Letničky nebo trvalky? Obě skupiny mají své přednosti a uplatnění

Pěstování letniček a trvalek se výrazně liší, a každá z těchto skupin má oproti druhé své výhody i nevýhody. Jedno však mají letničky a trvalky společné: zkrášlují zahradu a zpříjemňují nám život.

Zahrada je nejhezčí, když šikovně kombinujeme různé druhy rostlin. Letničkový záhon umístíme tam, kde využíváme zahradu nejvíce, tedy u vchodu do domu či pergoly. Trvalky jako efektní kulisu zase před keře a stromy. Některé druhy mohou být i více než rovnocennou náhradou za trávník na suchých, či přistíněných místech.

pestrý záhon letničekpestrý záhon letničekAutor: Shutterstock.com / Vahan Abrahamyan

Letničky nabízejí pestrost a možnost změny

Letničky mají tu výhodu, že kvetou a dělají parádu prakticky celou vegetační sezonu. Sortiment odrůd u jednotlivých druhů je velmi široký, můžeme vybírat z nepřeberného množství barev. Letničkový záhon je tak nejatraktivnější částí zahrady, ale na druhou stranu i finančně nejnákladnější. Každoročně musíme vysazovat nové rostliny a dopřát jim i náročnější údržbu. Další výhodou letniček je, že můžeme pěstovat každý rok jiný druh. Když letničky nevysazujeme, ale vysejeme přímo na záhon, vyřešíme řadu nevýhod, například právě ony vyšší náklady.

Čím si mohou získat naši přízeň trvalky?

Především je nemusíme vysazovat každý rok. Jednotlivé druhy trvalek kvetou většinou čtyři až šest týdnů, cibuloviny jen dva až tři. Trvalkový záhon se nám tak může měnit doslova před očima. Nejranější druhy, třeba čemeřice, kvetou již v únoru, chryzantémy zase v listopadu. To, že trvalky rostou několik let na stejném místě, je na druhou stranu i jejich slabina. Musíme je pravidelně odplevelovat a sázet na záhony bez vytrvalých plevelů. Jinak je většina druhů na údržbu nenáročná, stačí odstranit odkvetlá květenství. Velkou výhodou je, že některé z nich vytvářejí mohutné trsy, které jsou skutečnou solitérou zahrady. V nabídce nalezneme i specializované rostliny, které dokážou růst ve škvírách kamenných zídek, třeba netřesky a rozchodníky. Zvláštní kapitolou přitom jsou skalničky: protěž a koniklec pozná snad každý.

Trvalkový záhon je krásný po celou sezónuTrvalkový záhon je krásný po celou sezónuAutor: Shutterstock.com / Julietphotography

Jinou předností trvalek je, že dokážou růst na stanovištích, kde by většina letniček neuspěla. Kamenitá a suchá místa jsou takovým příkladem. Většina letniček (s výjimkou několika druhů, jako jsou begónie či netykavka) miluje slunce, ve stínu se jim nedaří. V sortimentu však máme celou řadu trvalek, které stín přímo milují.

Laisser un commentaire