Májová bowle s vůní mařinky

Na přelomu dubna a května se ve stinných listnatých lesích objeví porosty jemné květiny s lístky uspořádanými do hvězdiček – svízel vonný, známý spíše jako mařinka vonná. Rostlina dělá čest svému jménu, její vůně je jedinečná. Přesto ji neucítíte, když se projdete mařinkovým porostem. Nenapodobitelná vůně, která jí dala jméno, se plně rozvine až během zasychání rostliny. Právě ona dává charakteristickou vůni májové bowli.

Svízel vonný (Galium odoratum), známý pod dřívějším jménem mařinka vonná a jeho příbuzní se využívají již od středověku. V Německu je považován za « vládce lesa » – to pro schopnost vytvářet souvislé koberce zakrývající půdu. Mařinka se pěstuje i v zahrádkách, hodí se zvlášť do stinných partií.

Tradičně se tato rostlina používá k ochucování tradičního « májového vína » (Waldmeisterbowle). Historie přípravy nápoje s vůní mařinky je poměrně dlouhá. Benediktini prý pěstovali tuto rostlinku už v 9. století. O májové bowli se mniši poprvé zmiňují v roce 854. V Německu se mařinka tradičně přidávala jako příchuť do želé, džemů a zmrzliny, ale také do piva a uzenin. V současnosti ji v potravinářství nahrazují syntetické přípravky a vůně.

Svízel vonný (mařinka vonná).Svízel vonný (mařinka vonná).Autor: Shutterstock.com / jopelka

Mařinka totiž obsahuje poměrně velké množství kumarinů (název kumarin pochází z francouzského coumarou, což je označení pro rostlinu obsahující také mnoho kumarinů, která je u nás známá pod názvem silovoň a její semena se prodávají jako fazole tonka), které jsou v čerstvé rostlině vázány v glykosidických sloučeninách. Během zasychání dochází postupně k rozkladu těchto sloučenin a uvolňování kumarinů, které jsou zodpovědné za květinovo-mandlovo-sladkou vůni mařinky. Tuto vůni si uchovává mařinka poměrně dlouho i sušená, i když s časem slábne.

Právě těmito vonnými kumariny se tradičně aromatizuje známý německý jarní nápoj, zvaný májové víno či májová bowle. Kumariny jsou poměrně dobře rozpustné v alkoholu, takže louhováním ve víně se mařinková vůně přenese do výsledného nápoje. Kumariny jsou ve vyšších dávkách toxické, způsobují bolesti hlavy a závratě. Za bezpečnou dávku se považuje 5 rostlin na litr tekutiny. 

Májová bowle (Maibowle, Waldmeisterbowle)

  • Májová bowleMájová bowleAutor: Kamila Procházková / Foto

    bílé víno 500 ml

  • cukr 70 g
  • mařinka 5 rostlinek
  • citron (chemicky neošetřený) 1 ks
  • šumivé víno 500 ml
  • (jahody)

Mařinku den předem necháme vadnout, aby se začaly uvolňovat kumariny. Zavadlou vonící mařinku zasypeme cukrem a zalijeme vínem.  Necháme takto navonět tekutinu minimálně hodinu, ideálně ale přes noc v chladné místnosti.

Druhý den nakrájíme citron na plátky, vyndáme případné pecky a přidáme citronové plátky do vína. Mařinku vylovíme a bowli dolijeme vychlazeným šumivým vínem. Můžeme do ní přidat i pokrájené jahody. Májovou bowli lze připravit i v nealko verzi – pak pro louhování mařinky použijeme jablkový mošt se lžící calvadosu nebo jiného alkoholu (alespoň maličké množství alkoholu je potřeba kvůli rozpustnosti kumarinů) a místo šumivým vínem dolijeme posléze sodovkou.

Májovou bowli můžeme zpestřit jahodami.Májovou bowli můžeme zpestřit jahodami.Autor: Kamila Procházková / Foto

Májová bowle ve filmu?

Radnice v Heppenheimu, foto Tobias KilianRadnice v Heppenheimu, foto Tobias KilianAutor: Tobias Kilian

Se spojením „Májová bowle“ se můžeme setkat i v jiných než kulinárních souvislostech – pod tímto názvem se v České republice uvádí německý humorný film o studentském životě z roku 1944. Zeptala jsem se svého německého kamaráda Tobiase Kiliana, jestli název opravdu upomíná na výše popsanou Maibowle a jestli si ve filmu zahraje i mařinka vonná.

Není tomu tak – originální název filmu je Die Feuerzangenbowle a označuje jiný nápoj, připravovaný z červeného vína s pomeranči a pálenou homolkou cukru. Ve filmu Feuerzangenbowle popíjená bývalými gymnaziálními spolužáky provází celý děj. I dnes se Feuerzangenbowle, v okolí Frankfurtu a Heppenheimu (městečko Heppenheim můžete znát zase z jiného filmu – jednoho z trilogie o strašidlech ze Spessartu) nazývaná také Tchai, často pije na jaře v kruhu kamarádů, právě tak, jak je to popsáno ve zmíněném filmu. S mařinkou však tenhle nápoj ani film nic společného nemá.

Laisser un commentaire