Vonné, bílé, růžově i fialově kvetoucí šeříky jsou ozdobou každé zahrady a i po odkvětu je pěkný pohled na jejich tmavé, pěkně tvarované listy. Různými metodami si můžete z keře zdarma vypěstovat nové sazenice a založit třebas celý šeříkový živý plot.
Množit šeříky můžeme řízkováním, hřížením, odkopky, roubováním a očkováním nebo výsevem. Řízkováním, hřížením a odkopky získáme tzv. pravokořenné rostliny. Ty rostou rychleji a tvoří silnější rostliny s více výhony a vyvinutějším kořenový systémem než rostliny roubované nebo ty z výsevů. Nevýhodou hřížení je dlouhá doba množení. Při množení odkopky zase musíme násilně zasáhnout do celé rostliny. Proto je nejčastějším a nejjednodušším způsobem množení šeříků řízkování.
Odběr a zakořeňování řízků
- Pro řízkování používáme mladší, polodřevité až dřevité výhony s asi 4–6 pupeny.
- Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple.
- Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.
- V dobrých podmínkách a teplotách nad 20 °C zakoření přibližně během dvou až tří týdnů, v chladnějším prostředí asi za měsíc až měsíc a půl.
odebírání řízkůAutor: Archiv ireceptar.cz
Hřížení je snadné, ale trvá déle
šeřík obecnýAutor: Archiv ireceptar.cz
Při hřížení ohýbáme jedno až dvouleté výhony k zemi, kde je připevníme ohnutým drátem a přihrneme zeminou. Místo výhonu, které bude pod zemí, můžeme i lehce naříznout, ošetřit stimulátorem nebo práškem ze dřevěného uhlí a malou třískou řez zafixovat v mírně rozevřené poloze.
Výhony zakoření asi po dvou letech a poté je od mateční rostliny odstřihneme a samostatně zasadíme.
Množení odkopky je vhodné u mladších keřů
Množení odkopky je rychlé a jednoduché – od paty rostliny odhrábneme zeminu a oddělíme nové kořenové výmladky, případně můžeme na několik částí rozdělit celý keř, pokud je ještě mladý.
Roubování a očkování šlechtěných odrůd
Roubování a očkování se používá především k množení velkokvětých kultivarů. Jako podnože se používají semenáče šeříku obecného nebo ptačího zobu obecného.
Výsevy se používají hlavně pro vypěstování podnoží.
vzrostlé šeříkové keřeAutor: Archiv ireceptar.cz
Víte že…
- Botanicky jsou šeříky příbuzné olivám? Oba rody rostlin patří do čeledi olivovníkovtých Oleaceae.
- Šeříky nejsou pouze okrasné rostliny? Éterické oleje z jejich květů se používají k výrobě parfémů a tvrdé šeříkové dřevo je ceněno v nábytkářském průmyslu i při výrobě uměleckých předmětů.