Poléhavé odrůdy tymiánu snesou i sešlapávání, když není moc intenzivní. Můžete po nich chodit, nebo si do voňavý koberec na chvíli lehnout… Část trávníku mohou nahradit též sladké měsíční jahůdky.
Půdopokryvné rostliny nevyžadují sečení ani zálivku, přitom jsou na pohled mnohem lákavější na pohled a také užitečnější (poskytují nektar hmyzu, často jsou jedlé a léčivé), nežli trávník. Mohou ho proto nahradit na místech, která nejsou intenzivně využívána.
Mateřídouška vytvoří voňavý bylinkový koberecAutor: Shutterstock.com / Katarzyna Mazurowska
Bylinkový koberec
Na slunných místech bude prospívat, vonět a kvést porost porost poléhavých, polštářovitých bylinek. Rod Thymus, který zahrnuje tymián, mateřídoušku a oregáno, čítá nejen mnoho druhů, ale i dekorativních variet. Některé jsou vyšší, jiné nizounké a plazivé, s drobnými lístky, které mohou být nejen zelené, ale i zlatavě žluté nebo panašované. Bylinkový koberec může být atraktivní, i když zrovna nekvete. Po polštářích z bylinek lze i chodit, přičemž provoní chodidla, nebo poslouží jako voňavá pohovka. Jen pozor, abychom nezalehli včelu, kterou květy plné nektaru přilákaly.
Bylinky můžete v dubnu či květnu vysít – než vzejdou, je třeba je opatrně zavlažovat a nenechat zarůst plevelem. Zapojeného koberce se dočkáte na podzim nebo příští rok. Rychlejší variantou je výsadba sazeniček. Zaplnit jimi celou plochu by bylo finančně náročné, ovšem můžete mezi nimi nechat větší rozestupy – bylinky se časem rozrostou do šířky a můžete jim napomoci i řízkováním a hřížením. Sazeničky pořídíte v některých zahradnictvích, trvalkových školkách, na květinových trzích.
popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea)Autor: Shutterstock.com / Colette3
Slunce a sucho prospívá také pěkně kvetoucím, plazivým netřeskům a rozchodníkům, drobným úrazníkům, které připomínají hebký mech, a dalším polštářovitým skalničkám a suchomilným rostlinám. Slunce má rád i aromatický a léčivý popenec břečťanolistý, který je nenáročnou a pohlednou půdopokryvkou i bylinkou skvělou do polévky i na brambory.
štěrkový záhon s mateřídouškouAutor: Shutterstock.com / Katarzyna Mazurowska
Kvetoucí dlažba
Sluncemilné půdopokryvné rostliny, které snášejí sucho, aromatické bylinky i drobné sklaničky, lze také pěstovat ve spárách dlažby. Případně můžete pár dlaždic nebo kamenlů vyjmout a místo nich zasít nebo vysadit bylinky. Plošky s půdpokryvnými rostlinami lze také střídat se štěrkem, kačírkem, většími oblázky a kameny, a vytvořit tak oblíbený štěrkový záhon.
Půdopokryvné jahůdky
Sladkou náhradou trávníku jsou měsíční jahody. Tvoří drobné trsy, které lze pěstovat v hustší výsadbě, pokud nám nejde jen o co nejvyšší výnos ale i o pěkný vzhled. Netvoří šlahouny, ale rozrůstají se do šířky. Na slunném místě dozrávají jahůdky s vůní lesních jahod a vynikající chutí po celé léto. Daří se jim i ve štěrkovém záhonu nebo mezi kameny, které akumulují teplo. Chodit bychom však po nich neměli, mezi porost položíme kameny šlapáky. Ze semen je třeba jahůdky předpěstovat již v únoru, nyní lze vysazovat sazeničky.