V mnoha místnostech domácností zůstává hlavním zdrojem umělého světla lustr uprostřed stropu. Přitom požadavky na osvětlení různých prostor se liší a kombinace různých svítidel dokážou podpořit útulnost bytu.
Odkládáte po chvilce knížku, protože vás při čtení bolí oči? Nebo si dokonce pro přepnutí televizních programů na ovladači berete baterku? Pak jistě tušíte, že je něco špatně a že je třeba změnit světelné vybavení místnosti.
Vezměme to však postupně, začněme za dveřmi:
Předsíň a chodba
Tady bývá zvykem naposledy před odchodem kontrolovat své oblečení a vzhled. Odborníci doporučují počítat zhruba 10−15 W na každý metr čtvereční. Neznamená to však osvětlit šestimetrovou chodbu jedním stowattovým světelným zdrojem uprostřed stropu. Lepší je zvolit tři nebo čtyři svítidla s menší intenzitou, která osvítí prostor rovnoměrně a příjemněji.
Je-li v chodbě skříň na kabáty nebo botník, mělo by správně umístěný zdroj světla usnadnit používání nábytku. Nejvhodnější jsou stropní nebo bodová svítidla.
Problematické mohou být starší typy úsporných zářivek, kterým chvilku trvá, než dosáhnou plného jasu.
osvětlení předsíněAutor: Archiv ireceptar.cz
Pro krátké svícení v místnstech, jako jsou toalety či předsíně, se hodí svítidla s halogenovými žárovkami. Mají až třikrát delší životnost než klasické žárovky a až o polovinu nižší spotřebu.
Halogenové žárovky jsou malé a lze je navíc osadit do reflektorů, které můžete natáčet a osvětlovat tak, co potřebujete. Také mají stejnou barvu světla jako klasické žárovky.
Kolik světla je kde třeba
- Předsíň a chodba 10–15 W/m2
- Obývací pokoj 20 W/m2
- Kuchyň 30–40 W/m2
Zvolíte-li systém s napájením 12 nebo 24 V, musíte vyřešit, kam umístíte transformátor, který by měl být kvůli odporu vodičů co nejblíže žárovkám.
Vhodnější jsou tedy halogenová světla pro 230 V.
Obývací pokoj
Pro obývací pokoj odborníci doporučují počítat s výkonem 20 W na metr čtvereční. To znamená, že součet zdrojů světla pro místnost o rozloze 15 m2 by měl být 300 W.
V úvahu je třeba brát i barvu stěn a nábytku. Čím jsou tmavší, tím více pohltí světla a tím méně ho v místnosti zůstane pro světelnou pohodu.
lustr v obývacím pokojiAutor: Archiv ireceptar.cz
Klasický závěsný lustr jako hlavní světlo v obýváku postupně nahrazují takzvané lištové či lankové systémy, kdy je na jedné liště instalováno několik světelných zdrojů. K jejich výhodám patří i možnost umístit je až těsně pod strop, aby neubíraly prostor pod ním. Jednotlivá světla jsou otočná, takže lze nasvítit více míst v prostoru, navíc se toto nasvícení dá kdykoliv změnit.
- Výhodou je i to, že světlo nemusí být jen tam, kde se na stropě nachází vývod elektřiny, protože dvou až třímetrové lišty obslouží daleko větší plochu.
V místnosti by rozhodně neměla zářit jen obrazovka, protože kontrast tmy a ostrého světla unavuje oči i hlavu. Mohou se dostavit i bolesti, podráždění spojivek i zhoršení zraku.
Součástí obýváku by měla být i stojací lampa, kterou opět využijeme při čtení knih, časopisů i televizního programu. Pokud se ji právě chystáte kupovat, zvolte tu se stmívačem, jenž umožňuje regulovat intenzitu světla. Jiné osvětlení totiž potřebujete při čtení a jiné – méně intenzivní – při sledování televize.
Dobrou zprávou je, že je možné stmívat už i některé úsporné zářivky. Právě do obývacích pokojů jsou totiž kvalitní úsporné zářivky ideální. Dokážou oproti někdejším klasickým žárovkám ušetřit až 80 % energie.
Ložnice
Osvětlení ložnice mívá velmi individuální, odlišná řešení, které často zohleďnuje další účely místnosti. Slouží-li ložnice pouze ke spaní, stačí prostor osvětlit jedním centrálním světlem a stojacími či závěsnými lampičkami u postelí.
ložnice se stolními lampičkamiAutor: Archiv ireceptar.cz
Kdo má v ložnici šatní skříně a prádelníky, nebo dokonce pracovní stůl, měl by místnost vybavit dalšími svítidly vhodnými pro ten který účel.
Běžně stačí v ložnici 15–20 W výkonu na m2, přičemž je opět lepší zvolit stropní, lištové či lankové světlo než zavěšený lustr, který by nad postelí nebo v prostoru překážel.
V ložnici se však vyplatí investovat nějakou tu korunu navíc do úprav, které umožní ovládat světlo přímo z postele. Možnosti jsou dvě. Pokud světlo teprve plánujeme, lze umístit vypínač nejen ke dveřím, ale další, propojené − tzv. schodišťové − také k posteli, a to třeba dva po obou stranách. Vypínači rozsvítíme nebo zhasneme podobně jako na chodbě či u všech dveří v předsíni.
Druhou možností, která nevyžaduje žádné stavební úpravy, je dálkové ovládání světla. K tomu je zapotřebí zhruba za 1000 až 1500 Kč zakoupit speciální sadu, jejíž přijímací a vypínací část se zapojuje do obvodu u světelného zdroje či k vypínači a přenosným ovladačem pak světlo řídíme. Dálkovým ovládáním lze spouštět jakékoli světelné zdroje.
Dětský pokoj
Dětský pokoj patří z hlediska osvětlení ke komplikovanějším místnostem, neboť dětem zpravidla slouží jako ložnice, obývák, pracovna i šatna. A každá z těchto činností potřebuje vlastní světlo. Vhodné je proto zvolit jedno centrální, nejlépe lištové nebo lanové světlo, které lze namířit jak do prostoru, tak třeba na postel nebo šatní skříň.
lampička ve tvaru květiny do dětského pokojeAutor: Archiv ireceptar.cz
Každé dítě by mělo mít minimálně dvě lampičky: jednu na pracovním stole, druhou u postele na čtení. Na psacím stole lampičku umístíme tak, aby si dítě při práci nestínilo, tedy aby pravákům přicházelo světlo zleva, levákům zprava.
Nízká intenzita speciálního nočního osvětlení navíc nijak nesnižuje kvalitu spánku, což naopak nelze tvrdit o výkonnějších zdrojích světla.
Nejen proto, aby by se děti nemusely třeba cestou na záchod v noci pohybovat v naprosté tmě, můžeme nainstalovat noční svítidla, která vydávají jen 1,5 luxu (jen pro porovnání, doporučená intenzita světla pro obývací pokoje je 250 luxů).
Mají velmi nízkou spotřebu a mohou proto svítit po celou noc. Jejich cena se pohybuje od padesátikoruny výš a některá jsou konstruovaná tak, aby je bylo možné zasunout do zásuvky, čímž vytvoří orientační body.
Kuchyň
Kuchyň bývá zpravidla spojená s jídelnou nebo aspoň jídelním koutem − a v něm má oprávnění klasický závěsný lustr. Umístíme ho nad střed jídelního stolu tak, abychom dobře viděli, co právě máme na talíři. Ideální jsou takzvané stahovačky, u kterých lze nastavit různou výšku. Při jídle mohou být co nejníže, po něm se mohou vytáhnout ke stropu.
osvětlení kuchyněAutor: Archiv ireceptar.cz
Druhým důležitým centrem jídelny je kuchyňská linka a pracovní plocha. I tady je třeba mít dostatek světla − doporučený výkon pro kuchyň se pohybuje mezi 30 až 40 W na m2.
Nejčastěji se světlo umisťuje pod spodní skříňky, přičemž se volí klasické lineární zářivky. Není třeba se při tom bát bakelitových krytů o velikosti 10×10 cm a různé délce. Dnešní úzké zářivkové trubice s průměrem do dvou centimetrů dovolují, aby svítidla pod skříňkami prakticky nebyla vidět.
Jenže co dělat, když jsme horní skřínky zrušili, nebo jsme naopak na zadní stěnu umístili police a světlo se sem nevejde? Podobně jako v chodbě může pomoci několik bodových světel umístěných u stropu tak, abychom během přípravy pokrmů nestínili světlo vlastní postavou.
moderní světlo s LED diodamiAutor: Archiv ireceptar.cz
Nejen do stropních svítidel v kuchyni jsou jako zdroje světla ideální LED diody, o kterých se tvrdí, že jednou nahradí nejen klasické žárovky, ale i úsporné zářivky.
Kvalitní diodové zdroje světla mají týž tvar jako žárovky či úsporné zářivky, ale jsou ještě úspornější. Mohou být také osázeny diodami různých barev, takže není problém navodit si správnou atmosféru nejen žlutým, ale třeba i zeleným, červeným nebo modrým světlem. Nevýhodou bývá vyšší cena.
Koupelna
Prostor koupelny je specifický především proto, že spojení vody a elektřiny je životu nebezpečné. Kvůli tomu existují i speciální předpisy na instalaci svítidel a zásuvek v koupelně. Norma stanoví, že osvětlení, které se nachází v prostoru vany nebo sprchy a 60 cm od nich, musí mít ochranné krytí minimálně IP 44, odborníci dokonce doporučují IP 65. Vzdálenějším světlům pak stačí krytí IP 23.
světla v koupelněAutor: Archiv ireceptar.cz
Nejlépe chrání světlo s parametry IP 68, které je vhodné i pro trvalé ponoření do vody. Používá se třeba do bazénů, ale v koupelně je lze nainstalovat například do podlahy sprchového koutu.
První číslice označuje, jak hodně jste chráněni, když se světla dotknete, druhá pak, jak je světlo chráněno proti vniknutí vody. V obou případech platí, že čím je číslo vyšší, tím je vyšší i ochrana.
Důležitá je nejen bezpečnost světel, ale také jejich dostatečné množství, čili jedno světlo uprostřed stropu a další nad zrcadlem. Zpravidla tento problém vyřeší výrobci zrcadel nebo koupelnových skříněk, kteří do nich světla přímo zabudovávají. Ale například u dvojitého umyvadla je vhodné počítat se dvěma světly ovládanými vypínači nezávisle na sobě.
Foto archiv firem