Nedostatkem úložných prostorů trpí skoro každý, ať už bydlí v 1+1, nebo ve vile. Někdy za tím může být spíš chaotické ukládání věcí než málo místa. I odkládací prostory vyžadují účelné uspořádání.
Ve velkých rodinných domech nebo rozlehlých bytech lze úložné prostory vyřešit zřízením samostatných šaten a komor na ukládání věcí. V malých bytech bývá hledání volného místa obtížnější, nicméně i tam se osvědčují chytře vymyšlené úložné boxy a prostory.
Dobře ukryté postele
Volný prostor pod postelemi je v malém bytě lákavým úkrytem pro objemnější věci, a také ho tak rádi využíváme. Například pro sezonní oblečení či lůžkoviny, které srovnáme do plastových, dřevěných čo jiných krabic či vysouvacích boxů.
Proč to však nezkusit velkoryse a zmíněné věci neschovat společně i s postelí?
úložný prostor pod postelíAutor: Archiv ireceptar.cz
Podesta
Vtipným řešením je konstrukce podesty, která by pro šikovného kutila neměla být velkým problémem. Pod podestu pak můžeme vedle běžných boxů zasunout i dvě nízká lůžka na kolečkách. Ideální řešení pro obyvatele garsonek, kteří nemají v lásce rozkládací (natož sklápěcí) lůžka, případně pro rodiče ve 2+1, kteří se rozhodli obětovat svou ložnici dorůstajícím potomkům.
Vedle značné úspory místa pak jako bonus dostaneme prostorově zajímavé rozdělení místnosti a na podestě můžeme umístit pracovnu, jídelní kout nebo pohodlné sedačky.
- Před konstrukcí podesty si nejprve všechno podrobně rozkreslíme, a to nejen na papíře, ale i přímo na zemi — vysunuté postele mohou být větší, než se zdá. Nezapomeneme ani na potřebný volný prostor kolem nich.
- Počítat musíme s tím, že podesta ponese osoby i nábytek. Proto je nutné použít materiál s dostatečnou pevností, například dřevotřískovou desku o síle 38 mm (případně dvě desky silné 19 mm).
výsuvné šuplíky pod postlíAutor: Archiv ireceptar.cz
Skříně pod stropem
Pokud jsou pokoje vyšší než obvyklých 250 cm, můžeme kouzlit s prostory pod stropem. Závěsy pro snížení stropu se vyrábějí až do délky 30 cm, v tomto prostoru pak můžeme vytvořit místo pro sezonní šatstvo, lyže apod. Podobně poslouží i pod stropem zavěšené skříňky nebo hluboké police.
Ideální místností pro vysoko zavěšené skříňky je předsíň, kde můžeme navíc na spodní stranu skříněk připevnit věšáky a využít tak každý centimetr místa, třeba pro zavěšení kola, bruslí a dalších sportovních potřeb. Místo na skříňky pod stropem se však v nouzi najde třeba i v ložnici.
Mobilní dělicí příčky
Nemáme–li dostatek úložného prostoru u zdi, můžeme si jej vytvořit i uprostřed místnosti. Nejrůznější typy zástěn a příček umí chytře rozdělit prostor tak, aby vznikly dvě plochy plné polic nebo skříněk, které pojmou dvojnásobný počet věcí. Při jejich konstrukci se fantazii meze nekladou, stěnu můžeme složit z modulů, z latí nebo využít hotové knihovny, které postavíme zády k sobě. Tímto způsobem můžeme přepažit část místnosti nebo místnost celou a nechat jen průchozí prostor uprostřed. V ideálním případě by každá část měla mít vlastní okno nebo jiný světelný zdroj.
skříň funguje zároveň jako příčka oddělující ložniciAutor: Archiv ireceptar.cz
Vestavěné skříně
Vestavěné skříně nebo šatny jsou jedním z nejlepších nápadů nejen pro velké byty, ideální řešení nabízejí právě pro ty nejmenší prostory.
Například maličká ložnice v podkroví vlastně nic jiného než vestavěnou skříň nepojme, a v případě, že skříň protáhneme přes celou stěnu a opatříme ji zrcadlovými dveřmi, zbývající prostor se opticky zvětší.
Při plánování skříně se hodí mít jasno v tom, které věci v ní uskladníme a kolika lidem bude sloužit. Jedné osobě zpravidla stačí skříň o šířce 120—180 cm. Naši představu o velikosti zpřesní i vlastní nákres odpovídající rozměrům využitelného prostoru. Je-li to možné, skříň postavíme na celou výšku stěny. Do horních částí pak ukládáme věci, které nepoužíváme často.
Posuvné dveře jsou praktičtější než otevírací, ale zaberou 10 cm z celkové hloubky vestavěné skříně. Bude–li celková hloubka vestavěné skříně menší než 60 cm, je lepší zvolit dveře otevírací. Dveřní křídla zase vyžadují dostatečný prostor před skříní po celé její výšce.
šatní skříňAutor: Archiv ireceptar.cz
Velkou roli hraje barva. Světlé dveře opticky zvětšují prostor a splynou se světlými stěnami a stropem. Tmavé dveřní výplně jsou dekorativnější a nevyžadují prakticky žádnou údržbu. Zrcadlové dveře a výplně ze skla prostor opticky zvětšují, ale častěji je musíme čistit, a proto raději zvážíme jejich použití například v dětském pokoji. Dýhovaný povrch z ušlechtilých dřevin vypadá exkluzivně a může se hodit k jinému dřevěnému nábytku v místnosti.
Kolik stojí vestavěná skříň?
Ne každý se cítí na to, vyrobit si vestavěnou skříň vlastníma rukama. Firmu vybíráme obezřetně, nejlépe podle zkušeností jiných zákazníků. Měli bychom si nechat zpracovat nabídku na více adresách, posoudit ceny a informovat se, o kolik se může kalkulace ještě navýšit (doprava, montáž, zaměření a další).
Nemělo by nás překvapit, že se cena oproti kalkulaci může po přesném zaměření zvýšit, například kvůli velkým nerovnostem podlah či stěn. Nemělo by to však být víc než o 5—10 %.
Výslednou cenu ovlivňuje použitý materiál (lamino, dýha), vybavení skříně (dno, strop, záda či doplňky), ale hlavně typ dveří (křídla nebo posuvné), hodně záleží na typu rámu a výplni. Hodnota posuvných dveře se skleněnou výplní a vysoce kvalitním rámem dosahuje až poloviny ceny celé skříně.
Rozumný standard s kvalitním materiálem a posuvnými dveřmi s výplní lamino či zrcadlo se dá pořídit zhruba od 8 do 10 000 Kč za metr skříně. Pokud zvolíme výplň skleněnou nebo velmi kvalitní rámy, může se pořizovací cena vyšplhat na výši od 15 do 20 000 Kč za metr skříně, včetně montáže, DPH a dopravy.
šuplíky v pohovceAutor: Archiv ireceptar.cz
Kvalitu skříně určuje vnitřní vybavení
Chytré doplňky k vestavěným skříním umožňují využít každý centimetr prostoru. Už při návrhu proto nezapomeneme zvážit všechny možnosti, které se nabízejí — kromě klasických tyčí a zásuvek také výsuvné koše, výsuvné věšáky na kalhoty a kravaty a další. Mezi užitečné doplňky patří i držák na vysavač nebo na žehličku.
Pamatovat bychom měli i na všeobecně podceňovaný prostor pro úklidové potřeby (ukládání smetáku, mopu, kbelíku, tašek), můžeme počítat i s místem pro žehlicí prkno nebo skládací sušák na prádlo. Ukládáme–li do skříně boty, jsou vhodnější výsuvné police.
Zamyslet bychom se měli i nad tím, jestli pro své oblečení opravdu potřebujeme celou výšku skříně. Obvykle stačí polovina tohoto prostoru, šatní skříň tak můžeme rozdělit na dvě patra další zavěšenou tyčí na ramínka.
Cyklistický oříšek
Ne každý vášnivý cyklista disponuje garáží nebo komorou, pak nezbývá než kolo uklidit tak, aby co nejméně překáželo — čili na zeď. V obchodech či na internetu si můžeme vybrat z mnoha různých typů držáků na kola v cenách od 99 do 3999 korun, které připevníme na zeď. Bicykl pak na ně věšíme buď za rám, za řídítka nebo za kolo.
držák na kolaAutor: Archiv ireceptar.cz
Podle prostoru, kam chceme kolo umístit, ještě můžeme zvolit buď variantu kolmo ke zdi nebo souběžně s ní. Můžeme mít dokonce i držáky pro více kol najednou, ke kterým lze ještě přidat několik párů lyží, nabídka je široká a záleží jen na našem vkusu a velikosti prostoru.
Ovšem ne každý možná bude chtít mít tuto „zbrojnici“ na očích, a tak se doporučuje schovat zavěšená kola třeba za variabilní stěnu, kterou můžeme složit z regálů do libovolné výšky. Díky ní vlastně v obývacím pokoji vytvoříme cosi jako skrytou předsíň.
Modulární hrátky s prostorem
Kreativní a skladný stavebnicový systém nejen šetří místo, ale poroste s námi a kdykoliv ho můžeme změnit podle aktuálních dispozic. Termín modulární nábytek označuje nejrůznější stohovatelné židle, které zároveň můžeme složit a věšet na zeď, stolky s kolečky, které se dají zasunout do sebe a poté pod velký stůl nebo kuchyňskou linku, sedací stavebnicové kostky, které podle potřeby změníme z křesílek na lůžka a naopak.
Modulární systém nabízí mnoho firem i pro knihovny (horizontální i diagonální) a skříňky z různých materiálů, včetně plastu, „přiznaného“ lisovaného papíru nebo tradičního dřeva a dřevotřísek.
šuplíky v dětském pokojiAutor: Archiv ireceptar.cz
Kam s hračkami?
Každodenní otázka zoufalých rodičů malých dětí. A nejen s hračkami. Děti mají spoustu obtížně uložitelných věcí, jako jsou brusle, přilba na kolo, chrániče atd. Ideálním způsobem je ukládání hraček do kontejnerů, jenže kam potom s kontejnery? Dobrým nápadem je složení kontejnerů do variabilní komody. Šikovnější otcové mohou podobný úložný systém vyrobit.
Chvála závěsů
Pokud potřebujeme v bytě rychle najít úložný prostor a nehodláme mu obětovat žádné prostředky navíc, pořídíme si závěs. Můžeme jím oddělit improvizovanou šatnu od zbytku místnosti, nahradit dvířka od skříní, získat soukromí pro spaní, zakrýt nádobí v otevřených skříňkách v kuchyni…
Kromě toho chytře vybraný závěs je dekorativním prvkem — místnost se při použití těžké dekorační látky či průsvitného voálu zcela promění. K předělení prostoru nebo uzavření vestavěných skříní se hodí i různé látkové stahovací rolety, dřevěné žaluzie, případně japonské panelové závěsy.
Nečekané skrýše
Někdy najdeme dokonalý úkryt i tam, kde bychom ho nehledali. Máme podkrovní toaletu, kterou jsme vmáčkli do malého prostoru pod šikmou střechu? Nevyužitelné místo pod šikminou se obvykle zakrývá obkladem. Pokud ho uzavřeme posuvnými dveřmi, získáme „utajený“ prostor na čisticí prostředky, kbelíky, nářadí nebo sezonní obuv.
skrýš na WCAutor: Archiv ireceptar.cz
Také dobové dřevěné kuchyňské židle a lavice ukrývaly tajné prostory, stačilo zvednout sedadlo. Proč se neinspirovat starým, ale chytrým nápadem?
Foto autorka, AR Dekor, IKEA, cykloplanet.cz a Shutterstock