Kurkuma není jen koření, ale i krásná pokojovka

V zimě snad více než v létě potřebujeme vidět krásu květů a rostlin, které zaujmou svým nevšedním vzhledem a celkovým půvabem. Květy nadchnou oko a potěší duši. Jednou z těch, které v květinářství vídáme celoročně, tedy i v zimě, je kurkuma. Nádherná květina, kterou si můžete pěstovat doma.

Kurkumovník dlouhý – výtečné koření

Oficiální název této rostliny zní Curcuma longa čili kurkumovník dlouhý. Právě z tohoto druhu je získáváno vzácné a oblíbené koření, které nechybí v žádné směsi kari koření. Domovem této rostliny je oblast jihovýchodní Asie. Kurkumovník má mnohé využití. Pěstuje se jako léčivá rostlina k získávání koření, pro velmi zajímavý květ z estetických důvodů a také jej lze využít jako účinný rostlinný pesticid.

Kurkuma nabídne buďto růžové nebo bílé květy. Kurkuma nabídne buďto růžové nebo bílé květy. Autor: Shutterstock,com / HildaWeges Photography

Čeleď zázvorovitých nikdy nezklame

Kurkumu můžeme pěstovat i na záhoně, ale na zimu musíme její hlízy vyndat. Kurkumu můžeme pěstovat i na záhoně, ale na zimu musíme její hlízy vyndat. Autor: Shutterstock.com / LIKIT SUPASAI

Kurkuma, vytrvalá rostlina z čeledi zázvorovitých (Zingiberaceae) dorůstá do výšky mezi 40 až 90 cm. Z jejích zduřelých článkovitých oddenků vyrůstají kořeny a listy. Mezi listy, které jsou nejprve svinuté a později se otevírají, vyrůstá přímý silný stvol nesoucí hustý klas květů. Pro okrasu se pěstuje nejčastěji Curcuma alismatifolia. Ta pochází z Thajska. Svými okouzlujícími květy v bílé a růžovofialové barvě připomíná květy tulipánů. Odtud pochází její lidové označení thajský tulipán. Tento druh je bezkonkurenčně nejsnadnější pro pěstování.  

Jak rostlinu pěstovat v domácích podmínkách

Ideální je, můžete-li kurkumě dopřát co nejteplejší stanoviště. K tomu potřebuje také vysokou vzdušnou vlhkost. Tu můžete rostlině zajistit tak, že květináč, v němž roste, postavíte do misky s kamínky, nebo keramzitem (Liapor) a zalijete vodou, která se bude průběžně kolem květiny odpařovat. V každém květináči by měla mít rostlina drenážní vrstvu, aby její hlíza neuhnívala. Kurkumu vysazujte do písčitohlinitého lehkého substrátu. Květináč postavte na okno směřující na východ nebo na jih. Každopádně potřebuje světlé stanoviště.

Letnění je možné

Kurkuma v květináči je vděčná pokojová rostlina. Kurkuma v květináči je vděčná pokojová rostlina. Autor: Shutterstock.com / DiegoMariottini

V horkém a vlhkém létě je dobré rostliny letnit venku. Takové počasí jim skvěle prospívá. Pro rostliny však vždy volte venku přistíněné stanoviště anebo rostlinu umístěte do skleníku. Každý druhý týden ji přihnojujte a nezapomeňte na pravidelnou zálivku a rosení.

Přezimování hlíz

Pobyt venku ukončete, jakmile klesnout teploty pod 15 °C. Listy touto dobou uvadají a rostlina začíná zatahovat. Pro přezimování jsou pro hlízy kurkumy ideální bezmrazé místnosti s teplotou okolo 7 °C. Holé hlízy přezimující mimo zeminu přes zimu nezavlažujte. Zimuje-li vaše rostlina v půdě, je nutné zálivku silně omezit. Přelom března a dubna je vhodný pro opětovné vysazení hlíz do substrátu. Po výsadbě zalijte a umístěte do teplejších prostor.

Jak využít řezanou květinu

Kurkuma a její květy se skvěle hodí do svatebních kytic. Kurkuma a její květy se skvěle hodí do svatebních kytic. Autor: Shutterstock.com / abs238

Okouzlující květy kurkumy se hodí nejen do exoticky laděných kytic. Mohou být ve váze zcela samostatně, například tak, jako bývají kaly nebo anturie. Jejich krása tak nejlépe vynikne. Další možností jak květy využít, jsou svatební vazby. Kytice pro nevěstu laděná do růžovofialkové barvy může obsahovat několik květů zmíněné kurkumy. Vypadat bude skvěle v kombinaci s medvědí trávou (Bear grass) a bílým ornitogalem. Další fantastickou kombinací pro svatební kytice je bíle kvetoucí kurkuma s modrými květními latami hortenzií. Čistě bílou kombinací kurkumy a květů pivoňky dosáhnete dokonalého efektu čistoty. Pod těmito květy vynikne zelená listová manžeta. Květy kurkumy se dají kombinovat rovněž s květy nevěstina závoje (Gypsophyla), fréziemi, zelenými anturiemi, nebo alstromériemi.

Laisser un commentaire