Libeček na zahrádce a v kuchyni: voní, chutná, léčí

Libeček lékařský je odolný a nenáročný, jeho výrazná chuť dodá mnoha pokrmům říz. Na záhonu působí skutečně velkolepě, a protože nebývá ke koupi, stojí za to ho pěstovat.

Z moderní kuchyně se libeček lékařský (Levisticum officinale) trochu vytratil, naproti tomu ve středověku nechyběl v žádné bylinkové zahrádce. Tato vytrvalá bylinka nabízí mnohostranné využití. V kuchyni se používá pro svou silnou, kořenitou vůni a chuť. Přidáváme ji do polévek, k dušenému masu, zelenině, do omáček i do salátů. Čerstvý libeček nebývá v obchodě často k sehnání, vyplatí se jej proto pěstovat.

Pěstujte libeček stejně, jako to dělaly naše babičky

Libeček patří k velmi rychle rostoucím bylinkám.Libeček patří k velmi rychle rostoucím bylinkám.Autor: Cristina Ionescu / Shutterstock.com

  • Libeček nejlépe roste v propustné půdě na slunném, ale i poměrně stinném stanovišti. Dosahuje výšky až 1,5 metru.

  • Semena vyséváme na podzim nebo na jaře do rýhy asi 1 cm hluboko, a to buď na výsevní záhon, nebo přímo na konečné stanoviště.

  • Jakmile lze semenáčky uchopit do prstů, vyjednotíme je na 30 cm, nebo je přesadíme na konečné stanoviště rovněž ve sponu 30×30 cm.

  • Natě otrháváme podle potřeby od časného léta až do podzimu. Během léta odstraňujeme stonky vybíhající do květu, abychom podpořili růst mladých listů a zamezili tvorbě semen (pokud je nechceme sklízet).

  • Trs libečku můžeme časně zjara rozdělit i s kořeny na díly, které lze rozsadit na vzdálenost 30 cm od ostatních rostlin.

Vůně libečku provoní kuchyň

Libeček lékařský můžeme využít čerstvý i sušený.Libeček lékařský můžeme využít čerstvý i sušený.Autor: beta7 / Shutterstock.com

Chutí se libeček trochu podobá celeru, ale je silnější, aromatičtější a víc voní po citronu a kvasnicích. V jižní Evropě se silné řapíky libečku kandují stejně jako andělika a sušená semena se používají jako kmín do chlebových směsí a do sušenek. Rovněž kořeny jsou jedlé, ale jen málokterý zahrádkář by chtěl pěstovat obří libečkové keře jen kvůli kořenům.

Nejčastěji se tedy používají lesklé tmavozelené listy, a to jako koření do zeleninových polévek a do masových směsí, kterým dodají velmi plnou a bohatou chuť. Špetka sušeného libečku udělá například s boloňskou omáčkou pravé divy a nadšení hosté si budou marně lámat hlavu, jakou tajnou přísadu jsme do ní asi dali.

Opláchnuté a jemně usekané listy přidáváme do vývarů, do rybí polévky a k vařené zelenině. Můžeme je přisypat i do omelety, salátové zálivky či smetanové omáčky, špetku přidáme i do míchaného salátu.

Laisser un commentaire