Kvetoucí letničky jsou nenáročné, a přitom krásné od počátku léta až do podzimu. Letničkové záhony z přímých jarních výsevů lze založit poměrně snadno a rychle. Za vyzkoušení stojí pestré letničkové směsi.
Směsi více druhů letniček, které vytvoří pestrou a přirozeně působící podívanou, jsou stále oblíbenější. Připomínají letní louku, ovšem mnohem barevnější. Tvorbě letničkových směsí se věnují i odborníci, například ze Zemědělské fakulty Mendelovy Univerzity v Brně. Ti sestavili kompozice tak, aby se rostliny vzájemně doplňovaly co do výšky a barvy, aby kvetly skutečně po celou sezonu a byly naprosto nenáročné. Veřejná prostranství řady měst a obcí se díky nim začínají proměňovat ve kvetoucí oázy. Mnohé z květů jsou plné nektaru a pylu pro včely, čmeláky a motýly, a tak přinášejí radost nejen lidem.
I pro zahradu můžeme využít již hotové směsi, které jsou ke koupi, nebo se inspirovat a zkusit si vytvořit vlastní. S letničkami si lze hrát a experimentovat každý rok znovu. Na podzim si můžeme nasbírat semena, většina květin se ochotně množí i samovýsevem.
Jak připravit záhon?
Letničky jsou nenáročné, potřebují však slunce, aby bohatě kvetly. A lehkou a propustnou půdu, nejlépe vylehčenou pískem a obohacenou o trochu vyzrálého humusu. Vyséváme je v závislosti na počasí v průběhu dubna až května. V době vzcházení nesmí výsevy zaschnout (záhony můžeme překrýt bílou textilií, která zmírní vysychání i výkyvy teplot). Poté, co vzrostou a zakoření, se letničky obvykle obejdou bez zálivky.
letničková směs Strakonická loukaAutor: Jana Bucharová / Foto
Strakonická louka
Vzdušná a pestrá, 50-70 vysoká směs je snem o letní louce. Tvoří ji 15 druhů letniček, mimo jiné krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus), len velkokvětý (Linum grandiflorum), sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica), chrpa modrá (Centaurea cyanus), lokanka lepá (Clarkia unguiculata), měsíček lékařský (Calendulla officinalis)
letničková směs ČasnáAutor: Jana Bucharová / Foto
Chrono/Časná
Letničky této barevně i tvarově kontrastní směsi vykvétají skutečně časně, již 40-50 dní od výsevu. Tvoří ji 14 druhů květin, například kosmídium (Cosmidium burridgeanum), krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus), len velkokvětý (Linum grandiflorum Charmer), mák vlčí (Papaver rhoeas), měsíček lékařský (Callendula officinalis).
Letničková směs Ohnivý paprsekAutor: Jana Bucharová / Foto
Ohnivý paprsek
Směs hřejivých barev, dorůstající do výše 60-80 cm, se skládá ze 13 druhů letniček. Tvoří ji mimo jiné krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tinctoria), sanvitálie poléhavá (Sanvitalia procumbens), laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus), ostálka sličná (Zinnia elegans), měsíček lékařský (Calendulla officinalis).
Letničková směs TrikoloraAutor: Jana Bucharová / Foto
Trikolóra
Barevně kontrastní, 60-80 cm vysokou směs tvoří 18 druhů letniček – například sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica), chrpa modrá (Centaurea cyanus), šalvěj zahradní (Salvia hormium), ostálka sličná (Zinnia elegans), aksamitník jemnolistý (Tagetes tenuifolia), mák vlčí (Papaver rhoeas). Ačkoli je koncem léta mnoho květů odkvetlých a tvoří semena, záhon je stále barevný.
Letničková směs Plzeňská květniceAutor: Jana Bucharová / Foto
Plzeňská květnice
Občasné Plzně zvolili tuto neotřelou směs letniček z dílny Tatiany Kuťkové a Kristýny Klasové vítězem v květinovém klání, odtud její jméno. Kompaktní porost je jen 30-40 cm vysoký a tvoří ho 15 druhů letniček, například tařicovka přímořská (Lobularia maritima), sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica), lnice marocká (Linaria marocana), sanvitálie poléhavá (Sanvitalia procumbens), aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), kopretina (Chrysanthemum paludosum).
Foto: Autorka, foceno v Dendrologické zahradě Průhonice