Kolopejka, kalanchoe: Nenáročná kvetoucí pokojovka vám zlepší náladu

Pochází z veliké dálky, na našich okenních parapetech je však jako doma. Patří mezi nejvděčnější pokojové rostliny a potěší květy pastelových barev. Pěstovat můžete více druhů, nejen ten nejběžnější…

Kolopejka (Kalanchoe), sukulentní rostlina pocházejí z Afriky a Madagaskaru, je velmi oblíbenou pokojovkou – především proto, že krásně kvete. Pěstuje se ve vícero druzích a kultivarech. Můžete si vybrat kolopejky s květny v rozmanitých barvách, od žluté a oranžové přes růžovou a červenou až po sytě fialovou. Ale i v době, kdy nekvete, je kolopejka zajímavá svými listy a celkovou stavbou, zvláště pak některé druhy.

Pěstování kolopejky

Jakmile u rostliny spatříte tlusté, dužnaté listy, můžete si být jisti, že je stvořena pro suché oblasti. Umí dobře hospodařit s vodou, vyžaduje propustný substrát a nesnáší přemokření. A obvykle je také stvořena pro pobyt na slunci. Kolopejku proto umístěte na dostatečně světlé místo, nejlépe takové, kam aspoň občas přímé sluneční paprsky. Nejlépe bude prospívat na parapetech jižně orientovaných oken, sluce navíc podpoří ozdobné, červenavé vybarvení listů.

  • Aby byl substrát dostatečně propustný, přimíchejte do něj štědrou dávku písku nebo perlitu, prospěšná je také drenážní vrstva na dně nádoby.
  • Zálivka musí být střídmá – i když bujně rostoucí a kvetoucí kolopejka, omezená květináčem a vystavená slunci a horku, jistou dávku spotřebuje. Spíše než častá závlaha jí však svědčí štědřejší dávka a poté mírné vyschnutí balu. Pokud vyschne příliš, spodní listy se začnou scvrkávat a žloutnout.

Po odpočinku pěkně kvete

Aby kvetla i příští rok, potřebuje kolopejka zimní odpočinek v chladu. Dopřejte jí světlé místo s teplotou mezi 10-15°C. V této době téměř nepotřebuje zalévat. Na jaře ji přeneste zpět na teplejší místo a začněte více zavlažovat a hnojit, vhodné je například hnojivo pro kaktusy. Svědčí jí i letnění a na rozdíl od jiných pokojovek ji můžete umístit na přímé slunce. 

 kolopejka Bossfeldova, Kalanchoe bossfeldianakolopejka Bossfeldova, Kalanchoe bossfeldianaAutor: Shutterstock.com / t50

Oblíbené druhy

kolopejka, Kalanchoe porphyrocalyxkolopejka, Kalanchoe porphyrocalyxAutor: Shutterstock.com / Iva Vagnerova

Kolopejka Blossfeldova (Kalanchoe blossfeldiana) je nejběžněji pěstovaným druhem. Pochází až z dalekého Madagaskaru, jako pokojovka je však v Evropě oblíbená již od roku 1928. Květenství drobných kvítků rozvíjí uprostřed zimy – stimuluje ji k tomu krátký den a dlouhá noc. Když ji však budete po dobu 4-6 týdnů zatemňovat tak, aby byla na světle pouze 10 hodin denně, vykvete kdykoli.

Kalanchoe porphyrocalyx má květy zcela odlišného vzhledu. Jsou růžové či červené se světlejším okrajem a mají tvar podlouhlých zvonků. Rostlina je plazivá až poléhavá a může splývat ze závěsných košíků.

kolopejka, Kalanchoe pumilakolopejka, Kalanchoe pumilaAutor: Shutterstock.com / Aniza Omar

Kalanchoe pumila je nízká a poléhavá, ideální do závěsných košů. Její jakoby povoskované lístky jsou zelenošedé s nádechem do modra, kvítka jsou starorůžová. Celá rostlina působí dojmem jemné nostalgie.

kolopejka, Kalanchoe tomentosakolopejka, Kalanchoe tomentosaAutor: Shutterstock.com / Yu Xianda

Kalanchoe tomentosa, zvaná též pandí rostlina, se pěstuje především pro růžice stříbřitě plstnatých listů s hnědým kropením při okrajích. Kvete poměrně nenápadně a v pokoji vzácně, ovšem plyšové listy jsou jí dostatečnou ozdobou.

Kalanchoe thyrsiflora se pěstuje rovněž především pro dekorativní listy na okrajích načervenalé listy. Kvete také, žluté kvítky jsou však méně nápadné.

kolopejka, Kalanchoe thyrsiflorakolopejka, Kalanchoe thyrsifloraAutor: Shutterstock.com / Todd Lipsky

Nová kolopejka z lístku

Kolopejku můžete snadno namnožit stonkovými i listovými řízky – před zapíchnutím do substrátu je nechejte pár hodin zaschnout. Výhodou vegetativního množení je, že vypěstujete klon mateřské rostliny, nová sazenička bude mít všechny vlastnosti dané odrůdy. Některé druhy, pěstované především pro okrasné listy – například Kalanchoe daigremontiana, česky zvaná též naduť, se množí dceřinými rostlinkami, které vyrůstají z pupenů na okrajích listů. Poté, co odpadnou, samy zakoření ve volné půdě květináče – pokud je nepřemístíte jinam.

Laisser un commentaire