Kdysi jsme žili v kuchyni, pak přišly doby, kdy jsme z nich utíkali do obýváků, a teď se zase vracíme. Už to nejsou jen odlehlá pracoviště vybavená unifikovaným nábytkem. V kuchyni se chceme cítit příjemně.
Stačí vhodná fólie a kuchyňská linka se může tvářit, jako by byla z betonu. Což ocení ti, kteří mají rádi minimalistický industriální styl. Fólie jsou řešením univerzálním, neboť nabízejí téměř neomezené možnosti. Akrylátové povrchy třeba dvířkům zaručí, že působením slunečních paprsků nevyblednou a navíc odolají vysokým teplotám, protože beze změn vydrží až 100 °C. Fóliemi lze potáhnout i frézovaná dvířka, což zase může být inspirace pro ty, kteří nemají rádi hladké plochy. „Povrchová fólie se snadno udržuje a díky tomu, že přesně obepíná dvířka z pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran, chrání hrany před pronikáním vlhkosti,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea, která je největším českým výrobcem nábytkových dvířek.
Fólie napodobující betonAutor: Archiv ireceptar.cz
Keramika na podlaze
Dlažba v kuchyni má výhody a nevýhody, přičemž i ty nevýhody lze zmírnit. A že je z čeho vybírat, dosvědčuje i Radka Konečná, produktová manažerka pro obklady a dlažby značky Jika: „Vedle standardních přírodních tónů máme v nabídce také několik kolekcí, jež překvapí barevností. Obzvláště na podlaze může působit netradiční barva velmi osvěžujícím dojmem.“
Největší strach asi máme z toho, aby nepopraskala, když na ni upustíme něco těžkého. Dlaždice určené pro vyšší zátěž určitě vydrží víc, proto vybíráme jen ty opravdu kvalitní, ale samo o sobě by to nestačilo, precizní musí být i pokládka. Hlavně lepidlo po celé ploše, aby nikde nezůstávala dutá místa. Strefíme-li se totiž právě do nich třeba vyklouznuvší skleničkou, můžou popraskat. Citlivé bývají okraje, což bychom si my nebo řemeslníci měli pohlídat při spárování.
Jestliže od podlahy v kuchyni vyžadujeme, aby čistě působila, pak zvolíme odpovídající design, to znamená nikoliv jednolitou barevnost, nýbrž žíhání, tupování či dekory. Smetí nebude tolik vidět. Jestliže ji ale chceme mít skutečně čistou, pak k tomu přidáme i některé triky: například hladký povrch a co nejméně spár, čili velkoplošné dlaždice. Ale tady pozor, potřebují naprosto rovný podklad a o třídu preciznější pokládku, a to jak technologicky, tak geometricky. Sem tam nějaká nepřesnost se totiž snáze ztratí na menších dlaždicích. Každopádně pro jakoukoliv kuchyňskou dlažbu vybíráme spárovací hmotu odolnou proti kyselinám, protože při vaření není o různé agresivní látky nouze. Dlaždici setřeme, spára může odolávat a vypadat pak flekatě.
- Pravidelným vysáváním dlažbě prodloužíme životnost, odstraňujeme hlavně drobné pevné částečky, které by mohly odírat povrch, jak po nich chodíme.
- Někdo v kuchyni dlažbu nechce, protože se mu zdá oproti dřevu, vinylu či korku chladná. Pak je řešením podlahové vytápění: keramika je k tomu nanejvýš vhodná a dnešní moderní systémy jsou navíc nízkoenergetické.
- Pro keramické obklady platí prakticky totéž, co pro dlažbu, jen si musíme dát pozor na kvalitu stěny, na kterou je nalepíme. Pokud by se nějakým způsobem deformovala, a stačí mnohdy i o milimetry, mohly by se obklady roztrhnout.
Vždy přehledné výsuvy
Nezdá se to, ale teprve když se v kuchyni trochu zabydlíme, zjistíme, kolik potřebujeme úložného prostoru. Dobré jsou takzvané výsuvy. Obří šuplíky, jimž systém umožňuje, aby se ze skříně zcela vysunuly. Výsuvy značky Blum mají navíc vtipně řešené skleněné boky, takže vždy vidíme, co jsme kde uložili.
Kuchyně ProvenceAutor: Archiv ireceptar.cz
Komfortní ostrůvky
Kuchyňské ostrůvky se hodí do velkých bytů a je s nimi třeba počítat už při stavbě. Elektřinu pro indukční plotnu lze při rekonstrukci doprostřed místnosti přivést relativně snadno, ač i tak musíme pod podlahu, ale s vodou a odpadem to už bude horší. Pak můžeme mokré pracoviště nechat u stěny a do ostrůvku instalovat úložné prostory třeba pro nádobí či kuchyňské roboty, nebo přidat i troubu a chladničku. A pak už je jedno, zda zvolíme moderní či rustikální styl.