Drátovec dostal své lidové jméno podle listů, které výrazně připomínají svým tvarem i tloušťkou pozinkovaný drát. Krásnohlávek se prodává jako kvetoucí hrnková rostlina, která skvěle vynikne mezi dalšími kvetoucími rostlinami různých barev a tvarů. Doslova okouzlující kombinace vytváří společně s vřesy a vřesovci či s okrasnými kapustami.
Krásnohlávek (Leucophyta brownii, dříve zvaný Calocephalus brownii) si získává u pěstitelů i aranžérů stále větší oblibu. A není divu. Může zdobit záhony, truhlíky, terasy, ale udělá parádu i v květináči za oknem, nebo i uschlý v aranžmá a sušených kyticích. Jeho okouzlující stříbřité drátovité listy vypadají spíše jako krátké větvičky. A díky neobvyklé barvě působí přímo luxusně jako doplňková rostlina v pestrých rostlinných kombinacích.
Pěstební podmínky
Krásnohlávky upřednostňují polostinná až slunná stanoviště. Krátkodobě snesou i úpal. Vystačí si s občasnou zálivkou. Ideální je pro ně propustná písčitá půda. Dorůstají do výšky mezi 40–50 cm. Jejich květy jsou nenápadné, žluté a drobné. V průběhu vegetačního období je dobré je 1 x za dva týdny přihnojovat hnojivem na balkonové rostliny. Tyto minikeříky mají vzpřímený růst a opravdu bohaté možnosti využití. Odrůdy: Brownii Compact nebo Silver Dollar, Silver Nugget.
Krásnohlávek, zvaný též drátovec, na saharské poušti.ara.Autor: marasfotos / Shutterstock.com
Vzhledem k tomu, že krásnohlávek pochází z Austrálie, u nás se pěstuje jako pokojová či balkonová rostlina, kterou můžeme po zmrzlých mužích přenést do venkovních prostor. Obvykle jej pěstujeme jako jednoletku, i když se jedná o rostlinu trvalého charakteru. Zalévejte jej pouze mírně. Krásnohlávky dobře snáší i větrná stanoviště, neboť jeho původním prostředím jsou píseční duny, a skalnaté útesy.
Krásnohlávek a starček – oba krásní, oba stříbrní.Autor: Shutterstock.com / GoodMood Photo
Přezimování krásnohlávků
Věnec ze sušeného krásnohlávku.Autor: Archiv ireceptar.cz
Pokud se vám krásnohlávky zalíbily a hodláte je pěstovat celoročně jako solitéry, měli byste věnovat péči o ně více času a hlavně znát důležité informace o jejich přezimování. I v Austrálii, zemi svého původu jsou některé odrůdy pěstovány pouze jako letničky, ovšem Leucophyla brownnii je jen jedním z celkových 18 známých druhů rodu Leucophyta.
Jestliže u nás pěstovaný krásnohlávek chceme uchovat i pro následující sezóny, musíme ho na zimu umístit na do prostor s teplotou mezi 10-15 °C, kde bude mít navíc dobré světelné podmínky. V tu dobu je třeba omezit jeho zálivku na minimum. Každopádně pokud se vám nepodaří přepěstovat krásnohlávky do další sezóny, využijte je i suché nebo zmrzlé, a to v suchých vazbách, do kytic anebo do zimních okenních truhlíků. Pro aranžéry jsou velmi cenným dekoračním materiálem, a to po všech stránkách.
Různorodé využití krásnohlávků
Je skvělé, že krásnohlávky lze využít i dávno poté, co uschly nebo zmrzly. Pochopitelně nám ale větší radost budou dělat jako živé, dobře a zdravě rostoucí keříky. Jaké rostlinné kombinace dokážou krásnohlávky podpořit svým zajímavým vzhledem?
Krásnohlávek můžeme pěstovat i jako pokojovou rostlinu.Autor: Archiv ireceptar.cz
Především ve výsadbě společně s dalšími truhlíkovými rostlinami, jako jsou například vřesy a vřesovce, břečťany, macešky, ale i společně s libavkami, chryzantémami anebo okrasnou kapustou. Můžete je také sesadit do společné nádoby se skimií, bramboříky, nebo starčekem přímořským, jehož listy jsou rovněž šedo-stříbrně plstnaté a velmi dekorativní. Kombinovat se dá také s hebe, levandulí anebo okrasnými trávami. Pokud sesazujete více druhů dohromady, využijte pro aranžování několik podobných nádob a vystavte takto osázené vedle sebe. Taková dekorace zápraží anebo vchodového prostoru přede dveřmi do vašeho domu bude přímo okouzlující. S blížícími se Vánocemi doporučujeme začlenit tuto působivou rostlinu i v do vánočního aranžmá.
Krásnohlávky využijete i při přípravě vánočního aranžmá. Autor: Shutterstock.com / …
Tip redakce: Okouzlující velmi něžnou květinovou výsadbu můžete vytvořit sesazením 2- ks krásnohlávku, 2 ks bílých bramboříků a 3-4 ks bíle kvetoucích macešek. Doporučujeme jako výsadbu do pozinkované oválné nádoby nebo do betonového truhlíku, který bude svou šedou barvou jemně doplňovat stříbro-šedo-bílé ladění celé rostlinné kompozice. Vyzkoušejte, opravdu to stojí za to!