Některé druhy okrasných keřů v létě bohatě pokvetou, budou košaté a vitální, pokud je v předjaří radikálně seříznete. U jiných (třebas pocházejících ze stejné rodiny) byste se o květy naopak připravili.
Prořezávka prospěje keřům, které v létě kvetou na jednoletých výhonech. Které to jsou?
Motýlí keř
komule Davidova (Buddleja davidii) Autor: Shutterstock.com / Dirk M. de Boer
Komule Davidova (Buddleja davidii) je oblíbená pro svá bohatá květenství, která neodolatelně lákají motýly z celého okolí. Aby vyrašila kvetoucí náruč, je dobré všechny loňské výhony seříznout nakrátko. Nové vyraší překvapivou rychlostí, až přijde jejich čas. To samé však neplatí pro komuli střídavolistou (Buddleia alternifolia) která kvete na starších výhonech. I tu je dobré prořezávat – ovšem jen za účelem postupného zmlazení. Každé předjaří stačí probrat několik nejstarších větví.
Čilimník
Čilimník černající (Cytisus nigricans)se v
čilimník časný (Citisus x preacox)Autor: Shutterstock.com / Del Boy
létě obsype záplavou zlatých květů, které jsou zajímavé i svým motýlovitým typem. Daří se mu na plném slunci, je nenáročný na vodu i živiny. Dorůstá kolem metru a zůstane kompaktní a krásně košatý, pokud v předjaří seříznete loňské dřevo. Kvete na jednoletých výhonech. To samé však neplatí pro podobně vyhlížející čilimník časný (Citisus x preacox), který kvete již od dubna, ani pro náš domácí janovec metlatý (Cytisus scoparius) kvetoucí od května. U těchto druhů je vhodné odstranit pouze zimou poškozené a suché větve.
Ořechokřídlec
ořechokřídlec klandonský (Caryopteris x clandonensis) Autor: Shutterstock.com / By guentermanaus
Ořechokřídlec klandonský (Caryopteris x clandonensis) zdobí zahradu záplavou modrých květů na sklonku léta a na podzim. Květy krásně voní a poskytují vydatnou stravu včelám, čmelákům a motýlům. Keř je nejvýše metr vysoký a vejde se proto na každou zahradu. Vyžaduje slunce, můžete ho kombinovat s růžemi a teplomilnými trvalkami. A na jaře nezapomeňte hluboce seříznout loňské výhony, aby se ty nové v srpnu obalily květy.
Latnatec
Latnatec křížený (Ceanothus x delilianus) Autor: Shutterstock.com / Rainy Beck
Latnatec křížený (Ceanothus x delilianus) kvete též modře, a jeho vzpřímeně rostoucí a vzdušně působící, pěkně olistěné výhony dorůstají do výšky 1,5 m. Modrá květenství, bohatá na nektar, se objevují od července do srpna na vrcholcích nových výhonů – proto je i u latnatce vhodné ty loňské seříznout. Pěstovat můžete i kultivary se světle růžovými květy.
Vřes a vřesovec
Vřes obecný (Calluna vulgaris) Autor: Shutterstock.com / Greta Nurk
Vřes obecný (Calluna vulgaris) a vřesovec popelavý (Erica cinerea), kvetoucí na podzim a v létě, můžete v předjaří seříznout – tak, aby jim zůstala část zelených, olistěných větévek. Pravidelný řez zajistí kompaktní tvar keříků, které by se jinak vytahovaly, odspodu vyholovaly a připomínaly košťátka. Jsou typy výsadeb, kde to vadit nemusí, ovšem v nádobách nebo na malých plochách bývá žádoucí zachovat keříky košaté. Pokud si však odkvetlá květenství stále zachovávají pěknou barvu, můžete řez nechat až na březen.
Další kvetoucí keře, kterým v předjaří prospěje seříznutí loňských výhonů:
- tavolník japonský (Spiraea japonica)
- hortentzie latnatá (Hydrangea paniculata)
- hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
- dabécie kantabrijská (Daboecia cantabrica)
- třezalka kalíšková (Hypericum calycinum)
- mochna křovitá (Potentilla fruticosa)
- levandule
- záhonové velkokvěté růže