Jarní toulky přírodou: Krásné i zajímavé jarní květiny

Krásné jarní počasí láká na vycházky a to nejlépe do přírody. Kolem vše raší a pučí, tamhle něco kvete, co to asi je? Pojďte s námi poznat první jarní květiny, které rozehrávají barevnou paletu v parcích i zahradách.

sasanka hajní (Anemone nemorosa)květ sasankyAutor: Shutterstock.com / Pawel Horazy

V některých oblastech republiky ještě leží sníh, jinde už naplno propuklo jaro. Jisté je jedno, zima už definitivně odevzdává svou vládu. Které květy se v přírodě objevují nejdříve a jsou pravými posly jara?

První stateční bojovníci v bílé

Sněženky a bledule pozná každé malé dítě, jejich čas však už pomalu míjí. Tito první poslové jara kvetou v únoru až v březnu, později je najdeme ve vyšších oblastech. Přestože jsou kouzelné a půvabné, nechte je kvést v přírodě. Obě tyto cibuloviny patřící do čeledi amarylkovitých jsou ohroženými a chráněnými druhy, zároveň patří mezi mírně jedovaté rostliny. 

Žlutě kvete…

sasanka Anemone ranunculoidesSasanky kvetou i žlutěAutor: Archiv ireceptar.cz

Podrost pod stromy vytváří sasanky, nejčastěji bíle kvetoucí sasanka hajní (Anemone nemorosa), která se v České republice vyskytuje prakticky všude. Podobně je na tom i sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides) , její žlutá příbuzná. Obě jsou jedovaté, jako smrtelná dávka pro dospělého člověka se udává asi 30 rostlin. Často je v kvetení předběhne talovín zimní (Eranthis hyemalis), deroucí se na povrch často už v únoru.

obrázek z archivu ireceptar.czOrsej jarníAutor: Shutterstock.com / mahey

Vlhké louky a lužní lesy jsou oblíbeným stanovištěm křivatce žlutého (Gagea lutea), jarní rostliny z čeledi lilkovitých. Podobný výskyt má i orsej jarní (Ficaria verna), hojně rozšířená jedovatá rostlina, dříve užívaná jako léčivka. Žlutě kvetoucí jarní léčivé rostliny jsou také prvosenka jarní (Primula veris) a podběl lékařský (Tussilago farfara). Oba zástupci se tradičně používají pro přípravu čajů a nálevů, hlavně při onemocnění horních a dolních cest dýchacích.

Nádech fialové

obrázek z archivu ireceptar.czČemeřice v různých barváchAutor: Archiv ireceptar.cz

Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) je vytrvalá bylina z čeledi pryskyřníkovitých. Je velmi otužilá, její květy se objevují od února do dubna, někdy dokonce už v lednu. Běžně se u nás pěstuje v zahrádkách jako okrasná rostlina. Stejně jako jiné druhy čemeřic obsahuje jedovaté glykosidy, které dráždivě působí na sliznice, trávicí ústrojí, vyvolávají zvracení, průjmy a bolesti.

Dymnivky (Corydalis)

Dymnivka plná (Corydalis solida)DymnivkaAutor: Archiv ireceptar.cz

kvetou časně zjara, dokud se stromy nepokryjí listí, pro svůj počáteční vývoj totiž potřebují dostatek slunečního svitu. Dobře se hodí k vysazení pod keře či stromy, kde po čase vytvoří kvetoucí koberce. Dymnivky patří do čeledi makovité, obsahují různé alkaloidy působící hlavně na nervový systém

koniklec otevřený (Pulsatilla patens) KoniklecAutor: Archiv ireceptar.cz

Velmi nápadnou rostlinou je koniklec (Pulsatilla). Celá rostlina je pokrytá bělavými chloupky a většina našich druhů má fialkové květy. Potkat ho přitom můžete i v okolí velkých měst.

V odstínech fialové kvetou také některé krokusy.

Trochu modré

jaterník podléška (Hepatica nobilis)Jaterník podléškaAutor: Archiv ireceptar.cz

Játra pod lískami – tak by se dal přeložit název jemné modré květiny, jaterníku podléšky (Hepatica nobilis). Něžně působí i to, že jeho květy se večer a po dešti zavírají a sklánějí dolů. Je to léčivá rostlina, ale pěstuje se pro okrasné účely i v zahradách, zahradní kultivary jaterníků mají bílé, růžové i červené květy, mohou být i plnokvěté.

Modře kvete také ladoňka (Scilla), vytrvalá bylina s jedním kvetoucím stonkem nebo modřenec (Muscari) s květy uspořádanými do hroznovitých květenství.

ladonička (Chionodoxa)LadoňkaAutor: Shutterstock.com / Stetiukha Kristina

Laisser un commentaire