Kefír z tibetské houby posílí a osvěží. Jak ho připravit?

Lidé si je mezi sebou předávají jako poklad. Bělavá rosolovitá zrníčka, která vám mléko přemění na prvotřídní, zdravý a osvěžující kefír. Snadno se množí, a šíří mezi další kefírové nadšence.

Jméno kefír pochází z původních krajových názvů „kepu“, „kchapu“ a „kiafir“. V Turecku jej nazývají „kef“, což znamená pochoutka. Kefírová zrna jsou bělavá zrnka, známá také jako tibetská či kavkazská houba. V podobě kvašeného nápoje mají mnohé blahodárné účinky:

  • Nápoj obsahuje mnoho vitamínů, především skupiny B včetně cenného vitamínu B12 a kyseliny listové.
  • Mléčné bílkoviny i cukry se stanou působením kefírové kultury snáze stravitelné.
  • Působí blahodárně na trávení, pročišťují trávicí systém, pomáhají při zácpách a nadýmání.
  • Podporují imunitní systém ve správné funkci (zdravá střeva a trávení jsou pro imunitu a celkové zdraví zásadní)
  • Brzdí alergické reakce organismu a tak ulevují při alergii a pomohou pomoci při ekzémech.
  • Působí proti otokům, urychlují léčbu zánětů
  • Působí preventivně proti mnohým civilizačním chorobám, jako je vysoký krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu v krvi apod.

V zrníčkách, známých jako tibetská houba, se ukrývá několik druhů ušlechtilých kvasinek a probiotických bakterií – žijí pospolu v polysacharidových schránkách, které si tvoří.

 

Zrníčka zvaná tibetská houba mění mléko na kefírZrníčka zvaná tibetská houba mění mléko na kefírAutor: Shutterstock.com / joannawnuk

Jak kefír snadno připravit doma?

Hrst kultury jednoduše vložíte do nádoby s mlékem a necháte pracovat. Rychlost kysání ovlivňuje teplota, množství houby a čas, po který ji v mléce ponecháte. Můžete ochutnávat různé stupně kyselosti – někomu chutná kefír jen lehce nakyslý a perlivý, jiný jej nechá zkysat důkladně. Výhodou domácí přípravy je, že si můžete vybrat.

  • Nádobu neuzavírejte neprodyšně, ale pouze gázou nebo utěrkou, aby mohla kultura dýchat.
  • Když je mléko dostatečně zfermentované, rozmíchejte ho kvedlačkou a přeceďte přes síto. Houby vložte do nového mléka, není třeba je proplachovat vodou.
  • Nepoužívejte kovové nádobí ani náčiní

 

Kefírová kultura dovede mléko zpracovat i při nízkých teplotách, například v ledničce, ovšem proces trvá déle – až týden. Toho můžete využít, když ji chcete delší dobu uchovat – vydrží tak týdny i měsíce, ve velmi kyselém nálevu, ale v pořádku. I v lednici jí umožněte dýchat, neuzavírejte nádobu neprodyšně. Možné je i zamražení či usušení, ale návrat k životu se nemusí vždy podařit.

Kultura kvasinek a bakterií fermentuje mlékoKultura kvasinek a bakterií fermentuje mlékoAutor: Shutterstock.com / Vaclav Stastny

Jaké mléko fermentovat?

Kefír z čerstvého plnotučného mléka bude chutnat jinak, nežli z odstředěného trvanlivého. Výjimečně osvěžující nápoj připravíte z mléka nepasterovaného, kravského nebo kozího – pokud si najdete prodej ze dvora. Kdo není na nepasterované mléko zvyklý, měl by začít po troškách – je však zdravější, samo o sobě obsahuje užitečné kultury.

I v dnešní době ještě fungují menší rodinné kravíny, ve kterých se můžete sami přesvědčit, jak je o dojnice postaráno. Zda mohou ležet na čisté slámě, zdali jsou dojeny včas a netrpí proto záněty vemene, zdali vypadají zdravě, bez zranění, pohybují se bez obtíží. Zvláště pokud ještě navíc mají k dispozici i pastvu, je nejen jejich život, ale i mléko o hodně lepší, nežli z konvenčních velkochovů – vyšší obsah prospěšných látek v něm je i prokázán. Pokud takovou možnost v dosahu nemáte, záruku slušného zacházení se zvířaty a kvalitního produktu naleznete u biomléka, které je k dostání nejen v prodejnách zdravé výživy, ale i některých větších běžných obchodech.

Laisser un commentaire