkou 1,6 až 2 mm. Zdivo zabezpečíme plastovými klíny a po dokončení montáže provedeme injektáž cementovou směsí s takzvaným plastifikátorem.
- Další možností je pneumatické zarážení vlnitých izolačních desek z nerezavějící chrom-niklové oceli, aniž by došlo k otevření zdiva. Tato práce je určena pro profesionální firmy.
Zadeváté: Maximálně omezte riziko plísní
Je nutné podlahy i zdi pečlivě vydezinfikovat, abychom zničili plísně, omýt vodou a ošetřit vhodným konzervačním přípravkem.
Zadesáté: Nedosušené zdi na zimu zateplete
Pokud zdi do první zimy nevyschnou, je třeba je zateplit proti mrazu, ať již dočasně kontaktním systémem − třeba kamennou vlnou, nebo trvale provětrávaným systémem, který umožní permanentní odvádění vodních par.